Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak przygotować podłoże pod ukorzenianie roślin?

2021-05-18
Jak przygotować podłoże pod ukorzenianie roślin?

Od początku lata do późnej jesieni możemy zabrać się za rozmnażanie roślin ogrodowych. Możemy przygotować sadzonki z niemal wszystkich gatunków rosnących w ogrodzie, przy czym nie można ich traktować jednakowo, gdyż różnią się one od siebie zdolnością do ukorzeniania się. Jednym przychodzi to bardzo łatwo, a na ukorzenienie innych musimy nieco poczekać. Możemy jednak ułatwić sobie rozmnażanie i ukorzenianie roślin przygotowując dla nich odpowiednie podłoże. Zobaczmy, w jaki sposób przygotować najlepsze warunki do rozmnażania roślin.

Sposoby rozmnażania roślin

Rośliny możemy rozmnażać na różne sposoby, przy czym w ogrodach najczęściej stosuje się rozmnażanie wegetatywne. Polega ono na oddzieleniu części istniejącej rośliny i stworzeniu z niej sadzonki, z której wyrośnie kolejna roślina. Oddzielenie może dotyczyć zarówno pędów, jak i kłączy czy zrobieniu odkładów, a wybór konkretnej metody zależy od gatunku rozmnażanej rośliny. Większość roślin ozdobnych rozmnaża się poprzez pobieranie fragmentów pędów, ale czas ich pobrania zależy od gatunku rośliny oraz wpływa bezpośrednio na sposób, w jaki będziemy traktować sadzonki tuż po pobraniu.

Niektóre rośliny takie jak m.in. brzoza, katalpa, hortensja, jaśminowiec czy bluszcz pospolity rozmnaża się poprzez sadzonki zielne, które pobierane są z końcem maja i początkiem czerwca. Inne, takie jak większość zimozielonych krzewów liściastych rozmnażane są poprzez pobranie pędów półzdrewniałych, pobranych od lipca do początku września. Natomiast jesienią można rozmnażać rośliny poprzez sadzonki zdrewniałe, co doskonale sprawdza się w przypadku roślin takich jak morwa, platan, forsycja, dereń, kalina, wiciokrzew czy winobluszcz. 

Jakie podłoże pod sadzonki zielne?

Sadzonki zielne wymagają szczególnej troski i są najbardziej wymagającymi wśród rozmnażanych sadzonek. Metoda ta pozwala jednak na szybsze ukorzenianie się sadzonek, co jest niewątpliwie największą zaletą jej stosowania. W celu pobrania sadzonki nacina się ostrym nożem wierzchołek młodego pędu, który jeszcze nie jest w pełni zdrewniały. Najlepiej by miał on 3-5 par liści, ale bez pączków kwiatowych i długość kilkunastu centymetrów. Po pobraniu sadzonki, co najlepiej wykonać wczesnym rankiem, najlepiej od razu włożyć ją do wody.

Kolejnym krokiem jest wsadzenie sadzonki do doniczki, którą wypełni dobra ziemia ogrodnicza. Zanim jednak sadzonka wyląduje w przygotowanym podłożu, trzeba uciąć ją w miejscu węzła, a następnie zanurzyć w ukorzeniaczu. Dla pewności, że roślina będzie mogła rosnąć zdrowo, dobrze byłoby zastosować fungicydy, które pomogą pozbyć się ewentualnych zagrożeń grzybiczych. Po tym zabiegu należy umieścić sadzonkę w podłożu i podlać. Przez kolejne tygodnie należy dbać o stałe nawodnienie ziemi w doniczkach, a proces ukorzeniania powinien trwać ok. 5-8 tygodni. Po tym okresie można rozpocząć hartowanie sadzonek, ale dopiero kolejnej wiosny będą one gotowe do tego, by wsadzić je na miejsce docelowe.

Jakie podłoże pod sadzonki półzdrewniałe?

