Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak skutecznie pozbyć się kretów z ogrodu?

2018-06-28
Jak skutecznie pozbyć się kretów z ogrodu?

Krety wyglądają bardzo niepozornie – ważą zazwyczaj około 100 gramów i mają średnio 18 centymetrów długości. Niektórzy mogą pomyśleć, że to sympatyczne stworzonka, które nie stanowią żadnego zagrożenia. Niestety, pomimo że krety wykonują wiele pozytywnej pracy, potrafią także narobić szkód w ogrodzie. Krety ryją nory w ziemi, przerywając przy tym korzenie roślin i niszcząc trawnik. Jak zatem przegonić kreta ze swojego ogrodu? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Kret w ogrodzie – wróg czy przyjaciel?

Krety to gryzonie, które wbrew pozorom wcale nie żywią się roślinami czy ich korzeniami. W ich jadłospisie figurują za to owady, dżdżownice i pędraki. W poszukiwaniu pożywienia ryją one w ziemi podziemne tunele (dziennie potrafią stworzyć tunel o długości do 13 metrów!), przerywając przy tym korzenie roślin, co oczywiście prowadzi do ich usychania. Kret jednak nie może być postrzegany wyłącznie jako szkodnik – ryjąc podziemne korytarze spulchnia on ziemię, co zdecydowanie przemawia na jego korzyść. Nie da się jednak ukryć, że tworzone przez nie kopce nie wyglądają atrakcyjnie w przydomowym ogrodzie, dlatego poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pomogą Ci pozbyć się tych nieproszonych gości.

kret w ogrodzie

Domowe sposoby na kreta w ogrodzie

Krety są praktycznie ślepe i głuche, ale za to bardzo wyczulone na drgania i zapachy. Informację tę można z powodzeniem wykorzystać do walki z tymi stworzeniami. Prawdopodobnie najpopularniejszą domową metodą na wypłoszenie ich z ogrodu jest umieszczanie aluminiowych puszek na prętach, które wbija się w ziemię. Wiatr i ruch wprawia je w drgania, które płoszą krety. Warto jednak pamiętać, aby co jakiś czas zmieniać ich położenie – gryzonie mogą się do nich przyzwyczaić. Na podobnej zasadzie działają wbite w ziemię wiatraczki czy butelki.

kretowisko w ogrodzie

Rośliny pomogą w walce z kretami

Wypłoszyć krety może także pomóc posadzenie roślin, które wydzielają intensywny zapach oraz substancje odstraszające szkodniki. Mowa tu zwłaszcza o aksamitce, bazylii, czosnku oraz komosie. Roztarte ząbki czosnku lub gnojówkę z czarnego bzu można również bezpośrednio umieszczać w krecich norach. Jeżeli już mówimy o nieprzyjemnych zapachach, warto wspomnieć, że krety nie lubią także woni wydzielanej przez resztki ryb oraz zwierzęcą sierść.

bazylia na kreta

Środki na krety

Gdy domowe sposoby zawodzą, warto spróbować czegoś innego i sięgnąć po chemiczne preparaty, które pomogą rozprawić się z kretami. Do najpopularniejszych z nich należą płyny na krety emitujące nieprzyjemny dla gryzoni zapach. Płyny wlewa się bezpośrednio do nor wydrążonych przez szkodniki. Skuteczną metodą na uporanie się z nimi są również granulki, które wsypuje się do otworu i zalewa wodą, w efekcie czego wydziela się gaz o odstraszającym krety zapachu. Bogaty wybór środków chemicznych, które skutecznie wspomogą walkę z tymi gryzoniami, znajdziesz oczywiście w naszym sklepie.

Pułapka na kreta

Metalowe pułapki to bez wątpienia kolejny skuteczny sposób na wypłoszenie kretów z ogrodu. Przed jej umieszczeniem należy znaleźć w ogrodzie tunel wykopany przez szkodnika (najczęściej znajdują się one na głębokości 15 -25 centymetrów pod ziemią). Pułapkę należy nakryć wiadrem (umieszczonym oczywiście do góry dnem) i oczekiwać na pojawienie się gryzonia. Pamiętaj, aby później uwolnić złapane zwierzę poza ogrodem!

krety w ogrodzie

Siatki przeciw kretom – skuteczny sposób na kreta w ogródku

Zamontowanie siatki wydaje się być najskuteczniejszą metodą na krety - pozwala ona na całkowite wyeliminowanie ryzyka pojawienia się gryzoni w ogrodzie czy na działce. Siatkę należy zamontować jeszcze przed założeniem trawnika – powinno się ją umieścić na głębokości około 10 cm pod nim. Następnie należy przysypać ją ziemią i zasiać trawę. Stworzy to dla kreta barierę nie do przejścia! Siatki wykonuje się z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych, dzięki czemu wytrzymują one w glebie przez co najmniej kilkanaście lat.

siatka na krety

Krety w Polsce są pod ochroną!

Wydaje nam się, że warto w tym miejscu wspomnieć, że krety w naszym kraju znajdują się pod częściową ochroną gatunkową. Oznacza to, że kret nie jest chroniony na terenie ogrodów, upraw rolniczych, lotnisk, obiektów sportowych oraz ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych. Mimo wszystko sądzimy, że warto mieć ten fakt na uwadze podczas odstraszania kretów ze swoich działek.

Podsumowanie

Przez to że niszczą korzenie i tworzą kopce, które psują wygląd trawnika, krety nie są mile widzianymi gośćmi w naszych ogrodach. Na szczęście istnieją skuteczne metody na wyproszenie ich z naszych działek – większość z nich opisaliśmy powyżej. Nieważne, na który z nich się zdecydujesz – wszystkie, oprócz zamontowania siatki na krety, należy regularnie powtarzać. Systematyczność w walce z kretami jest najważniejsza. Życzymy powodzenia!

 

pixel