Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak przechowywać narzędzia ogrodnicze?

2020-02-03
Jak przechowywać narzędzia ogrodnicze?

Łopata, grabie, taczki, kosiarka, sekator, motyka i jeszcze inne narzędzia ogrodnicze to konieczne wyposażenie, jeśli mamy przydomowy ogródek. Lista narzędzi może być jeszcze dłuższa, ale niezależnie od tego, ile narzędzi posiadamy, pojawia się pytanie, jak przechowywać narzędzia ogrodnicze. Oto kilka naszych propozycji.

Pomieszczenie gospodarcze

Niektórzy właściciele domów jednorodzinnych mają to szczęście, że w ich domu znajduje się pomieszczenie, które wprost idealnie nadaje się do tego, by przechowywać w nim narzędzia ogrodnicze. Mowa tutaj o pomieszczeniu gospodarczym, w którym zwykle znajduje się też piec do centralnego ogrzewana i można w nim przechowywać np. sprzęt sportowy czy właśnie wspomniane wyżej narzędzia ogrodnicze. W pomieszczeniu gospodarczym warto zorganizować sobie kącik do przechowywania narzędzi. Dobrze byłoby wydzielić kawałek podłogi, by można było bez trudu postawić tam kosiarkę. Ścianę nad nią można wykorzystać do powieszenia półek, szafki lub haków na narzędzia. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest podział narzędzi wg rozmiaru. Dzięki temu, narzędzia z długimi trzonkami takie jak łopata, szpadel, widły czy grabie, będą wisieć na hakach i nie będą w niczym przeszkadzać. Mniejsze narzędzia, jak sekator, mała kopaczka czy rękawice do pracy w ogrodzie, można poukładać na półkach lub schować do wiszącej szafki.

Kącik ogrodniczy w garażu

Osoby, które nie mają szczęścia posiadać oddzielnego pomieszczenia gospodarczego, mogą zaplanować kącik ogrodniczy w garażu. Tu również najlepiej sprawdzą się wiszące haki i półki, ale wieszając je należy pamiętać o tym, by nie przeszkadzały przy parkowaniu samochodu. W zależności od wymiarów garażu i rozmiarów posiadanego samochodu można je powiesić na ścianie bocznej lub naprzeciw bramy garażowej. Im mniejszy garaż, tym trudniejsze bezpieczne umieszczenie wieszaków i haków na narzędzia. Niestety kącik ogrodniczy w garażu ma też swoje minusy, gdyż biorąc narzędzia należy uważać, by nie uszkodzić samochodu. Trudno może być również manewrować kosiarką pomiędzy ścianą a stojącym w garażu autem i może się okazać, że wyjęcie kosiarki wymaga wyjechania autem na zewnątrz.

Piwnica

Kolejnym miejscem, w którym możemy urządzić kącik do przechowywania narzędzi ogrodniczych, jest piwnica. Pełni ona podobną funkcję co pomieszczenie gospodarcze, ale zwykle korzystanie z niej jest nieco trudniejsze, gdyż zejście do piwnicy oznacza konieczność chodzenia po schodach. Nie jest to bardzo uciążliwe, jeśli chcemy schować grabie, łopatę czy piłę, ale już zniesienie po schodach kosiarki czy taczek może nastręczać sporo kłopotów. Nie znaczy to jednak, że nie warto wykorzystać piwnicy do przechowywania narzędzi ogrodniczych, ale trzeba mieć świadomość, że nie może to być jedyne miejsce, w którym będą one przechowywane.

Drewniany schowek na narzędzia

Czasami może zdarzyć się tak, że żadne z wyżej wspominanych miejsc nie nadaje się do przechowywania narzędzi ogrodniczych. Być może nie ma ich w naszym domu lub są zbyt małe, by pomieścić wszystkie sprzęty używane do pielęgnacji ogrodu. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem wydaje się być zewnętrzny schowek na narzędzia. W sklepach można spotkać gotowe schowki ogrodowe wykonane z drewna, które można ustawić w ogrodzie. W zależności od potrzeb i liczby narzędzi ogrodniczych, które mają być w nich przechowywane, można wybrać schowki o odpowiednich gabarytach. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż kupując taki schowek możemy dobrać jego rozmiar do naszych potrzeb. Możemy go również ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie, tak by było nam wygodnie. Nie ma problemu ze schodami, a zatem bez trudu będziemy przechowywać w nim duże narzędzia ogrodnicze, nie musimy zastanawiać się, jak ostrożnie wyjąć łopatę czy grabie, żeby nie uszkodzić samochodu.

Oczywiście pełną funkcjonalność schowka na narzędzia osiągniemy wtedy, gdy dobrze zaprojektujemy jego wnętrze. Tu również dobrze sprawdzą się haki, półki, szuflady czy kosze. Ich układ jest zależny od tego ile i jakich narzędzi będziemy przechowywać. Warto również układać je w taki sposób, by te, z których korzystamy najczęściej, czyli np. grabie czy sekator, były dostępne łatwiej niż te, z których korzystamy okazjonalnie. Dobrze jest również tak zaplanować przestrzeń, żeby wstawienie kosiarki czy taczek nie tarasowało dojścia do innych narzędzi. Jeśli o tym zapomnimy, to za każdym razem, gdy będziemy chcieli sięgnąć po jakieś narzędzie z haka lub półki, będziemy musieli wyjeżdżać kosiarką na zewnątrz, co będzie bardzo uciążliwe.

Skrzynia na narzędzia

Innym, nieco mniejszym wcieleniem schowka na narzędzia, jest skrzynia na narzędzia przeznaczona do ustawiania w ogrodzie. Można znaleźć skrzynie różnych rozmiarów, wykonane z drewna lub tworzywa odpornego na warunki atmosferyczne, w których z powodzeniem można przechowywać narzędzia ogrodnicze. Ze względu na układ skrzyni, która jest dość niska i długa, nie ma możliwości wstawienia tam półek czy haków, a zatem trudno usystematyzować ułożenie narzędzi. To może utrudniać szybkie znalezienie potrzebnych sprzętów, zwłaszcza jeśli mamy dużo narzędzi ogrodniczych, które chcemy umieścić w tak niewielkiej przestrzeni. W takiej sytuacji, gdy naprawdę nie mamy możliwości inaczej zorganizować schowka na narzędzia, można rozważyć zakup narzędzi z jednej firmy w tzw. systemie jednego trzonka. To bardzo użyteczne rozwiązanie, które pozwala do jednego trzonka przymocowywać różne końcówki narzędzi. Dzięki temu oszczędzamy miejsce potrzebne do przechowywania narzędzi nie rezygnując jednocześnie z różnych funkcjonalności, które zapewniają nam różne końcówki.

Jak przygotować narzędzia do przechowywania?

Niezależnie od tego, czy narzędzia będziemy przechowywać w piwnicy, garażu, schowku na narzędzia czy w skrzyni, należy pamiętać o tym, by przed schowaniem dobrze je wyczyścić. Na łopacie nie może pozostać ziemia, na grabiach resztki liści, a na kosiarce resztki skoszonej trawy. Jeśli ich nie wyczyścimy, to niestety narzędzia te szybko ulegną zniszczeniu, bo mokra ziemia, trawa czy liście mogą przyczynić się ich szybszego zużycia i rdzewienia. Poza tym wysychająca ziemia czy liście będą się sypać i narobią sporego bałaganu, co ma szczególne znaczenie, jeśli narzędzia ogrodnicze nie są przechowywane w ogrodzie, ale w piwnicy, garażu czy pomieszczeniu gospodarczym, z którego korzystamy też w innych celach.

 

pixel