Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak skutecznie pozbyć się kretów z ogrodu?

2020-04-09
Jak skutecznie pozbyć się kretów z ogrodu?

Krety, choć jako bohaterowie bajek jawią nam się jako przyjazne stworzenia, zdecydowanie nie są miłym gościem w przydomowych ogrodach. Te niepozorne małe zwierzaki potrafią bowiem w jedną noc zniweczyć trud pracy ogrodniczej i piękny trawnik, na który pracowaliśmy latami. Zobaczmy, jakie są metody walki z kretami i jak możemy skutecznie się ich pozbyć.

Odstraszacze akustyczne

Krety, podobnie jak wiele innych gryzoni, są wrażliwe na dźwięki o wysokich częstotliwościach. Do walki z nimi można zatem wykorzystać różnego rodzaju odstraszacze akustyczne. Mogą to być urządzenia o bardzo prostej konstrukcji wykonanej z butelek czy puszek nałożonych na wbite w ziemię pręty lub patyki. Wiejący wiatr porusza butelką/puszką, która wydaje świszczące dźwięki działające drażniąco na krety. Dodatkowo pręty przenoszą również wibracje do gruntu, czego te gryzonie również bardzo nie lubią. Na podobnej zasadzie działają wiatraczki, które również klekoczą pod wpływem wiatru, a jednocześnie przenoszą powstające podczas kręcenia wibracje do gruntu. Niestety zarówno wiatraczki jak i odstraszacze domowej roboty znacząco zaburzają estetykę ogrodu, dlatego szukając alternatyw warto skorzystać z gotowych odstraszaczy akustycznych emitujących ultradźwięki. Są one niewielkie i estetycznie wykonane, dzięki czemu  nie rzucają się za bardzo w oczy, a wbite w ziemię skutecznie odstraszają krety. Mogą być zasilane bateriami lub energią słoneczną, a czasem dodatkowo świecą wieczorem, dodając ogrodowi przyjemnego wyglądu. Wybierając je warto sprawdzać, czy mają one możliwość ustawienia zmiennej częstotliwości dźwięków. Krety potrafią bowiem szybko przystosować się do jednego typu dźwięków i po jakimś czasie odstraszacze emitujące jedną częstotliwość przestają być skuteczne.

 

Bariery mechaniczne

Do walki z kretami można stosować również bariery mechaniczne. To może być głęboka podmurówka pod ogrodzenie czy wkopana nisko siatka, które uniemożliwią kretowi dostanie się na teren ogrodu. Jest to metoda skuteczna, ale tylko wtedy, gdy ogród jest całkowicie ogrodzony i krety jeszcze nie weszły na ten teren. Jednym słowem warto o tym pomyśleć wcześniej, zanim ogrodzenie zostanie postawione, bo wtedy najłatwiej jest zaplanować odpowiednio głęboką podmurówkę lub dołożyć do istniejącej metalową siatkę i wkopać ją na ok. 60 cm w głąb gruntu. Drugim pomysłem na stworzenie bariery mechanicznej dla kretów jest ułożenie poziomej siatki zabezpieczającej na całej powierzchni planowanego trawnika. Siatkę taką należy położyć przez sianiem trawy, najlepiej w momencie, gdy trawnik jest dopiero zakładany. Nie jest to jednak metoda idealna, zwłaszcza w sytuacji, gdy oprócz trawnika mamy jeszcze teren z drzewkami czy roślinami ozdobnymi, które muszą być wkopane nieco niżej. Wtedy siatka przeciw kretom będzie hamować rozwój roślin, a jej usunięcie może spowodować, że krety zaczną ryć pomiędzy roślinami ozdobnymi.

