Jak zadbać o oczko wodne jesienią?

2018-10-31
Jak zadbać o oczko wodne jesienią?
Oczko wodne to wyjątkowa ozdoba każdego ogrodu. Najlepiej prezentuje się ono wiosną i latem, ale nie można o nim zapominać również podczas jesiennych miesięcy. Wymaga ono wtedy właściwej pielęgnacji, która przygotuje je na nadejście zimy. Jak zatem zadbać o ogrodowy akwen jesienią? Jak zatroszczyć się o rośliny wodne i ryby żyjące w oczku? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Po pierwsze – dokładne czyszczenie ogrodowego oczka

Jesienne porządki rozpocznij od oczyszczenia powierzchni zbiornika z liści, a jego dna z ze szczątków roślin i zwierząt. Aby ułatwić sobie to zadanie, możesz wypompować wodę, którą po zakończeniu sprzątania zastąpisz nową, świeżą. Dzięki temu dno zbiornika można w prosty sposób oczyścić szczotką.

oczko wodne
Nie zapomnij jednak, aby na czas czyszczenia wyłowić z oczka ryby! Pamiętaj także o tym, aby przykryć zbiornik siatką, co skutecznie zapobiegnie przedostawaniu się do Twojego oczyszczonego akwenu nowych zanieczyszczeń. Jeżeli jakimś liściom czy owocom mimo wszystko uda się przedostać do oczka, wybieraj je regularnie za pomocą sita lub wybieraka. Gnijące resztki roślin wydzielają trujące gazy i zużywają tlen, co może doprowadzić do śnięcia ryb.

Wydobyty z oczka wodnego muł i inne zanieczyszczenia pochodzenia organicznego można przeznaczyć na kompost. Poznaj naszą ofertę kompostowników.

Jesienna pielęgnacja roślin wodnych

Większość gatunków roślin uprawianych w Polsce może bez problemu zimować w oczkach wodnych. Nie zmienia to jednak faktu, że należy je do tego odpowiednio przygotować. Warto zacząć od oczyszczenia ich z obumarłych części, a następnie skrócić zdrowe pędy. Pamiętaj tylko, aby zrobić to jak najpóźniej – jeżeli liście są zielone, oznacza to, że wciąż zachodzi proces fotosyntezy i nie są one jeszcze gotowe do zimowania. Z kolei rośliny rosnące w koszach należy opuścić na dno tak, aby wszystkie ich części znajdowały się pod wodą. Gatunki odporne na niskie temperatury i tworzące szuwary warto pozostawić na powierzchni – ośnieżone dodadzą zimowemu ogrodowi uroku.

rosliny wodne w oczku

Co z roślinami zimującymi poza oczkiem?

Przed nadejściem zimy gatunki nieodporne na niska temperaturę należy wyłowić i przenieść do ciepłego pomieszczenia, gdzie powinny przezimować w akwarium wypełnionym wodą. Należą do nich przede wszystkim rośliny pływające: hiacynty wodne, pistie, salwinie czy niektóre odmiany grzybieni, które wiosną na nowo można umieścić w zbiorniku.

Jak przygotować ryby do zimowania?

Ochrony przed niskimi temperaturami wymagają nie tylko rośliny, ale także zwierzęta żyjące w oczku wodnym. W zbiornikach, których głębokość przekracza 100 cm, woda nie zamarza do samego dna i większość gatunków ryb może w nim spokojnie przezimować. Problemem może być niewystarczająca ilość tlenu, ale można temu w łatwy sposób zaradzić. Wystarczy na skutym lodem zbiorniku umieścić specjalną grzałkę, która uruchamia się podczas dużych mrozów.

Pamiętaj, że jesienią należy stopniowo ograniczać karmienie ryb. Gdy temperatura wody spadnie poniżej 10 stopni, powinieneś całkowicie go zaprzestać – ryby zapadają wtedy w sen zimowy i zmniejsza się intensywność ich procesów życiowych. Pokarm rozkładający się na dnie zbiornika będzie tylko pogarszać jakość wody i może zaszkodzić zwierzętom znajdującym się w akwenie.

ryby w oczku wodnym

W oczku bez obaw mogą zimować następujące gatunki:

  • Karasie,
  • Cierniki,
  • Różanki,
  • Słonecznice,
  • Karpy koi.

Wszelkie hodowlane formy welonek trzeba będzie przenieść do akwarium.

Pamiętaj o zabezpieczeniu urządzeń

W oczkach ogrodowych znajduje się zazwyczaj wiele sprzętów: filtr, pompa i różnorakie elementy oświetlenia. Wszystkie z nich przyczyniają się do utrzymania akwenu w czystości, dlatego mogą działać do późnej jesieni. Pierwsze przymrozki powinny być jednak sygnałem do ich niezwłocznego wyłączenia. Jeśli pompy znajdują się na głębokości płytszej niż 60-70 cm, należy wyjąć je z akwenu – w innym wypadku zamarzająca woda może spowodować ich uszkodzenie.

prace przy oczku wodnym

Podsumowanie

Na właścicieli oczek wodnych jesienią czeka sporo pracy. Sumienne wykonywanie wszystkich opisanych w tym artykule zadań sprawi jednak, że wysiłek na pewno się opłaci, a akwen znów będzie zachwycał swoim pięknem w przyszłym sezonie. Życzymy powodzenia!

Poznaj także 5 porad, które pomogą Ci w założeniu oczka wodnego i jego pielęgnacji.

Laury i wyróżnienia dla Rolmarket.pl
pixel