Jak szybko pozbyć się chwastów? Sprawdzone sposoby

Walka w chwastami to jedno z zadań, które stoi przed każdym uprawiającym ogród. Sposobów na walkę z nimi jest sporo, a my przedstawimy kilka najważniejszych, wśród których z pewnością znajdziesz metodę odpowiednią do zastosowania w swoim ogrodzie.
Jak pozbyć się chwastów z trawnika?
Marzeniem niejednego właściciela nawet niewielkiego trawnika koło domu jest równa i zielona płaszczyzna, na której rosną wyłącznie źdźbła trawy. Niestety taki efekt jest trudny do uzyskania, bo na trawniku bardzo często możemy spotkać inne rośliny, które przez właścicieli zadbanych trawników mogą być uznane za chwasty. Do najczęściej spotykanych należą mniszek lekarski zwany popularnie mleczem, bluszczyk kurdybanek, koniczyna biała i czerwona czy babka lancetowata. Część z tych roślin ma walory lecznicze i przez niejednego zostałyby uznane za cenne, ale wielu właścicieli trawników woli je usunąć, by uzyskać zamierzony efekt angielskiego trawnika.
Walkę z tymi chwastami można prowadzić na różne sposoby. Jeśli nie ma ich zbyt wiele, to możliwe jest usuwanie ręczne, które choć czasochłonne, przynosi oczekiwane rezultaty. Polecamy produkt: wyrywaczka do chwastów z drewnianą rączką Vulcanus. Jeśli jednak problem dotyczy chwastów wyrastających w większej ilości, to trzeba sięgnąć po inne metody, które pomogą skutecznie się ich pozbyć.
Do walki z chwastami na trawniku warto stosować odpowiednie środki ochrony roślin. Najlepiej sprawdzą się tutaj środki chwastobójcze, które są przeznaczone do walki z chwastami dwuliściennymi. Są one bezpieczne dla trawnika, gdyż trawy są roślinami jednoliściennymi, a zatem ich stosowanie nie spowoduje zniszczeń w darni, a pozwoli skutecznie pozbyć się rosnących na trawniku chwastów.
Usuwanie chwastów z grządek warzywnych
Chwasty są utrapieniem również na grządkach warzywnych, a ich obecność szkodzi roślinom nie tylko dlatego, że szybko rosnące chwasty mogą im zaszkodzić, ale również dlatego, że rosnąc pobierają z gleby składniki odżywcze, przez co warzywa mają do nich dużo mniejszy dostęp. Usuwanie chwastów jest zatem konieczne, jeśli chcemy osiągnąć zadowalające plony.
Odchwaszczanie grządek należy zacząć jeszcze przed wiosennym siewem, dokładnie przekopując glebę i usuwając z niej pozostałości pędów, korzeni i kłączy, jakie mogły w niej pozostać. Do tak przygotowanej gleby można wysiać nasiona warzyw, a samą glebę warto zabezpieczyć poprzez ściółkowanie. Do tego celu doskonale nadaje się kora sosnowa, którą można rozsypać pomiędzy roślinami. Nie tylko ogrzeje ona glebę, ale również ochroni ją przed nadmiernym wzrostem chwastów, a przy okazji poprawi warunki glebowe. W tej roli świetnie sprawdzą się też agrowłókniny, które również znacznie ograniczą rozrost chwastów. Należy jednak pamiętać, żeby wyciąć w nich otwory, bo bez tego posiane warzywa nie będą mogły rosnąć. W przypadku niektórych warzyw (np. pomidory, papryka, kapusta, kalafior, brokuł) świetnie sprawdzi się agrotkanina z otworami.
Ściółkowanie jest dobrym sposobem zapobiegania rozrostowi chwastów, ale nie chroni wtedy, gdy chwasty zdążyły już urosnąć. W takiej sytuacji konieczne jest ręczne usuwanie chwastów, które jest bardzo skuteczną metodą walki z chwastami, choć bez wątpienia bardzo czasochłonną. Jeśli grządki są niewielkie, to pielenie ich nie zajmuje dużo czasu, przy większych areałach jest jednak bardzo uciążliwe. Warto wówczas rozważyć zastosowanie herbicydów, przy czym należy dobrać ich rodzaj do gatunku chwastów oraz sprawdzić, czy są one bezpieczne dla warzyw rosnących w tym miejscu.
