Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak zasiać trawę przed domem – praktyczne wskazówki

2018-08-22
Jak zasiać trawę przed domem – praktyczne wskazówki

Pięknie wygląda, zdobi przestrzeń i poprawia mikroklimat ogrodu. Trawnik. Zakładanie trawnika wymaga przemyślanego planowania — podłoże trzeba odpowiednio przygotować, a nowo zasiane pędy starannie pielęgnować. Chcesz poznać szczegóły dotyczące tego, jak wysiać trawę? Zastanawiasz się, na czym polega jej właściwa pielęgnacja? Czy położenie trawnika w rolce jest trudne? Wszystkie niezbędne informacje o tym, jak siać trawę znajdziesz w poniższym artykule.

Kiedy zasiać trawę? Sianie trawy krok po kroku.

Zakładanie trawnika z siewu najlepiej przeprowadzać wiosną lub późnym latem. Natomiast wczesną wiosną możesz przeprowadzić wapnowanie, jeśli ziemia jest zbyt kwaśna. Przełom kwietnia i maja lub sierpnia oraz września to idealne momenty na zakładanie trawnika. Panuje wtedy odpowiednia temperatura do siania trawy, a ryzyko wystąpienia przymrozków czy suszy jest minimalne. Teoretycznie, trawy ogrodowe można wysiewać także podczas ciepłych letnich miesięcy pod warunkiem, że nie panują upały. Trzeba je jednak wtedy bardzo intensywnie nawadniać – nawet krótkotrwały brak wody może przyczynić się do obumarcia nasion. Bez względu na to, jaki termin wybierzesz, pamiętaj o tym, aby zasiewać trawnik dopiero wtedy, gdy reszta ogrodu jest już zaaranżowana. Ścieżki, chodniki, podjazdy powinny być wytyczone, a pozostałe rośliny (drzewa, krzewy, kwiaty) posadzone. Zamontowane powinny być już także wszelkie instalacje – systemy nawadniania itd. Przed wysianiem nasion warto również wyznaczyć kształt przyszłego trawnika za pomocą obrzeży ogrodowych, dzięki czemu w przyszłości zdołasz uniknąć niszczenia darni.

 wysiew trawy w ogrodzie 

Przygotowanie podłoża pod nasiona trawy

Jeśli już wiesz, kiedy siać trawę, pozostało Ci właściwe przygotowanie działki i gleby. Najpierw dokładnie oczyść ziemię po przekopaniu podłoża. Trzeba usunąć z niej wszelkie chwasty, kamienie i inne zanieczyszczenia. Aby to zrobić, niezbędne będzie przekopanie terenu na głębokość od 5 do 30 cm. 

W zakładaniu trawnika sporą przeszkodę stanowi gleba o nieodpowiednim pH. Po porządkach przychodzi zatem czas na sprawdzenie poziomu pH gleby, które powinno mieścić się w przedziale od 5,5 do 6,5 jednostek. Jeżeli jest niższe, warto przeprowadzić wapnowanie ziemi przy użyciu kredy lub dolomitu. Odpowiednie przygotowanie terenu to gwarancja pięknej murawy. Jeśli więc marzy Ci się równy, perfekcyjny trawnik, powinieneś wyrównać podłoże, na którym ma on wyrosnąć, najlepiej używając do tego celu grabi ogrodowych. Oczywiście nie musisz tego robić z zachowaniem matematycznej dokładności – zielone pagórki z całą pewnością mogą dodać uroku Twojemu ogrodowi. Wyrównany teren trzeba dodatkowo utwardzić za pomocą walca ogrodowego. A już na tydzień przed wysiewem warto zaaplikować do gleby nawóz do trawników, który wspomoże rozwój młodych nasion.

Jak posiać trawę

Nasiona traw – jakie wybrać?

