Jak zasiać trawę przed domem – praktyczne wskazówki

2018-08-22
Jak zasiać trawę przed domem – praktyczne wskazówki
Mogłoby się wydawać, że założenie trawnika jest dziecinnie proste – wystarczy wysypać nasiona i co jakiś czas je podlewać. Nic bardziej mylnego! Zakładanie trawnika wymaga przemyślanego planowanipodłoże trzeba odpowiednio przygotować, a nowo zasiane pędy starannie pielęgnować. Chcesz poznać szczegóły dotyczące tego, jak posiać trawę? Zastanawiasz się, na czym polega jej właściwa pielęgnacja? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Kiedy wysiewać trawę?

Zakładanie trawnika z siewu najlepiej przeprowadzać wiosną lub późnym latem. Przełom kwietnia i maja lub sierpnia i września to idealne momenty na zazielenienie swojego ogrodu. Panuje wtedy odpowiednia temperatura, a ryzyko wystąpienia przymrozków czy suszy jest praktycznie zredukowane do zera.

wysiew trawy w ogrodzie
Teoretycznie trawnik można zakładać także podczas ciepłych letnich miesięcy pod warunkiem, że nie panują upały. Trzeba go jednak wtedy bardzo intensywnie nawadniać – nawet krótkotrwały brak wody może przyczynić się do obumarcia nasion.

Przygotowanie działki i gleby

Bez względu na to, jaki termin wybierzesz, pamiętaj o tym, aby zasiewać trawnik dopiero wtedy, gdy reszta ogrodu jest już zaaranżowana. Ścieżki, chodniki, podjazdy powinny być wytyczone, a pozostałe rośliny (drzewa, krzewy, kwiaty) posadzone. Zamontowane powinny być już także wszelkie instalacje – systemy nawadniania itd. Przed wysianiem nasion warto również wyznaczyć kształt przyszłego trawnika za pomocą obrzeży ogrodowych, dzięki czemu w przyszłości zdołasz uniknąć niszczenia darni.

Przygotowywanie gleby do wysiewu trawy należy rozpocząć od jej dokładnego oczyszczenia. Trzeba usunąć wszelkie chwasty, kamienie i inne zanieczyszczenia. Aby to zrobić, niezbędne będzie przekopanie terenu na głębokość 5-30 cm. Po porządkach przychodzi czas na sprawdzenie poziomu pH gleby, które powinno się mieścić w przedziale od 5,5 do 6,5. Jeżeli jest niższe, warto przeprowadzić wapnowanie ziemi przy użyciu kredy lub dolomitu. Odpowiednie przygotowanie terenu to gwarancja pięknej murawy. Jeśli więc marzy Ci się równy, perfekcyjny trawnik, powinieneś wyrównać podłoże, na którym ma on wyrosnąć, najlepiej używając do tego celu grabi ogrodowych. Oczywiście nie musisz tego robić z zachowaniem matematycznej dokładności – zielone pagórki z całą pewnością mogą dodać Twojemu ogrodowi uroku. Wyrównany teren trzeba dodatkowo utwardzić za pomocą walca ogrodowego. A już na tydzień przed wysiewem warto zaaplikować do gleby nawóz do trawników, który wspomoże rozwój młodych nasion.

grabie ogrodowe

Wysiew trawy krok po kroku

Podłoże jest idealnie przygotowane, wolne od zanieczyszczeń, wyrównane i żyzne – przyszedł czas na zasianie nasion traw. Radzimy zrobić to w bezwietrzny i pochmurny dzień. Trawę można wysiewać zarówno za pomocą siewnika, jak i ręcznie. Odpowiednią ilość nasion powinieneś dobrać w oparciu o informacje zamieszczone na opakowaniu. Polecamy stosować tzw. metodę krzyżową – najpierw rozrzucać nasiona w jednym kierunku, a potem prostopadle. Krawędzie trawnika można obsiać gęściej niż jego pozostałą część, co pozwoli na uzyskanie ciekawego efektu i nada przyszłej murawie estetyczny wygląd. Po wysianiu nasion powinno się zmieszać je z glebą, najlepiej przy użyciu grabi. Następnie należy je zabezpieczyć przed wywiewaniem i wypływaniem – najłatwiej zrobić to poprzez wałkowanie terenu. Co więcej, dociśniesz w ten sposób młode nasiona do ziemi, dzięki czemu będzie im łatwiej pobierać wodę z podłoża.

sianie trawy w ogrodzie

Wysiew trawy zakończony? Czas na pielęgnację!

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pobudzi młode nasiona do życia, jest oczywiście nawadnianie. Trawę należy podlewać rozproszonym strumieniem wody, co zapobiegnie wypłukiwaniu się nasion. Pierwsze nawadnianie powinno się przeprowadzić tuż po wysianiu trawnika, a potem regularnie powtarzać – najlepiej codziennie, a w razie bardzo wysokich temperatur nawet dwa razy na dobę. Nie możesz także zapominać o nawożeniu – młode nasiona potrzebują wielu składników mineralnych do prawidłowego rozwoju.

Pamiętaj, że młoda trawa jest bardzo podatna na zniszczenia i deptanie! Nasiona zaczynają kiełkować po około dwóch tygodniach i od tego momentu powinno się bezwzględnie unikać przebywania na murawie. Taki stan rzeczy powinien się utrzymać do pierwszego koszenia, które radzimy przeprowadzić, gdy trawa urośnie na wysokość około 10 cm. Aby wyeliminować ryzyko zdeptania młodych pędów, warto używać do ich podlewania węża ogrodowego lub przed zasianiem trawnika zamontować w ogrodzie system linii kroplujących. W razie potrzeby lub niewłaściwego rozmieszczenia nasion radzimy przeprowadzić dosiewanie trawy.

nawadnianie mlodej trawy

Podsumowanie

Zadbany trawnik to ozdoba każdego ogrodu – wierzymy, że przestrzeganie opisanych powyżej zasad sprawi, że na pewno będzie zachwycał swoim pięknem. Pamiętaj, że wysiewanie murawy to długoterminowa inwestycja – trawa szybko się rozrasta i potrafi przetrwać nawet kilkaset lat, dlatego warto przyłożyć się do jej pielęgnacji.

A może zastanawiasz się jaką trawę do ogrodu wybrać? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym rozwiewamy wątpliwości co do przeznaczenia dostępnych w naszym sklepie mieszanek nasion.

Laury i wyróżnienia dla Rolmarket.pl
pixel