Domowe sposoby na pozbycie się chwastów
Oprócz ręcznego usuwania chwastów i środków chemicznych mamy możliwość zastosowania również metod wykorzystujących środki powszechnie stosowane w gospodarstwach domowych. Należą do nich takie substancje jak olej jadalny, roztwór mydła i detergentów, ocet czy cukier. Ich stosowanie jest w większości bezpieczne dla środowiska, ale należy pamiętać, że np. ocet ma silne działanie i jego stosowanie w formie oprysku może spowodować zniszczenie nie tylko chwastów, ale i innych roślin znajdujących się w jego pobliżu. Z tego powodu nie powinno się go stosować na trawniku, gdyż może uszkodzić również trawę. Doskonale sprawdzi się natomiast do walki z chwastami rosnącymi pomiędzy płytkami chodnikowymi czy przy krawężnikach. Chwastów rosnących w szczelinach możemy się też pozbyć stosując boraks czyli środek powszechnie dostępny w aptekach. Jest on jednak szkodliwy dla roślin ozdobnych, traw i warzyw, dlatego jego zastosowanie należy ograniczyć do miejsc, w których nie zaszkodzi on innym roślinom.
Podobne walory ma soda oczyszczona, która pomaga zwalczać chwasty w ogrodzie. Doskonale radzi sobie z mniszkiem lekarskim, który jest bardzo popularnym chwastem ogrodowym. Stosowanie sody oczyszczonej jest bardzo proste, ale należy pamiętać, że wnika ona w glebę i w miejscu jej użycia inne rośliny mogą już nie wyrosnąć. Można ją zatem z powodzeniem stosować na wysypanych kamieniem podjazdach, tarasach, chodnikach czy ścieżkach w ogrodzie, w których szczelinach rosną chwasty. Nie sprawdzi się ona jednak do walki z chwastami zarastającymi trawnik, grządkach warzywnych czy wokół roślin ozdobnych, którym mogłaby zaszkodzić.
Kiedy stosować środki chwastobójcze?
Jak widać można pozbyć się chwastów na wiele różnych sposobów, zarówno stosując metody ręczne, jak i herbicydy. Kluczowy dla ich skuteczności jest jednak czas ich zastosowania, który ma znaczący wpływ na skuteczność działań. Usuwanie ręczne będzie najłatwiejsze i najbardziej efektywne, gdy chwasty będą jeszcze niewielkie. Dzięki temu będzie można je łatwo wyrwać, a zniszczenia w postaci wyjałowienia gleby będą najmniej dotkliwe.
Jeśli chodzi o stosowanie herbicydów, to najlepiej stosować je we wczesnej fazie rozwoju chwastów, zanim zakwitną, ale już mają wykształcone po 3-4 liście, które będą wchłaniać zastosowane środki. Dzięki temu wystarczą niewielkie dawki, by pozbyć się niechcianych chwastów, a rośliny nie zdążą się rozsiać po okolicy. Warto pamiętać, że niektóre chwasty, takie jak m.in. mniszek lekarski, potrafią rozsiewać się bardzo szybko, a jedna roślina może szybko rozmnożyć się i pokryć niemal cały trawnik. Żółte kwiaty pojawiające się w maju mają bezsprzecznie swój urok, ale jeśli zależy nam na tym, by nie mieć ich w swoim ogrodzie, to najlepiej wykonać oprysk przed okresem kwitnienia.
Na oprysk najlepiej wybrać pochmurny i bezwietrzny dzień z temperaturą ok. 15-20 stopni Celsjusza, gdy nie zapowiadają się opady. Dzięki temu będzie można precyzyjnie zaaplikować preparat na chwasty, a brak opadów sprawi, że będzie on mógł się dobrze wchłonąć poprzez liście i dotrze do wnętrza rośliny powodując jej obumieranie.