Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak pozbyć się os?

2021-07-14
Jak pozbyć się os?

Osy to uciążliwe owady, których pojawienie się w otoczeniu domu zawsze budzi niepokój. Ich ukąszenia są bolesne, a dla osób uczulonych na jad stają się śmiertelnym zagrożeniem. Zobacz co robić, gdy osy i szerszenie zagnieżdżą się koło domu.

Zwalczanie os i szerszeni - jak się za to zabrać?

Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, walkę z niechcianymi lokatorami powinieneś rozpocząć zanim osiedlą się w okolicach twojego domu. Warto zatem już wiosną sprawdzić otoczenie domu, przeglądając miejsca, w których osy mogłyby zakładać swoje gniazda. Gdy tylko zobaczysz zaczątek budowanego przez osy i szerszenie gniazda, to natychmiast je wyrzuć, zanim zostanie ono dokończone i zasiedlone.

Przede wszystkim należy przyglądać się wszelkim otworom w podbitce dachowej, przez które osy mogłyby dostawać się do wnętrza domu. Jeśli w otoczeniu domu znajdują się budynki gospodarcze, to warto sprawdzić więźbę dachową, strychy i inne zaciszne miejsca, w których osy i szerszenie mogłyby chcieć się zagnieździć.

Warto również pokusić się o drobną sztuczkę, jaką jest powieszenie sztucznego gniazda os. To odstraszy owady poszukujące miejsca na zasiedlenie się, gdyż osy nie lubią konkurencji i bardzo niechętnie budują gniazda w miejscach już zamieszkałych przez inne roje.

Czasem jednak czujność nie wystarcza i po pewnym czasie okazuje się, że jednak te owady gdzieś się zagnieździły i trzeba spróbować sobie z nimi poradzić. W takiej sytuacji należy znaleźć gniazdo, obserwując latające w otoczeniu osy. Dla własnego bezpieczeństwa, w celu uniknięcia ukąszeń, należy unikać rozdrażnienia os, a jedynie obserwować trasy, którymi latają. Dzięki temu będzie można zlokalizować otwór, przez który osy wlatują do gniazda.

Gniazdo os - gdzie może być zbudowane?

Osy należą do owadów, które zagnieżdżają się w różnych miejscach. Najchętniej wybierają poddasza, ściany budynków drewnianych lub dziuple w pniach drzew. Jeśli umieszczone są pod sufitem lub podbitką, to można zauważyć charakterystyczne banie, które wyglądają jak wielki kokon. Może to być gniazdo os lub szerszeni, a głównym kryterium pozwalającym odróżnić te gniazda od siebie jest ich rozmiar. Gniazda szerszeni są zdecydowanie większe niż gniazda os. 

Mogą również mieszkać w ziemi i wówczas jedynym sygnałem mówiącym o tym, że w ziemi znajduje się gniazdo os jest niewielki otwór, przez który osy wlatują do wnętrza gniazda. Otwór ten jest bardzo małych rozmiarów, więc nie należy oczekiwać, że będzie łatwo go zauważyć. Jedynym sposobem na jego znalezienie jest baczne obserwowanie latających owadów, bo bez tego znalezienie włazu do gniazda będzie niemożliwe.

Jak pozbyć się gniazda os i szerszeni - czego nie robić?

Jeśli podejrzewasz u siebie alergię na jad osy lub szerszenia, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie zadania usunięcia gniazda os profesjonalistom. Istnieją firmy świadczące usługi tego rodzaju, których pracownicy posiadają odpowiedni sprzęt i kwalifikacje pozwalające szybko i bezpiecznie usunąć gniazdo os z otoczenia domu. Jeśli masz do czynienia z gniazdem szerszeni, które zadomowiło się bardzo blisko domu, to z pomocą przychodzą również strażacy, ale oni działają tylko wtedy, gdy występuje naprawdę duże zagrożenie dla człowieka. 

