Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak zaplanować ogród? Projektowanie ogrodu krok po kroku

2021-02-22
Jak zaplanować ogród? Projektowanie ogrodu krok po kroku

Piękny przydomowy ogród cieszy oczy i pozwala na odpoczynek na łonie natury. Trudno to jednak osiągnąć siejąc i sadząc rośliny bez przygotowanego planu. Zanim wybierzesz się do centrum ogrodniczego po pierwsze rośliny, to wykonaj projekt ogrodu. Zobacz jak samodzielnie zabrać się za projektowanie ogrodu krok po kroku.

Projekt ogrodu - od czego zacząć?

Projektowanie ogrodu warto rozpocząć od przygotowania sobie jego planu wykonanego w skali. Można do tego celu użyć mapy geodezyjnej lub samodzielnie wykonać taki plan na podstawie rzeczywistych pomiarów, najlepiej na papierze milimetrowym. Na planie tym musisz nanieść nie tylko ogólne wymiary ogrodu, ale również wszelkie instalacje, zarówno te podziemne, jak i naziemne, gdyż mogą one mieć wpływ na możliwości nasadzeń czy umiejscowienia obiektów małej architektury. Sprawdź, w którym miejscu biegną przyłącza wody, gazu i prądu oraz dowiedz się, którędy przebiega kanalizacja. Na tak przygotowanym planie możesz również zaznaczyć inne elementy mogące mieć wpływ na zacienienie działki, a więc np. duże drzewa rosnące niedaleko czy sąsiadujące z ogrodem duże budynki.

Dobrze byłoby też nanieść ukształtowanie terenu, szczególnie jeśli działka jest mocno zróżnicowana.Mając gotowy plan można spojrzeć na ogród z lotu ptaka i zastanowić się, jakie oczekiwania wobec ogrodu ma każdy z członków Twojej rodziny. Jeśli masz małe dzieci, to dobrze byłoby wydzielić jakiś fragment przestrzeni obok domu na niewielki plac zabaw. Jeśli chcesz spędzać w ogrodzie czas w większym gronie grillując na świeżym powietrzu, to zastanów się czy nie warto byłoby pokusić się o ustawienie murowanego grilla. Wiele osób chętnie przeznaczy fragment ogrodu na relaks na hamaku lub huśtawce oraz zdecyduje się na wyłożenie części trawnika płytkami, by łatwo było ustawić na nich stół. W przydomowym ogrodzie może się znaleźć również miejsce na gry zespołowe, basen, a także na warzywniak i grządkę z ziołami. Możliwości jest bardzo wiele, a wybór zależy od tego, jakie potrzeby mają domownicy, którzy będą z tego korzystać. Po ustaleniu układu funkcjonalnego można zacząć zastanawiać się, w jakim stylu urządzić przydomowy ogród oraz jakie rośliny będą w nim dobrze rosły.

Projekt ogrodu - jaki styl wybrać?

Podczas zakładania ogrodu warto przemyśleć styl, w jakim ogród ma być urządzony. Możesz zdecydować się na ogród w stylu angielskim, japońskim, francuskim, wiejskim, nowoczesnym. Każdy z nich ma swoich wiernych fanów oraz charakterystyczne elementy, które muszą się w nim znaleźć. Wybór stylu zależy w dużej mierze od gustu i tego, w jakiej przestrzeni czujemy się dobrze, gdyż każdy z wymienionych ogrodów ma inne cechy charakterystyczne. W ogrodzie angielskim, podobnie jak w ogrodzie w stylu wiejskim, panuje duża dowolność w planowaniu przestrzeni, a w ogrodzie japońskim i nowoczesnym mamy geometryczne podziały, jakie wytyczają ścieżki i inne elementy małej architektury. W ogrodzie japońskim duże znaczenie ma również woda, więc wybierając taki styl dla swojego ogrodu trzeba pomyśleć o wykonaniu odpowiednich instalacji, by można było zainstalować fontanny ogrodowe.Szukając odpowiedniego stylu dla swojego ogrodu trzeba brać pod uwagę nie tylko jego wygląd, ale również fakt, że niektóre ogrody bardziej niż inne wymagają czasu i licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto o tym pomyśleć szczególnie wtedy, gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z ogrodnictwem i nie bardzo wiadomo, czy w pielęgnacji roślin znajdziemy idealny sposób na odpoczynek czy też uznamy to za kolejny obowiązek wykonywany bez cienia radości.

