Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak przygotować ziemię pod warzywa?

2022-04-14
Jak przygotować ziemię pod warzywa?

Świeże warzywa z przydomowego własnego ogródka zawsze smakują najlepiej, gdyż masz pewność, w jakich warunkach były one uprawiane. Zanim jednak będzie można rozkoszować się ich cudownym smakiem i korzystać z bogactwa witamin w nich zawartych, trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby, które jest kluczowe do osiągnięcia wysokich plonów. Sprawdźmy zatem, jak przygotować ziemię pod warzywa, by zdrowo rosły i dały obfity plon.

Jaka gleba jest idealna pod warzywa?

Zanim zaczniesz przygotowywać swój ogródek warzywny musisz wiedzieć, jaką glebę lubią warzywa. Najlepsza jest gleba mająca strukturę gruzełkowatą, która jest przepuszczalna i przewiewna. Dobrze by było również, żeby gleba była jednocześnie żyzna czyli zasobna we wszystkie składniki pokarmowe niezbędne roślinom oraz mająca dużą pojemność sorpcyjną i wodną. Istotne znacznie dla warzyw ma również odczyn pH czyli kwaśność. Większość gatunków warzyw preferuje odczyn obojętny, a więc parametr pH powinien wynosić w granicach 6,5-7,4 pH.

Niestety taka gleba nie zawsze występuje w warunkach naturalnych, dlatego w większości przydomowych ogrodów należy popracować nad poprawieniem jej kondycji. W tym celu przeprowadza się liczne zabiegi, zarówno z udziałem narzędzi, jak i nawozów, w efekcie których gleba osiąga parametry zbliżone do idealnych. Ich rodzaj w dużej mierze zależy od pory roku, a troska o dobrą jakość gleby pod warzywa jest zadaniem całorocznym.

Jaka gleba pod warzywa

Jak przygotować ziemię pod warzywa wiosną?

Wiosenne przygotowanie gleby pod warzywa jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu roślin i przyszłych plonów. To czas na odchwaszczanie gleby oraz jej spulchnienie. Jak wyżej wspomnieliśmy, gleby zbyt zbite są niekorzystne dla roślin, dlatego konieczne jest ich przekopanie i rozluźnienie. W tym celu stosuje się nie tylko mechaniczne przekopywanie grządek wykorzystując szpadle i łopaty, ale również rozluźnia się glebę poprzez dodanie gruboziarnistego piasku oraz stosuje się nawozy organiczne, bogate w próchnicę. Dzięki temu stają się one nie tylko zasobniejsze w składniki odżywcze, ale również bardziej przepuszczalne, co jest bardzo korzystne dla sadzonych warzyw.

Dodając do gleby materię organiczną możemy również poprawić strukturę gleby bardzo lekkiej i piaszczystej. Czasem jednak uzyskanie dobrych efektów na takiej ziemi jest bardzo czasochłonne, więc w takich sytuacjach warto rozważyć podwyższone grządki. Stosując je możemy wypełnić je żyzną ziemią ogrodniczą i mamy pewność, że warzywa będą miały odpowiednią kompozycję składników pokarmowych.

Ważnym zabiegiem przed wiosennym siewem warzyw jest sprawdzenie i ustabilizowanie poziomu pH gleby. Do jego badania służą mierniki gleby czyli kwasomierze, które w ciągu kilku minut dają odpowiedź czy gleba ma odpowiedni odczyn pH. Po odczytaniu wskazań kwasomierza należy zakwasić glebę stosują nawóz zakwaszający, lub odkwasić glebę, by uzyskać obojętny odczyn gleby, jakiego wymaga większość warzyw.