Pozbycie się gniazda os i szerszeni nie jest zadaniem łatwym, a niewłaściwe podejście do tej czynności może rozzłościć owady i zakończyć się licznymi ugryzieniami. Na pewno nie powinieneś strącać gniazda os, bo to rozwścieczy osy i sprawi, że staną się agresywne. Nie usuniemy też przyczyny, czyli samych owadów, a jedynie miejsce ich zamieszkania, które bardzo szybko będą mogły odbudować.

Bardzo ważny jest odpowiedni ubiór, który pozwoli ochronić ciało przed ewentualnym atakiem owadów. Najlepiej byłoby ubrać specjalne ubranie ochronne, takie jak stosują pszczelarze, a w razie jego braku postarać się o to, by zasłonić niemal całe ciało, włączając w to twarz. Ubiór nie powinien być jaskrawy, by nie drażnić owadów.

Do usuwania gniazda najlepiej przystąpić wczesnym rankiem, gdy temperatura otoczenia nie jest jeszcze zbyt wysoka i owady nie zdążyły opuścić gniazda. Niektórzy polecają metodę bardzo prostą, jaką jest zalewanie wrzącą wodą gniazda znajdującego się w ziemi, ale taki zabieg może rozwścieczyć osy i skończyć się licznymi pogryzieniami. Niewskazane jest również podpalanie gniazd os i szerszeni, zwłaszcza jeśli jest ono zlokalizowane na strychu czy elewacji domu. Nie dość, że stworzymy bezpośrednie zagrożenie pożarowe, to jeszcze pojawi się chmara wściekłych owadów, które mogą przypuścić zmasowany atak na osobę, która w taki sposób potraktowała ich mieszkanie.

Skuteczne sposoby na osy i szerszenie

Najlepszą odpowiedzią na pytanie jak pozbyć się os są profesjonalne preparaty na szkodniki, czyli środki owadobójcze. Są one dostępne w różnych wersjach i mają różny sposób użycia, a ich wybór w dużej mierze zależy od tego gdzie zlokalizowane jest gniazdo.

Do zwalczania os lub szerszeni można stosować preparaty owadobójcze dostępne w formie aerozolu. Rozpyla się je przez otwór do wnętrza gniazda, a środki zawarte w preparacie unieszkodliwiają owady i pozwalają na bezpieczne usunięcie gniazda. Preparat ten nazywany jest również gaśnicą na osy i szerszenie, a konstrukcja dyszy sprawia, że oprysk z użyciem tej trutki na szkodniki może być wykonany nawet z odległości 5m. Dzięki temu osoba opryskująca jest bezpieczniejsza i mniej narażona na ewentualny atak owadów.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zlokalizować gniazda os lub dostęp do niego jest utrudniony, to możesz wykorzystać pułapki na szkodniki, które co prawda nie niszczą samego gniazda, ale pozwalają wyłapać latające w otoczeniu osy. Konstrukcja takiej pułapki sprawia, że zwabione do jej wnętrza osy nie mogą wylecieć na zewnątrz. Łapanie os w ten sposób jest czasochłonne, ale skuteczne, a do wabienia można wykorzystać specjalny płyn wabiący lub słodki napój: kompot, oranżadę czy piwo, z niewielkim dodatkiem octu, aby odstraszyć pszczoły, które są owadami bardzo pożytecznymi i nie powinniśmy ich uśmiercać.

Przed usunięciem gniazda os warto wziąć pod uwagę również cykl życia osy i jeśli nie przeszkadzają Ci one za bardzo, to możesz poczekać do zimy, aż gniazdo opustoszeje. W tym okresie w gnieździe nie ma już królowej, która zahibernowana przeczekuje do kolejnej wiosny, a pozostawiona w gnieździe kolonia ginie. Usunięcie takiego gniazda nie jest zatem niebezpieczne i można je po prostu zniszczyć, nie ryzykując ukąszeniem.



pixel