Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak założyć łąkę kwietną?

2019-03-31
Jak założyć łąkę kwietną?

Łąki kwietne cieszą się ostatnimi czasy coraz większą popularnością. Wcale się temu nie dziwimy - o pięknych, polnych kwiatach na działce marzy wielu ogrodników. Najlepiej odnajdą się one w dużych ogrodach o naturalistycznym charakterze, a także w przestrzeni publicznej. W poniższym artykule podpowiadamy, jak założyć łąkę kwietną i omawiamy jej pielęgnację.

Co musisz wiedzieć przed założeniem łąki kwietnej?

Łąka kwietna wprowadzi to Twojego ogrodu iście sielski klimat. Jej walory estetyczno-dekoracyjne to tylko jedna kwestia. Powinieneś także zdawać sobie sprawę, że łąka kwietna nie wymaga tak intensywnej pielęgnacji, jak chociażby tradycyjny trawnik. Co więcej, jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla środowiska. Łąka stwarza miejsce do życia dla wielu gatunków zwierząt – pszczół, motyli, jaszczurek, ptaków oraz innych uroczych i pożytecznych stworzeń. Warto również mieć na uwadze fakt, że łąka kwietna nie zachowuje swojego bajkowego wyglądu od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Kwiaty przekwitną, jednak nie martw się - ogrodowa polanka wciąż będzie odznaczać się wyjątkowym charakterem.

piekna laka z kwiatami



Kiedy siać trawę na łąkę

Najlepszy termin na wysianie trawy na łąkę kwietną to początek wiosny – już po odejściu przymrozków, ale jeszcze przed nadejściem upałów. Odpowiednią porą jest także jesień, a dokładnie listopad. Siew łąki możliwy jest również w lecie – należy jednak wtedy zadbać o właściwe nawadnianie młodych pędów.

Jak krok po kroku założyć łąkę kwietną?

Przed wysianiem nasion trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Glebę należy spulchnić, pozbywając się wszelkiej roślinności, chwastów i zanieczyszczeń. Następnie na ziemi trzeba przeprowadzić wałowanie za pomocą walca ogrodowego, później wysiać nasiona, a potem jeszcze raz przewałować podłoże. Po wysianiu trawy łąkowej musisz oczywiście obficie podlać kiełkujące nasiona. Pamiętaj, aby nie zakładać łąki kwietnej na istniejącym trawniku.

laka kwietna w ogrodku

 

Wybór odpowiedniej mieszanki nasion kluczem do sukcesu

Najlepszą opcją, zwłaszcza dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z łąką kwietną, będzie inwestycja w gotową mieszankę nasion. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na jej skład. Powinny się w nim znaleźć wolno rosnące trawy (kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa, konietlica łąkowa, grzebienica pospolita) oraz rośliny motylkowate (koniczyna biała i czerwona, łubin trwały, komonica, wyka). Ważną rolę odgrywają także rośliny ozdobne, pośród których możemy wymienić: chaber bławatek, mak polny, wrotycz pospolity, krwawnik pospolity, jaskier ostry czy rumianek pospolity. W razie potrzeby (lub chęci) niektóre gatunki możesz dobrać i dosiać oddzielnie.

Jak kosić łąkę kwietną?

Koszenie wystarczy przeprowadzić 1-2 razy w roku. Jego dokładny termin zależy od gatunków, które tworzą łąkę kwietną. Najczęściej jest to lipiec – większość roślin kończy do tego czasu kwitnienie. Co ważne, skoszone pędy powinieneś przynajmniej na kilka dni pozostawić na łące. Dzięki temu wypadną z nich nasiona. Łąkę kwietną możesz kosić zarówno kosiarką, jak i tradycyjną kosą.

laka z kwiatkami

 

Łąka kwietna – (nie)codzienna pielęgnacja

Wspomnieliśmy już, że łąka kwietna nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że możesz całkowicie ją ignorować. Choć nie wymaga ona nawożenia ani bardzo częstego podlewania, są pewne kwestie, o których nie możesz zapominać. Problemem, z którym często mierzą się posiadacze łąk kwietnych, jest zachwaszczenie. Chwasty, w miarę możliwości, należy usuwać ręcznie – za pomocą specjalnego wyrywacza. Jeżeli jest ich jednak bardzo dużo, jedynym rozwiązaniem jest użycie środka chwastobójczego.

Podsumowanie

Łąka we własnym ogrodzie? Mamy nadzieję, że powyższym tekstem udowodniliśmy, że jest to jak najbardziej możliwe. Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania – zachęcamy do kontaktu.

pixel