Równie ważną kwestią, co technika siewu, jest odpowiedni wybór nasion traw, które wysiejemy w ogrodzie. By uzyskać trawnik bujny i gęsty, najlepiej zdecydować się na mieszanki traw, dobierając je do funkcji, jakie pełnić będzie teren zasiewu. Jeśli trawnik zakładasz głównie w celach rekreacyjnych, dobra mieszanka traw powinna zawierać ok. 40 proc. kostrzewy czerwonej, 40 proc. życicy trwałej i 20 proc. wiechliny łąkowej. Dobrym pomysłem są także mieszanki uniwersalne, które zapewnią ładny wygląd trawnika, a przy tym sprawdzą się niemal wszędzie.

Trawa Lion's Grass

Trawa na tereny suche i silnie nasłonecznione Lion's Grass OASIS PRO Premium 5 kg Rolmarket

 

Jeśli zależy Ci głównie na tym, by trawnik stanowił piękną ozdobę ogrodu, ważna jest kostrzewa czerwona. Kup zatem mieszankę, która będzie zawierała jej większą ilość (70 proc.) uzupełnionej o kostrzewę owczą, życicę trwałą oraz wiechlinę łąkową. Pamiętaj jednak, że te gatunki traw są delikatne i źle znoszą deptanie. Uważaj już podczas wysiewu trawy, by zbyt mocno nie naruszać podłoża, które właśnie tworzysz. Jednak kiedy siejemy trawę warto zwrócić uwagę również to, by odpowiednio rozmieszczać jej nasiona. Jeśli okaże się, że wkrótce po sianiu spadnie deszcz, nasiona zbiorą się w gęste kupki i niestety prawdopodobnie nic z nich nie będzie. Takie grupki trzeba usunąć, bo zbyt gęste rozmieszczenie nasion może doprowadzić grzybicze porażenie nasion. Po takim zabiegu jest konieczność wysiania trawy ponownie. Jeśli chcesz siać trawę, sprawdzaj wcześniej prognozy pogody. Dobrze jest to robić w dni, kiedy jest mało zarówno słońca, jak i deszczu. 

 

Sprawdź jakie nasiona traw znajdziesz w sklepie Rolmarket.pl »

 sianie trawy w ogrodzie  

Zasady zakładania trawnika: jak siać trawę? Sianie trawy siewnikiem, a sianie ręczne

Podłoże jest idealnie przygotowane, wolne od zanieczyszczeń, wyrównane i żyzne – przyszedł czas na zasianie nasion traw. Radzimy zrobić to w bezwietrzny i pochmurny dzień. Trawę można wysiać zarówno za pomocą siewnika, jak i siać trawę ręcznie. Metody wysiewu zależą od tego, jaką przestrzeń masz do wysiania i jak będzie Ci wygodniej. Jeśli przestrzeń ogrodu jest duża polecamy korzystanie z siewnika, będzie łatwiej. 

Siewniki do trawy

Odpowiednią ilość nasion powinieneś dobrać na podstawie informacji zamieszczonych na opakowaniu. Polecamy stosować tzw. metodę krzyżową – najpierw rozrzucać nasiona w jednym kierunku, a potem prostopadle. Nasiona przeznaczone na krawędzie trawnika można obsiać gęściej niż na jego pozostałą część. Pozwoli to na uzyskanie ciekawego efektu i nada przyszłej murawie estetyczny wygląd. Po wysianiu nasion powinno się zmieszać je z glebą, najlepiej przy użyciu grabi. Następnie należy je zabezpieczyć przed wywiewaniem i wypływaniem – najłatwiej zrobić to poprzez wałkowanie terenu. Co więcej, dociśniesz w ten sposób młode nasiona do ziemi, dzięki czemu będzie im łatwiej pobierać wodę z podłoża.

Nasiona trawy

Trawa na tereny sportowe, intensywnie użytkowane Deptum Rolmarket 5 kg

Jak położyć trawnik z rolki?

Trawnik z rolki kojarzy się z prostym i ekspresowym rozwiązaniem na piękną, bujną murawę przed domem. O ile prawdą jest, że dzięki rolce szybko można uzyskać pożądany efekt, o tyle nie zawsze bywa to proste. Zanim zabierzesz się do pracy, powinieneś odpowiednio przygotować glebę – czynności są bardzo podobne do tych, które należy wykonać podczas wysiewu nasion trawy. Najpierw spulchnij ziemię, następnie dokładnie ją wyrównaj, a później rozwiń rolkę i mocno dociśnij do podłoża. Aby trawa wypuściła korzenie (potocznie – przyjęła się), powinieneś regularnie ją podlewać, a także nawozić.