Sadzonki półzdrewniałe to sadzonki, które pobierane są z jednorocznych pędów, które jeszcze są miękkie na wierzchołku, ale już zaczynają drewnieć u nasady. W celu pobrania sadzonki należy użyć ostrego noża, z którego pomocą należy odciąć tuż nad węzłem w taki sposób, aby pęd miał ok. 15-20 cm długości. Po ucięciu należy oderwać miękki wierzchołek powyżej liścia oraz liście z dolnej części pędu. Tak przygotowana sadzonka jest gotowa na wsadzenie do odpowiednio przygotowanego podłoża.

Najlepsze podłoże do ukorzeniania sadzonek półzdrewniałych tworzy torf ogrodniczy i gruboziarnisty piasek, które są wymieszane w proporcji 1:1. Jako podłoże może zostać użyta również kora sosnowa mielona, którą wypełnione zostaną donice i doniczki używane do rozmnażania roślin. Przed włożeniem do podłoża sadzonkę należy zanurzyć w ukorzeniaczu oraz dla pewności można również spryskać fungicydem. Po umieszczeniu sadzonki w podłożu należy ją obficie podlać, a następnie umieścić w zacisznym miejscu pod folią. Jeśli zadbamy o odpowiednie warunki dla sadzonek, np. będziemy je podgrzewać od spodu, to powinny one ukorzenić się dość szybko i wiosną będzie można je wsadzić bezpośrednio do gruntu, uprzednio je hartując.

Jakie podłoże pod sadzonki zdrewniałe?

Sadzonki zdrewniałe to doskonały sposób na rozmnażanie roślin przez osoby, które jeszcze nie mają dużego doświadczenia w ogrodnictwie. Pobranie pędów na sadzonki odbywa się późną jesienią lub zimą, gdy rośliny zrzucą już liście na zimę, choć metodę tę można stosować do rozmnażania roślin zimozielonych. Jedynym ograniczeniem dotyczącym czasu pobrania sadzonek jest pogoda. Nie należy ich bowiem pobierać w okresie mrozów, więc jeśli takie się pojawią, to lepiej zaczekać na lepszą pogodę.

Na sadzonki zdrewniałe wybiera się jednoroczne pędy, które można rozpoznać po tym, że ich kora jest bardziej zielona niż pędów starszych. Do rozmnożenia należy wybierać pędy bez rozgałęzień, a pobranie sadzonki powinno nastąpić w dolnej części rośliny w miejscu, gdzie pęd wyrasta ze starszej gałęzi. Do tego celu można użyć ostrego noża, ale przy grubszych pędach lepiej sprawdzi się sekator. Tak ucięty pęd należy skrócić, odcinając jego wierzchołek oraz tnąc tuż poniżej pąka u jego nasady. W ten sposób uzyskamy sadzonkę o długości ok. 15-20cm czyli długości ołówka. 

Kolejnym krokiem pozwalającym na lepsze ukorzenienie się sadzonki jest nacięcie kory u jej nasady, a następnie zanurzenie pędu w ukorzeniaczu. Tak przygotowaną sadzonkę możemy włożyć do podłoża, którym w tym wypadku jest wilgotny piasek. Do doniczek wypełnionych piaskiem należy włożyć sadzonkę pionowo w dół, a następnie wynieść pojemniki do zimnego pomieszczenia. Idealnie byłoby, gdyby temperatura pomieszczenia wynosiła od 0-5oC, więc idealnie do tego celu nadaje się piwnica czy garaż. Podczas zimy należy dbać o stałą wilgotność podłoża, by w tym stanie sadzonki przetrwały aż do wiosny.

Niektórzy polecają również dołowanie sadzonek zdrewniałych w gruncie, ale w takiej sytuacji należy zadbać o ich pełną ochronę przed mrozem. Można to zrobić przysypując sadzonki kopcami z suchych liści lub korą sosnową. 

Wiosną, gdy ziemia rozmarznie, można przesadzić sadzonki do gruntu lub do doniczek z ziemią. Należy jednak obchodzić się z nimi ostrożnie, by miały czas przyzwyczaić się do warunków panujących na zewnątrz. Jeśli to możliwe najlepiej w pierwszym okresie chronić je pod folią, a dopiero po pewnym czasie można je odsłonić.

 

pixel