Jak przygotować narzędzia ogrodnicze do sezonu?

Zanim nadejdą cieplejsze dni pełne siania, sadzenia i pielęgnowania, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zadbaj o dobry stan swoich ogrodowych narzędzi. O czym warto pamiętać? O co zadbać, aby na wiosnę nie mieć problemu z niedoborem narzędzi do pracy? Przeczytaj nasz najnowszy poradnik i dowiedz się więcej.
1. Zrób przegląd narzędzi, które już masz
Druga połowa astronomicznej zimy, a więc cały luty i pierwsza połowa marca, to doskonały czas, aby udać się do swojego składziku z narzędziami ogrodniczymi i przyjrzeć się ich kondycji. Obejrzyj każde z nich z osobna, zwracając szczególną uwagę na to, czy któreś nie jest uszkodzone lub pokryte rdzą.
Narzędzia, których nie da się już naprawić, wyrzuć – dzięki temu zrobisz miejsce na nowe akcesoria. Zrób też listę przedmiotów, które będziesz musiał dokupić. Zima to dobry moment na ogrodnicze zakupy. Sprawdź, jakie narzędzia do ogrodu możesz zakupić już dziś w Rolmarket.pl.
2. Oczyść narzędzia z ziemi, soków i żywicy
Jeżeli odseparowałeś już narzędzia zepsute od tych, które bez większych przeszkód mogą Ci służyć w kolejnym sezonie, zabierz je do domu i dokładnie je wyczyść. Podczas tej pracy przyda Ci się druciana szczotka, woda i dobry środek czyszczący, a także denaturat – to dzięki niemu skutecznie usuniesz zarodniki grzybów i bakterie, które mogłyby zaszkodzić Twoim roślinom.
Jeżeli na Twoich narzędziach znajdują się trudne do usunięcia plamy z żywicy, użyj także rozpuszczalnika. Po umyciu narzędzi, ułóż je w suchym, przewiewnym miejscu i poczekaj aż wyschną.
3. Skutecznie zwalcz korozję
Twoje narzędzia ogrodowe pracują w trudnych warunkach, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że część z nich pokryta jest rdzą. Obejrzyj swoje narzędzia, szukając rudych plam, a następnie przystąp do ich likwidacji. Podczas tej pracy z pewnością przyda Ci się miękka, namoczona wodą szmatka, a także papier ścierny o wysokiej gradacji, dzięki której będziesz mógł zedrzeć nawet grubszą warstwę rdzy.
Wśród domowych sposobów na usuwanie korozji z narzędzi ogrodowych warto wymienić sodę oczyszczoną oraz ocet. Używaj ich jednak ostrożnie, ponieważ zbyt długie zanurzanie narzędzi w ich roztworach może powodować usunięcie warstwy metalu.
Po usunięciu powstałej na narzędziach rdzy, zabezpiecz je przed nawrotem korozji. Spryskaj je specjalnym sprayem, który zatrzymuje wilgoć lub użyj innego środka zapobiegającego korozji. Zachowaj przy tym wszelkie środki ostrożności, a przed użyciem przeczytaj instrukcję, którą przygotował producent.
4. Pamiętaj o oliwieniu i ostrzeniu
Po skutecznym odrdzewianiu, przyjrzyj się wszystkim narzędziom, które posiadają ruchome części (takim jak sekatory, nożyce czy kombinerki) i upewnij się, że nic nie blokuje ich ruchu. Aby działały lepiej, naoliw je uniwersalnym smarem, takim jak WD-40. Nakładaj oliwę lub smar na śrubę, jednocześnie ruszając ruchomymi częściami – dzięki temu będziesz mieć pewność, że preparat zostanie rozprowadzony równomiernie.
Kolejny krok to ostrzenie narzędzi, które służą do cięcia – nożyczek, siekier, sekatorów i innych ostrzy. Aby to zrobić, zaopatrz się w specjalny kamień lub osełkę do ostrzenia. Pamiętaj o zachowaniu kształtu oryginalnego szlifu. Możesz także oddać swoje narzędzia do specjalisty.
5. Przygotuj listę zakupów nowych narzędzi
Robiąc przegląd narzędzi i naprawiając te, które tego wymagają, uświadomisz sobie, co jest Ci potrzebne, aby móc pracować bez przeszkód już w marcu. Czyszcząc i konserwując swój ogrodniczy sprzęt, zauważysz których narzędzi nie da się naprawić, a które są Ci niezbędne do tego, aby dbać o swoje rośliny, ogrodzenia, oczka wodne oraz skalniaki. Jednocześnie zastanów się nad tym, jakich narzędzi brakowało Ci w poprzednim roku i co nowego chciałbyś zrobić w swoim ogrodzie w nadchodzących ciepłych miesiącach – dzięki temu będziesz wiedzieć, o co rozszerzyć swój prywatny składzik z narzędziami.
W Rolmarket.pl znajdziesz ogrodnicze narzędzia ręczne, elektryczne i spalinowe.
Słowo podsumowania
Pamiętaj, że im szybciej przystąpisz do przygotowania narzędzi ogrodniczych do sezonu wiosennego, tym lepiej. Dzięki temu będziesz mieć dużo czasu, żeby naprawić zepsute akcesoria i zatroszczyć się o ich przechowywanie. Przygotuj także odpowiednie, suche pomieszczenie lub pojemnik, w którym umieścisz swoje narzędzia po konserwacji – dzięki temu zabezpieczysz je przed korodowaniem. Jeżeli masz dzieci, pomyśl także o tym, aby zatroszczyć się o solidne zamknięcie, które ograniczy ich dostęp do potencjalnie niebezpiecznych narzędzi.