Karbid

Do walki z kretami można wykorzystać też karbid. To granulowany węglan wapnia, który w połączeniu z wodą tworzy gaz, skutecznie odstraszający nie tylko krety, ale również nornice. Jego zastosowanie jest bardzo proste, gdyż wystarczy nasypać kilka bryłek karbidu do świeżego kopca, po odgarnięciu wierzchniej warstwy w taki sposób, by nie zasypać korytarza. Po włożeniu karbidu należy zasypać go ziemią, a następnie polać wodą, co przyspieszy wydzielania acetylenu, działającego odstraszająco na krety. Gaz ten rozejdzie się po wyżłobionych pod ziemią korytarzach i zniechęci krety do kopania w tym rejonie. Warto wiedzieć, że gaz, który wydziela się w wyniku reakcji z wodą nie jest dla kretów szkodliwy. Drażni ich nozdrza i powoduje, że uciekają z terenu, na którym się on wydziela, ale nie szkodzi ich życiu ani zdrowiu. Jednym słowem jest to metoda szybka i wygodna w użyciu, a jednocześnie bezpieczna i skuteczna, co sprawia, że jest uznawana za jedną z najlepszych metod walki z kretami.

 

Rośliny odstraszające krety

Wśród metod walki z kretami warto wspomnieć również metody naturalne, czyli walkę z pomocą sadzenia odpowiednich roślin. Krety mają wrażliwy węch i sadzenie niektórych gatunków roślin np. w rzędzie sprawia, że ich obecność staje się barierą skutecznie zniechęcającą krety do wejścia na dany teren. Takie właściwości ma m.in. aksamitka, bazylia, czosnek czy komosa, ale również żywotnik, czyli tuja oraz czarny bez. Warto zatem rozważyć posadzenie tych roślin przy ogrodzeniu, by skutecznie zapobiegać wchodzeniu kretów na teren ogrodu. Wspomniane wyżej rośliny można wykorzystać również w krecich korytarzach. Wystarczy włożyć do nich roztarte ząbki czosnku czy wlać roztwór sporządzony z liści czarnego bzu czy żywotnika. Ich zapach będzie nieprzyjemny dla kreta i dzięki temu zniechęci go do odwiedzania tych miejsc.

Pułapki na krety

Szukając metod walki z kretami można znaleźć również pułapki na krety. To urządzenia, które wkłada się do tuneli wykopanych przez krety. Mają one zapadki z obu stron, które uruchamiają się, gdy kret wejdzie do środka i blokują mu możliwość wyjścia. Złapane w pułapki krety należy wynieść i wypuścić gdzieś poza granicami naszego ogrodu, im dalej, tym lepiej. Warto również wiedzieć, że stosując pułapki na krety należy je sprawdzać codziennie. Krety bowiem są bardzo mało odporne na brak dostępu do jedzenia i zamknięte w pułapce giną już po 10 godzinach. W dodatku stosowanie pułapek wydaje się być metodą skuteczną jedynie tymczasowo, bo złapanie jednego kreta i wywiezienie go poza obręb działki nie oznacza, że nie wróci lub że nie pojawi się w jego miejsce inny.

Metody szkodliwe dla kretów

Wśród metod walki z kretami są również też metody inwazyjne, które nie odstraszają kretów, ale je zabijają. Należą do nich wszelkiego rodzaju przynęty dla kretów zawierające substancje trujące, po których zjedzeniu kret ginie. Podobny efekt dają świece dymne, które po zapaleniu wkłada się do otworów w kopcach kretów i zapala. W trakcie spalania wydzielają one trujący gaz, który zabija krety. Jak widać metoda walki z kretami jest bardzo dużo, ale tylko niektóre z nich pozwalają na dłuższy czas pozbyć się tych szkodników. Warto również pamiętać, że krety są objęte ochroną częściową. Oznacza to, że można je zwalczać na terenie ogrodów (w tym również zabijać, co jest zgodne z prawem, ale wątpliwe moralnie), ale nie można w ich środowisku naturalnym. Biorąc to pod uwagę warto szukać metod, które nie szkodzą kretom, a jedynie pozwalają na ich skuteczne odstraszanie.

 

pixel