Jak przygotować glebę pod warzywa wiosną

Troska o glebę w okresie wegetacji

Po wysianiu warzyw lub wysadzeniu ich z rozsad nie można osiąść na laurach, gdyż trzeba utrzymać dobrą jakość gleby w całym okresie wegetacji. Konieczne jest zatem uzupełnianie składników odżywczych, które uzupełnią składniki odżywcze pobierane przez warzywa podczas wzrostu. Dobrym pomysłem będzie zatem zastosowanie nawozów organicznych lub mineralnych. Można stosować zarówno uniwersalne nawozy do warzyw i owoców, jak i nawozy specjalnie przeznaczone do konkretnego gatunku warzyw. Niektóre odmiany mają bowiem specjalne wymagania co do ilości jakiegoś pierwiastka w glebie, więc wybór odpowiedniego preparatu będzie niezwykle istotny dla wysokości plonów.

Nawożenie należy stosować z umiarem, gdyż nadmiar składników odżywczych jest równie niebezpieczny dla roślin, jak i ich niedobór. Ze szczególną uwagą należy dawkować nawozy mineralne, stosując dawki zalecane przez producenta. Bez przeszkód można natomiast stosować nawozy organiczne, które nie tylko poprawią zasobność gleby w składniki pokarmowe, ale również znacznie poprawią jej strukturę. Materia organiczna przyciąga bowiem dżdżownice i inne mikroorganizmy glebowe, których działalność napowietrza gleby i znacznie poprawia ich przepuszczalność.

W okresie wegetacji należy również regularnie odchwaszczać grządki warzywne. W niewielkich przydomowych uprawach najlepiej stosować odchwaszczanie ręczne, które szybko i skutecznie pozwoli się pozbyć chwastów wraz z korzeniami. Warto robić to regularnie i usuwać rosnące chwasty zanim zdążą się rozrosnąć, bo dzięki temu nie będą one wyjaławiać gleby i zacieniać uprawianych roślin.

Troska o glebę w trakcie wegetacji

Przygotowanie gleby po zbiorach

Po zbiorach warzyw należy odpowiednio przygotować glebę na okres zimowy. Trzeba zatem oczyścić grządki z pozostałości po uprawach oraz usunąć wszelkie chwasty. Najlepiej jest wyrwać je z korzeniami, co zapobiegnie ich rozrostowi w przyszłości. Do tego celu dobrze nadają się widły, które w odróżnieniu od szpada nie przecinają korzeni, ale pozwalają je wyciągać w całości. Dopiero po oczyszczeniu grządek można przystąpić do ich przekopania.

Przekopanie najlepiej wykonać stosując szpadle i łopaty, a podczas przekopywania należy sięgać głęboko w głąb gruntu. Dzięki temu zewnętrzna warstwa gleby dostanie się pod spód, a na wierzch zostaną wyciągnięte składniki z głębszych warstw. Przed przekopywaniem można glebę zasilić dając na nią przekompostowany obornik, który podczas przekopywania zostanie dobrze wymieszany z glebą. Pozwoli to dobrze zasilić glebę i zapewni roślinom dobre warunki do rozwoju w kolejnym sezonie wegetacji. Nie należy jednak stosować świeżego obornika, gdyż jest on za mocny i mógłby spalić wrażliwe warzywa.

Przygotowanie gleby po zbiorach

Warto pamiętać, by po przekopaniu nie rozgrabiać i nie wyrównywać zewnętrznej warstwy ziemi. Należy ją pozostawić w tej tzw. ostrej skibie na zimę, bo to sprzyja powstawaniu struktury gruzełkowatej. Dopiero wiosną kolejnego roku należy wyrównać glebę wykorzystując do tego metalowe grabie i przygotować ją do wiosennego siewu i sadzenia warzyw.

Jesienią można również wysiać poplon, który przez całą zimę będzie chronił glebę przed erozją, wyjałowieniem i wypłukiwaniem, a wiosną zamieni się w nawóz zielony. To bardzo dobry sposób pozwalający chronić ziemię w okresie zimowym oraz uzupełniać jej zasobność w potrzebne składniki, który jest szeroko stosowany w profesjonalnym rolnictwie. Z powodzeniem można go stosować również uprawiając przydomowy ogródek warzywny, bo tak przygotowana gleba będzie świetna pod uprawę warzyw.

 

 

pixel