Zakładanie ogrodu - sprawdź warunki glebowe

Bardzo ważnym etapem podczas projektowania ogrodu jest określenie warunków glebowych. Dobrze by było wiedzieć, z jaką glebą mamy do czynienia oraz jaka jest jej kwasowość. Badanie kwasowości możesz wykonać bardzo łatwo z użyciem kwasomierza, który w ciągu kilku minut poda poziom pH gleby. W Polsce dominują gleby kwaśne, które są lubiane przez niektóre gatunki roślin np. rododendrony, hortensje, borówki amerykańskie czy tuje, ale są również i takie, które zdecydowanie lepiej rosną w glebach zasadowych. Przy wybieraniu konkretnych gatunków roślin warto zatem zwracać uwagę na warunki, które są najkorzystniejsze dla każdego z nich.

Projektowanie ogrodu - wykonaj projekt na papierze

Po podjęciu decyzji na temat tego, jakie funkcje ma spełniać Twój ogród, w jakim stylu ma być urządzony oraz wiedząc jakie panują w nim warunki glebowe, możesz wykonać swój projekt na papierze. Podziel swój ogród na strefy, wydziel miejsce na trawnik, rekreację, warzywniak i rabaty kwiatowe. Zastanów się, gdzie mogą znaleźć się pergole, idealne dla roślin pnących, gdzie może pojawić się oczko wodne czy inne elementy architektury ogrodowej. Mając tak przygotowany schemat ogrodu, uwzględniający miejsce wszystkich stref, możesz zastanowić się, gdzie posadzić drzewa i krzewy, a gdzie sprawdzą się byliny, kwiaty i trawy ozdobne oraz inne rośliny o mniejszych gabarytach. Jeśli Twój wybór padł na ogród angielski, to zastanów się, gdzie posadzić róże i jakie gatunki tych roślin wybrać dla siebie. Jeśli zdecydowałeś się na ogród japoński, to zastanów się, gdzie i jakie kamienie będziesz chciał w nim umieścić. Przemyśl również, czy chcesz mieć lampy ogrodowe oświetlające ścieżki w ogrodzie, bo założenie takiej instalacja wymaga dodatkowej pracy elektryka. Najlepiej to zrobić podczas prac przygotowawczych, bo późniejsze prace ziemne mogą zniszczyć trawnik i rośliny dotychczas posadzone w ogrodzie.

Dla ułatwienia sobie późniejszych prac pielęgnacyjnych można również przewidzieć ułożenie agrowłókniny, która nie tylko świetnie ochroni otoczenie młodych roślin przed chwastami, ale będzie pełnić również rolę dekoracyjną. Przykryta drobnymi kamykami czy korą sosnową pozwoli wprowadzić do ogrodu ład i porządek oraz sprawi, że aranżacja będzie dopracowana w każdym szczególe. Ostatnim, dla wielu najprzyjemniejszym, etapem projektowania ogrodu jest wybieranie konkretnych gatunków roślin. Wybierając je zwracaj uwagę na ich kolory, rozmiary, tempo wzrostu. Dzięki temu będziesz mógł stworzyć niezwykłe kompozycje, które będą cieszyć Twoje oczy, ilekroć wyjdziesz na swój taras. Zwykle na osiągnięcie takiego efektu potrzeba sporo czasu, ale jeśli poświęcisz go dużo już podczas projektowania ogrodu, to z pewnością w kolejnych sezonach będziesz mógł podziwiać przepiękny ogród koło swojego domu.

pixel