Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak skutecznie usuwać chwasty z ogrodu?

2018-09-14
Jak skutecznie usuwać chwasty z ogrodu?
Z problemem uporczywie pojawiających się w ogrodzie chwastów zetknął się prawdopodobnie każdy ogrodnik. Niszczą one efekty czasochłonnych prac i psują wygląd starannie wypielęgnowanego ogrodu. Na szczęście wiemy, jak z nimi walczyć. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów, które pomogą się pozbyć tych niepożądanych roślin.

Tradycyjne sposoby na chwasty – ocet, soda oczyszczona, wybielacz…

Usuwanie chwastów z trawnika czy z pól uprawnych od wielu lat spędza rolnikom i ogrodnikom sen z powiek. Możemy czerpać z ich doświadczeń i walczyć z niepożądanymi roślinami, wykorzystując opracowane przez nich, tradycyjne metody. Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest spryskiwanie chwastów rozcieńczonym octem. Radzimy używać octu spirytusowego, gdyż cechuje się on największą kwasowością. Pamiętaj jednak, że niszczy on nie tylko chwasty, ale także inne rośliny, więc podczas stosowania tej metody zachowaj ostrożność. Skuteczne może okazać się także posypywanie chwastów sodą oczyszczoną, która świetnie radzi sobie zwłaszcza z mniszkiem lekarskim, wyrastającym pomiędzy płytami chodnikowymi czy kostką brukową – rośliny giną już po 24 godzinach. Warto wspomnieć również o wybielaczu, którym spryskuje się chwasty, by po kilku dniach z łatwością wyjąć je z ziemi.

wybielacz na chwasty
Można wypróbować również mieszankę sporządzoną z 30 ml alkoholu, 2 szklanek wody i kilku kropel płynu do mycia naczyń lub mydła. Takim preparatem należy spryskać rośliny, co wywoła u nich poparzenia i znacznie je osłabi, dzięki czemu łatwo będzie je usunąć z gleby.

Mechaniczne usuwanie chwastów – używaj specjalnych narzędzi!

Gdy mowa o pozbywaniu się chwastów, prawdopodobnie pierwszą myślą, która przychodzi większości osób na myśl, jest po prostu ich wyrywanie. To dobry pomysł – nie da się ukryć, że efekty mechanicznego usuwania niechcianych roślin widać od razu. Aby wszystko poszło po Twojej myśli, powinieneś się jednak upewnić, że wyrywasz chwasty w prawidłowy sposób. Zacznij od przygotowywania gleby – warto lekko ją wzruszyć, co powinno ją rozluźnić i ułatwić usuwanie roślin. Pamiętaj, aby powstrzymać się od wyrywania chwastów, gdy gleba jest zbyt sucha lub wilgotna. Jeżeli obawiasz się, że uszkodzisz sobie dłonie, uspokajamy – nie musisz przeprowadzać odchwaszczania rękoma. A jeśli mimo wszystko masz taki zamiar, pamiętaj o rękawicach ochronnych! Wiedz jednak, że istnieją narzędzia, które mogą Ci ułatwić pozbywanie się niechcianych roślin. Jednym z nich jest wyrywacz, który pomoże w usuwaniu chwastów zarówno z trawnika, jak i kostki brukowej, przy okazji spulchniając ziemię. Korzystanie z profesjonalnych narzędzi to gwarancja, że rośliny zostaną usunięte wraz z korzeniami, co jest kluczowe w walce z chwastami.

mechaniczne usuwanie chwastow

Ściółkowanie – skuteczny sposób w walce z chwastami

Ściółkowanie to nic innego jak przykrywanie gleby wokół roślin. Ma ono wiele zalet – m.in. zapobiega wysuszaniu i nagrzewaniu się gleby, a także ogranicza kiełkowanie nasion chwastów oraz ich rozwój. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniego materiału ściółkującego, czyli takiego, który uniemożliwi rozwój chwastów, tworząc przy tym korzystny mikroklimat dla pozostałych roślin. Znakomicie w tej roli sprawdzają się agrowłókniny – zwłaszcza czarne oraz brązowe. Ściółkowanie nie tyle pomaga się pozbyć chwastów, co sprawia, że w ogóle się one nie pojawiają, a wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Chemiczne usuwanie chwastów – polecamy zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni

Jeśli Twoja działka jest za duża na mechaniczne usuwanie chwastów, a gleba nie została uprzednio wyściółkowana, pozostaje Ci jedno – skorzystać z herbicydów.

chwasty na dzialce
W naszym sklepie znajdziesz wiele środków na chwasty przeznaczonych do stosowania na terenach zielonych, jak i na chodnikach, podjazdach, wzdłuż ogrodzeń i budynków (np. szybko działający spray). Herbicydy sprawdzą się również w odchwaszczaniu trawnika – należy jednak zwrócić uwagę, aby wybrać taki preparat, który nie uszkodzi pozostałych roślin. Zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą środków chwastobójczych, które z całą pewnością pomogą Ci w zwalczaniu uciążliwych chwastów. W razie wątpliwości co do wyboru lub stosowania zachęcamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Podsumowanie

Sposobów na walkę z chwastami jest wiele – mamy nadzieję, że korzystając z naszych rad, odnajdziesz ten, który sprawdzi się w Twoim ogrodzie. A może sam na co dzień stosujesz jakiś inny, którym chciałbyś się z nami podzielić? Pamiętaj, że wyrwane chwasty możesz wykorzystać– oczywiście do kompostowania. Zwróć jednak uwagę, aby używać tylko tych, które nie zdążyły jeszcze wykształcić nasion.

usuwanie chwastow

 

pixel