Jak przygotować trawnik do zimy?

Jesienne nawożenie trawnika
Właściwe nawożenie trawnika to bardzo ważny zabieg, który może zwiększyć odporność darni na szkodliwe działanie niskich temperatur. Aby tak się stało, należy wybrać do tego celu preparaty o odpowiednim składzie. Najlepiej sprawdzą nawozy z potasem i fosforem. W sklepie Rolmarket.pl znajdziesz szeroki wybór takich preparatów, co na pewno ułatwi cały proces.
Z kolei pod koniec listopada, gdy wystąpią już pierwsze przymrozki, warto przeprowadzić nawożenie obornikiem, dzięki któremu trawnik dużo szybciej zregeneruje się po zimie i przez cały rok nie będzie wymagał dodatkowego nawożenia. Trzeba jednak pamiętać, aby nie wykonywać takiego zabiegu częściej niż raz na 3-4 lata.
Warto również wiedzieć, że już na początku jesieni należy ograniczyć nawożenie preparatami zawierającymi azot, który pobudza rośliny do wzrostu i opóźnia ich przejście w zimowy spoczynek. Ich stosowanie mogłoby przyczynić się także do poważnych uszkodzeń trawnika na skutek oddziaływania mrozów.
Jesień – czas na ostatnie koszenie
Termin ostatniego koszenia zależy oczywiście od warunków pogodowych. Można przeprowadzić je już w połowie października, a można nawet w listopadzie, jeśli jesień rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Najważniejsze, by zrobić to dobrze – zbyt krótko przycięta trawa będzie narażona na przemarzanie korzeni, a zbyt długo – na rozwój chorób grzybowych. Co więcej, może ona słabiej odrastać wiosną. Optymalna wysokość ostatniego koszenia wynosi zatem około 4 cm.
Jesienne porządki – usuwanie liści
Jesień większości ludzi kojarzy się z opadającymi liśćmi, z kolei ogrodnikom – ze wzmożonymi pracami porządkowymi. To niezwykle ważne, by owe liście usuwać regularnie. Zacieniają one trawnik, zmniejszając w ten sposób jego trwałość. W miarę możliwości wszystkie z nich należy usunąć jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu. W innym wypadku wilgotne liście, zalegające pod warstwami białego puchu, mogą doprowadzić do gnicia darni. Najlepiej grabić je za pomocą specjalistycznych grabi o szeroko rozstawionych zębach z miękkiej stali. Nie spowodują one uszkodzeń trawnika, a pozwolą na szybkie i sprawne pozbycie się zanieczyszczeń. Pamiętaj, aby nie wyrzucać ani nie palić usuniętych liści! Przeznacz je na kompost, który wykorzystasz do nawożenia roślin w swoim ogrodzie.
Aeracja trawnika
Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika to zabieg, który warto wykonać każdej jesieni. Dzięki niej gleba zostaje rozluźniona, a do korzeni dociera więcej tlenu. Co więcej, aeracja sprzyja również usuwaniu filcu oraz mechu, które mogłyby spowodować rozwój pleśni i innych chorób grzybowych. Można ją przeprowadzić na wiele sposobów – nie wymaga ona jednak specjalnych nakładów finansowych czy fizycznych. Najłatwiejszą metodą, którą polecamy zwłaszcza właścicielom niewielkich ogrodów jest inwestycja w buty z kolcami i odbycie spaceru wzdłuż murawy. Dobrym pomysłem będzie również zakup wertykulatora lub walca ogrodowego. Zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą aeratorów.
Wapnowanie trawnika przed zimą
Wapnowanie warto przeprowadzić, jeżeli odczyn gleby, którą porasta trawnik, jest zbyt kwaśny. Może na to wskazywać występowanie mchu lub skrzypu polnego. Aby się upewnić, warto sprawdzić poziom pH za pomocą specjalistycznego miernika. Jeśli wynosi on poniżej 6,0, nie ma żadnych wątpliwości - wapnowanie jest jak najbardziej wskazane. Najlepiej przeprowadzić je za pomocą wapna nawozowego do trawników. Pamiętaj, aby nie używać jednocześnie żadnych innych nawozów – po wapnowaniu trzeba odczekać kilka tygodni.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule – Kiedy i jak prawidłowo wapnować glebę?
Podsumowanie
Przygotowanie trawnika do zimy wiąże się ze wzmożonymi pracami, w które trzeba włożyć wiele wysiłku, ale także serca. Ich sumienne wykonanie sprawi jednak, że wiosną z całą pewnością będzie ich znacznie mniej, a murawa będzie wyglądać jak świeżo zasiana. Życzymy powodzenia!