Trawnik z rolki

Ile kosztuje trawnik z rolki?

Ceny są zróżnicowane i zależą od kilku czynników. Przede wszystkim od rodzaju trawy oraz od tego jak dużej rolki potrzebujesz. Koszt waha się od około 15 złotych za metr kwadratowy.

 nawadnianie mlodej trawy

Siew trawy zakończony? Czas na pielęgnację! Jak pielęgnować trawnik, by wyrósł z niego zielony dywan?

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacji trawnika jest oczywiście nawadnianie. Cały trawnik należy podlewać rozproszonym strumieniem wody, co zapobiegnie wypłukiwaniu się nasion. Musisz pielęgnować nowy trawnik regularnie, żeby ułatwić mu wzrost w pierwszej fazie. 

Kiedy zacząć podlewać trawnik? Pierwsze nawadnianie powinno się przeprowadzić tuż po wysianiu trawnika, a potem regularnie powtarzać – najlepiej codziennie, a w razie bardzo wysokich temperatur nawet dwa razy na dobę. Nie możesz także zapominać o nawożeniu – młode kiełkujące nasiona potrzebują wielu składników mineralnych do prawidłowego rozwoju. Pamiętaj, że młoda trawa to miejsce najbardziej podatne na zniszczenia i deptanie! Nasiona zaczynają kiełkować mniej więcej po dwóch tygodniach i od tego momentu powinno się bezwzględnie unikać przebywania na murawie. Taki stan rzeczy powinien się utrzymać do pierwszego koszenia. 

Piękny trawnik

Kiedy kosić trawę po raz pierwszy po zasianiu? Radzimy to zrobić, gdy trawa urośnie na wysokość około 10 cm. Aby wyeliminować ryzyko zdeptania młodych pędów, warto używać do ich podlewania węża ogrodowego lub przed zasianiem trawnika zamontować w ogrodzie system linii kroplujących. W razie potrzeby lub niewłaściwego rozmieszczenia nasion radzimy przeprowadzić dosiewanie trawy.

Praktyczna ściąga - jak wysiać i dbać o młodą trawę w skrócie

  • Zacznij od przygotowania podłoża pod trawnik;
  • Sprawdź odczyn gleby i przeprowadź wapnowanie, jeśli jest za kwaśna;
  • Kup odpowiednią mieszankę nasion na przyszły trawnik;
  • Przed wysianiem sprawdź długoterminową prognozę pogody;
  • Wysiewaj w dzień bezwietrzny. Nie są wskazane dni deszczowe i zbyt wysokie temperatury;
  • Używaj nawozów - zapobiegaj rozwojowi chwastów, dostarczaj na zieloną murawę potrzebne składniki odżywcze;
  • Podlewaj trawę utrzymując umiarkowany strumień wody;
  • Pierwsze koszenie przeprowadź, jak trawa ma około 10 cm. 

  Zraszacz

Zraszacz oscylacyjny, wahadłowy 20 mosiężnych dysz ECO-2807 Bradas

Podsumowanie — jak siać trawę?

Zadbany trawnik bez chwastów to ozdoba każdego ogrodu – wierzymy, że przestrzeganie opisanych powyżej zasad sprawi, że na pewno będzie zachwycał swoim pięknem. Pamiętaj, że wysiewanie murawy to długoterminowa inwestycja – trawa szybko się rozrasta i potrafi przetrwać nawet kilkaset lat, dlatego warto przyłożyć się do jej pielęgnacji. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzaj zgodnie ze wskazaniami specjalistów. Likwiduj chwasty, używaj odpowiednich nawozów, a już wkrótce pospacerujesz po swoim nowym, pięknym trawniku. A może zastanawiasz się jaką trawę do ogrodu wybrać? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym rozwiewamy wątpliwości co do przeznaczenia mieszanek nasion dostępnych w naszym sklepie.

Sprawdź powiązane kategorie:

pixel