Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze na zimę?

Podczas trwania zimy narzędzia ogrodnicze nie będą Ci już potrzebne — warto więc odpowiednio je zabezpieczyć, abyś mógł z nich korzystać wraz z nadejściem wiosny. Jak to poprawnie zrobić? O tym dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.
Jak zabezpieczyć narzędzia do podlewania?
Wszelkiego rodzaju rury, krany, a także wąż ogrodowy należy dokładnie ,,oczyścić" ze zgromadzonej wewnątrz wody. W przeciwnym razie pozostawione krople podczas trwania zimy mogą zamarznąć, a co za tym idzie, zwiększyć swoją objętość oraz uszkodzić czy rozsadzić uszczelki, węże i inne narzędzia do podlewania. Aby tego uniknąć, zamknij zawór doprowadzający wodę do ogrodu, a także odkręć wszystkie krany, z których korzystasz podczas prac na działce. Dzięki temu nadmiar wody wypłynie z rur, a Ty będziesz miał gwarancję, że płyn nie uszkodzi instalacji. Jeśli posiadasz węże ogrodowe z plastikowymi przyłączami, zdemontuj je i przenieś do zamkniętego, suchego, chłodnego pomieszczenia — temperatura nie powinna być tam niższa niż 0 stopni Celsjusza. Wahania temperatur mogą pogorszyć stan gumy, z jakiej zrobiony jest wąż — a w konsekwencji doprowadzić do jej pęknięcia. Jeśli masz taką możliwość, nie zaginaj powierzchni węża.
Narzędzia do podlewania — system automatycznego nawadniania
Jeśli zamontowałeś w ogrodzie system automatycznego nawadniania, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych przymrozków zadbaj o to, aby nie było w nim żadnego płynu. Jeśli Twoja instalacja nie posiada odwadniaczy czy otworów, które pozwalają na swobodny odpływ wody, przedmuchaj ją powietrzem pod ciśnieniem. Pomoże Ci w tym kompresor — a zgromadzona w wężach woda wypłynie przez zraszacze. Wszystkie sekcje czyść osobno. Jeśli jednak czujesz, że to zadanie Cię przerasta, zleć pracę doświadczonej firmie ogrodniczej.

Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze do cięcia?
Jeśli zastanawiasz się jak zabezpieczyć na zimę takie narzędzia jak nożyce do trawy, nożyce do żywopłotu oraz sekatory, powinieneś wiedzieć, że to bardzo proste, nieskomplikowane czynności. Wszystkie przedmioty dokładnie oczyść oraz umyj pod bieżącą wodą — podobnie możesz postąpić z rzeczami do kopania. Użyj rozpuszczalnika, aby usunąć z nożyc resztki żywicy. Następnie polej narzędzia wrzątkiem bądź przetrzyj spirytusem — dzięki temu zniszczysz grzyby i bakterie, które mogą rozwijać się na powierzchni tnącej. Miejsca ruchome warto dodatkowo zakonserwować — na przykład specjalnym preparatem. Pomocny może okazać się popularny WD-40. Jeśli Twoje nożyce albo sekator posiada ochronny futerał, wlej do niego niewielką ilość oleju (na przykład roślinnego, ale może być także silnikowy). Następnie włóż ostrza do futerału i w takim stanie trzymaj całą zimę.
Zabezpieczenie narzędzi ogrodniczych — opryskiwacz ciśnieniowy
Jeśli prowadzisz nie tylko ogród, ale także sad, nie zapomnij o konserwacji opryskiwacza ciśnieniowego. Po wykonaniu jesiennych oprysków wypłucz i umyj go dokładnie wodą z dodatkiem detergentu — wewnątrz nie powinny zostać ślady żadnych środków chemicznych. Najlepiej odkaź dozownik mydłem ogrodniczym. Następnie napompuj opryskiwacz czystą wodą i wypryskaj z niego resztki wody — dysza, lance oraz przewody nie powinny mieć w środku żadnego płynu. Później dokładnie osusz wszystkie części przedmiotu. Gdy wszystkie elementy będą gotowe do złożenia, posmaruj olejem silikonowym tłok pompy, zawór bezpieczeństwa oraz pierścień uszczelniający. Opryskiwacz ciśnieniowy przechowuj w chłodnym, ale suchym miejscu, gdzie nie dochodzi wilgoć ani mróz.
Jak zabezpieczyć elektryczny i spalinowy sprzęt ogrodniczy?
Kosiarka, podkaszarka, a także piła elektryczna może wymagać naprawy bądź ostrzenia po skończonym sezonie — jeśli zauważysz na nich widoczne uszkodzenia, warto zainwestować w profesjonalny serwis. Ponadto, połączenia przewodów elektrycznych nasmaruj środkiem WD-40, aby zapobiec korozji.
Konserwacja kosiarek elektrycznych i spalinowych
Kosiarka spalinowa powinna być konserwowana zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi, którą dostarcza producent. Każdy model sprzętu jest inny, a co za tym idzie, sposoby konserwacji mogą różnić się od siebie. Istnieją jednak najważniejsze, ogólne zasady, którymi należy się kierować.
- Korpus oczyść z trawy, kurzu oraz błota. Metalowe części zabezpiecz przed korozją specjalnym preparatem.
- Noże oczyść i naostrz, a następnie pokryj środkiem konserwującym.
Powyższe czynności wystarczą, gdy konserwujesz kosiarkę elektryczną. Jeśli jednak masz do czynienia z kosiarką spalinową:
- Oczyść lub wymień filtr powietrza.
- Paliwo zużyj do końca (nie wylewaj!).
- Odłącz przewód napięcia od świecy zapłonowej.
- Wymień olej (w niektórych kosiarkach olej wylewa się wiosną — dlatego, zanim zaczniesz to robić, przeczytaj zalecenia producenta).

Kosiarkę spalinową trzymaj w suchym pomieszczeniu — wnieś ją tam, zanim ostygnie silnik. Dzięki temu para woda nie zdąży się skroplić i osiąść na metalowych elementach sprzętu.
Podsumowanie
Jak oczyścić narzędzia ogrodnicze na zimę? To proste! Dzięki powyższym wskazówkom uporasz się ze wszystkimi zadaniami szybciej niż myślisz. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci wydłużyć żywotność narzędzi i sprzętu ogrodniczego. Życzymy powodzenia!