Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak sadzić lubczyk?

2019-05-23
Jak sadzić lubczyk?

Uprawa ziół to bardzo wdzięczne zajęcie – nie przysparza zbyt wiele kłopotu, a opanowanie kilku prostych zasad pozwoli Ci na szybkie wyhodowanie i zebranie aromatycznych plonów. Jedną z roślin, którą warto posadzić w swoim ogródku jest lubczyk – nie tylko poprawi smak wielu potraw, ale również nada Twojej zielonej przestrzeni estetycznego wyglądu.


Kilka podstawowych informacji na temat lubczyku

Lubczyk charakteryzuje się mocnym kłączem – niektóre wrastają w glebę na głębokość ponad 2 metrów! Roślina posiada również bardzo gęstą, rozbudowaną część nad ziemią – tworzy rozety zbudowane z długich liści odziomkowych osiągających nawet 50 cm długości. Łodyga jest naga, delikatnie rowkowata, a w środku pusta – dzięki temu bardzo łatwo ją zerwać.

Kiedy kwitnie lubczyk?

Lubczyk kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Jego kwiaty są drobne, ale rosną blisko siebie – wspólnie tworzą rozłożystą kompozycję przypominającą baldachy o średnicy nawet 15 cm. Możesz je rozpoznać również po kolorze – mają zielonkawożółtą barwę.

Uprawa lubczyku – jak zrobić to dobrze?

Najlepszy czas na posianie lubczyku to koniec lata lub późna jesień. Nasiona umieść bezpośrednio w ziemi na głębokość około 2-3 cm. Optymalne warunki do rozwoju rośliny tworzy ciepłe i odpowiednio nasłonecznione stanowisko. Nie rezygnuj z jej uprawiania, jeśli nie dysponujesz takim miejscem – lubczyk rozwinie się również w półcieniu. Umieść go w lekkim podłożu, które bardzo dobrze przepuszcza promienie słoneczne oraz wodę. Zadbaj także o to, aby ziemia była żyzna, czyli bogata w najważniejsze składniki pokarmowe, wapń i próchnicę. Pielęgnacja rośliny jest prosta – podlewaj ją systematycznie, wyrywaj sąsiadujące chwasty, regularnie spulchniaj oraz zasilaj podłoże. W okresie jesienno-zimowym zadbaj o to, aby lubczyk nie przemarzł – w tym celu obsyp go niewielką ilością kompostu. Pamiętaj!Lubczyk nie jest w stanie przyjąć się na podłożu suchym, gliniastym oraz kwaśnym – o wysokim odczynie pH.

Kiedy zbierać lubczyk?

Świeże pędy lubczyku zrywaj przez cały okres wegetacji. Jeśli chcesz cieszyć się jego najlepszym aromatem – łodygi wraz z liśćmi zbieraj w słoneczne i suche popołudnia.

Lubczyk to nie tylko doskonała przyprawa do wielu dań

Lubczyk jest powszechnie znany jako przyprawa, która wzbogaca smak wielu potraw – między innymi zup, mięs, a nawet sosów. Nie każdy jednak wie, że jego pędy są bardzo ładne i często wykorzystywane do ozdoby – małych przydomowych ogrodów, balkonów, większych posesji na wsi. W porównaniu do reszty roślin ozdobnych, jest naprawdę łatwy w pielęgnacji. Wybór jednak zostawiamy Tobie – sam więc odpowiedz sobie na pytanie: czy posadziłbyś lubczyk w swoim ogródku tylko ze względu na jego oryginalny wygląd?

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przekonał Cię do posadzenia lubczyku w swoim ogródku. Jego uprawa oraz pielęgnacja są bardzo proste – a plon aromatyczny i obfity – wzbogacisz nim smak wielu potraw lub ozdobisz swoją przestrzeń przydomową. Jeśli szukasz innych, ciekawych porad ogrodniczych, przeczytaj artykuł o najważniejszych wiosennych pracach, które czekają Cię w maju.

 

pixel