Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak przygotować trawnik do zimy?

2018-11-14
Jak przygotować trawnik do zimy?
Jesień w ogrodzie to czas wielu prac, których celem jest przygotowanie roślin do zimy. Trawnik to niezwykle ważny element i wizytówka każdej działki, dlatego warto się o niego szczególnie zatroszczyć. W innym wypadku nadejściu wiosny może towarzyszyć niemiłe zaskoczenie w postaci wyblakłej murawy czy ubytków darni. Jak zatem przygotować trawnik jesienią, by zachwycał swoim pięknem w następnym sezonie? Podpowiadamy poniżej.

Jesienne nawożenie trawnika

Właściwe nawożenie trawnika to bardzo ważny zabieg, który może zwiększyć odporność darni na szkodliwe działanie niskich temperatur. Aby tak się stało, należy wybrać do tego celu preparaty o odpowiednim składzie. Najlepiej sprawdzą nawozy z potasem i fosforem. W sklepie Rolmarket.pl znajdziesz szeroki wybór takich preparatów, co na pewno ułatwi cały proces.

grabienie trawnika jesien
Z kolei pod koniec listopada, gdy wystąpią już pierwsze przymrozki, warto przeprowadzić nawożenie obornikiem, dzięki któremu trawnik dużo szybciej zregeneruje się po zimie i przez cały rok nie będzie wymagał dodatkowego nawożenia. Trzeba jednak pamiętać, aby nie wykonywać takiego zabiegu częściej niż raz na 3-4 lata.

Warto również wiedzieć, że już na początku jesieni należy ograniczyć nawożenie preparatami zawierającymi azot, który pobudza rośliny do wzrostu i opóźnia ich przejście w zimowy spoczynek. Ich stosowanie mogłoby przyczynić się także do poważnych uszkodzeń trawnika na skutek oddziaływania mrozów.

Jesień – czas na ostatnie koszenie

Termin ostatniego koszenia zależy oczywiście od warunków pogodowych. Można przeprowadzić je już w połowie października, a można nawet w listopadzie, jeśli jesień rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Najważniejsze, by zrobić to dobrze – zbyt krótko przycięta trawa będzie narażona na przemarzanie korzeni, a zbyt długo – na rozwój chorób grzybowych. Co więcej, może ona słabiej odrastać wiosną. Optymalna wysokość ostatniego koszenia wynosi zatem około 4 cm.


koszenie trawy jesien

Jesienne porządki – usuwanie liści

Jesień większości ludzi kojarzy się z opadającymi liśćmi, z kolei ogrodnikom – ze wzmożonymi pracami porządkowymi. To niezwykle ważne, by owe liście usuwać regularnie. Zacieniają one trawnik, zmniejszając w ten sposób jego trwałość. W miarę możliwości wszystkie z nich należy usunąć jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu. W innym wypadku wilgotne liście, zalegające pod warstwami białego puchu, mogą doprowadzić do gnicia darni. Najlepiej grabić je za pomocą specjalistycznych grabi o szeroko rozstawionych zębach z miękkiej stali. Nie spowodują one uszkodzeń trawnika, a pozwolą na szybkie i sprawne pozbycie się zanieczyszczeń. Pamiętaj, aby nie wyrzucać ani nie palić usuniętych liści! Przeznacz je na kompost, który wykorzystasz do nawożenia roślin w swoim ogrodzie.

usuwanie lisci jesien

Aeracja trawnika

Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika to zabieg, który warto wykonać każdej jesieni. Dzięki niej gleba zostaje rozluźniona, a do korzeni dociera więcej tlenu. Co więcej, aeracja sprzyja również usuwaniu filcu oraz mechu, które mogłyby spowodować rozwój pleśni i innych chorób grzybowych. Można ją przeprowadzić na wiele sposobów – nie wymaga ona jednak specjalnych nakładów finansowych czy fizycznych. Najłatwiejszą metodą, którą polecamy zwłaszcza właścicielom niewielkich ogrodów jest inwestycja w buty z kolcami i odbycie spaceru wzdłuż murawy. Dobrym pomysłem będzie również zakup wertykulatora lub walca ogrodowego. Zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą aeratorów.

Wapnowanie trawnika przed zimą

Wapnowanie warto przeprowadzić, jeżeli odczyn gleby, którą porasta trawnik, jest zbyt kwaśny. Może na to wskazywać występowanie mchu lub skrzypu polnego. Aby się upewnić, warto sprawdzić poziom pH za pomocą specjalistycznego miernika. Jeśli wynosi on poniżej 6,0, nie ma żadnych wątpliwości - wapnowanie jest jak najbardziej wskazane. Najlepiej przeprowadzić je za pomocą wapna nawozowego do trawników. Pamiętaj, aby nie używać jednocześnie żadnych innych nawozów – po wapnowaniu trzeba odczekać kilka tygodni.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule – Kiedy i jak prawidłowo wapnować glebę?

Podsumowanie

Przygotowanie trawnika do zimy wiąże się ze wzmożonymi pracami, w które trzeba włożyć wiele wysiłku, ale także serca. Ich sumienne wykonanie sprawi jednak, że wiosną z całą pewnością będzie ich znacznie mniej, a murawa będzie wyglądać jak świeżo zasiana. Życzymy powodzenia!

prace ogrodowe jesien

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel