Jak zrobić ciekawe oświetlenie w ogrodzie?

Ogród to miejsce wypoczynku nie tylko podczas dnia, ale także późnym wieczorem lub nocą. Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, to przy niewielkim nakładzie pracy możemy wyczarować oryginalne instalacje świetlne, które wprowadzą magiczną atmosferę i zachwycą naszych gości. W końcu kto nie chciałby spędzić miłego, letniego wieczoru w nastrojowym miejscu. Jednak zanim przystąpimy do realizacji takiego projektu, to warto wcześniej sprawdzić jak możemy podłączyć lampy czy kule solarne, tak aby stanowiły spójną całość pod względem kompozycji oraz barwy.
Odpowiednio rozmieszczone światło pozwala dodać większej głębi i uroku nawet najbardziej mrocznemu zakątkowi. Jest też nieodłącznym elementem, jeśli chodzi o stworzenie przytulnego miejsca do spędzania ciepłych, letnich wieczorów w rodzinnym gronie.
Zastosowanie odpowiedniego światła pozwala nam również na pełne wyeksponowanie architektury ogrodowej oraz ukazanie elementów, które w świetle dziennym nie są zupełnie widoczne. Dlatego warto zainwestować w dodatkowe oświetlenie ogrodu zwłaszcza w bardziej odległych zakątkach, które odpowiednio podświetlone, zyskują głębię.
Jakie mamy rodzaje oświetlenia w ogrodzie?
Do rozświetlenia ogrodu posłużą nam dwa rodzaje oświetlenia ogólne oraz punktowe. Zastosowane oświetlenie ma podkreślić i nadać odpowiedni wymiar poszczególnym częściom w ogrodzie.
Oświetlenie punktowe
Za pomocą odpowiednich lampek podświetlamy tylko jeden wybrany element np. wolnostojący głaz. W przypadku takiego oświetlenia doskonale sprawdzą się pojedyncze lampki halogenowe.
Oświetlenie ogólne
W przypadku oświetlenia ogólnego podświetlamy jakąś większą część ogrodu, do tego celu świetnie posłużą girlandy świetlne lub rozmieszczone w odpowiednich odległościach lampki solarne.
Oświetlenie ogrodowe - jak założyć je we własnym ogrodzie
Odpowiednie źródło światła w ogrodzie to niezwykle ważny składnik, który czyni nasz dom przyjaznym i ciepłym. Wprowadza magiczny nastrój zwłaszcza w miejscach, które są przeznaczone na wypoczynek oraz spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Oświetlenie dekoracyjne w zależności od tego na jakie rodzaje oświetlenia ostatecznie postawimy.
Podczas planowania oświetlenia warto skonsultować się z fachowcem w tej dziedzinie i zasięgnąć jego opinii w kwestii odpowiedniego rozłożenia wszelkich przewodów elektrycznych. Jeśli nie zrobimy tego na czas to może się okazać, że pewne niedogodności związane z ukształtowaniem terenu mogą stanowić dość duży problem.
Jak zaplanować oświetlenie ogrodowe?
Podczas opracowywania schematu rozmieszczenia oświetlenia w ogrodzie warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, na podstawie, których możemy zaplanować optymalne rozlokowanie oświetlenia w ogrodzie. Jak najbardziej wskazane jest skorzystanie z pomocy doświadczonego elektryka, który pomoże nam odpowiednio zlokalizować poszczególne rozwiązania. Wybierając oświetlenie do ogrodu trzeba wiedzieć, że:
- oświetlenie domu od linii fundamentów daje efekt podwyższenia bryły
- światło padające z góry (lampy w okapie) – jej powiększenia
- oświetlenie liniowe podkreśla kształt budynku
- punktowe wiązki światła eksponują wybrane fragmenty
- do oświetlania elewacji należy używać energooszczędnego światła ledowego, które może być białe zimne lub ciepłe, ewentualnie kolorowe
- wybrane do ogrodu lampy muszą być odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych
- lampy trzeba rozmieszczać tak, aby zakrywały wszelkie niedociągnięcia architektoniczne i eksponowały elementy, które przez większość czasu pozostają w cieniu
Dobierając lampy ogrodowe koniecznie musimy zwrócić uwagę na styl, typ lampy oraz jej funkcjonalność. Parametry powinny być dostosowane do wymagań ogrodu i stylu architektonicznego, w jakim powstał dom.
Jednolita barwa światła
Planując oświetlenie w ogrodzie, powinniśmy zdecydować się na jedną barwę oświetlenia zewnętrznego - zimną emitującą światło białe lub ciepłą emitującą światło żółte. Kiedy oświetlenie w całym ogrodzie ma jednakową barwę, spaja ogród, jest eleganckie i dobrze wygląda.
Od czego zależy barwa światła? Przyjmuje się, że dla ogrodów nowoczesnych (ale też domów nowoczesnych, o minimalistycznej bryle, loftowych, miejskich) korzystniejsze będzie światło naturalne lub zimne. Natomiast w ogrodach klasycznych, wiejskich, rodzinnych, przy takich budynkach, lepiej sprawdza się światło o barwie ciepłej.
Planując oświetlenie ogrodu, starajmy się aby barwa światła w ogrodzie była spójna z oświetleniem wnętrza domu, widocznym przez okna. To pozwoli harmonijnie połączyć te dwie przestrzenie .
Mieszanina świateł o różnych kolorach i natężeniu, to największy błąd jaki popełniamy, planując i wykonując oświetlenie. Wynika najczęściej z etapowego urządzania ogrodu i przypadkowych zakupów oraz niewiedzy.
Dobór odpowiednich kształtów lamp zgodnych ze stylem elewacji budynku oraz ogrodu
Obecnie wybór oświetlenia zewnętrznego do zastosowania w ogrodzie jest niezwykle bogaty. Możemy ozdobić ogród różnorodnymi lampami od tych działających na napięcie stałe, aż do lamp solarnych czerpiących energię z promieni słońca. Dostępność przeróżnych kształtów i rozmiarów jest ogromna. Lampy ogrodowe mogą ozdabiać oczka wodne, stawy, a także alejki ogrodowe lub starannie dopracowane tarasy. Dają poczucie bezpieczeństwa oraz odpowiednio eksponują ogród wieczorem oraz w nocy.
Wybór oświetlenia, jakie możemy zastosować w naszym ogrodzie, jest bardzo szeroki. Paleta produktów zawiera w sobie lampy zasilane sieciowo, działające na napięcie stałe, a także niewymagające dodatkowych zasobów energii, ponieważ za dnia magazynują ją, czerpiąc z promieni słońca. Dostępność różnych kształtów i rozmiarów tych ostatnich – lamp solarnych – jest obiektem zainteresowania coraz większej liczby producentów, a stale powiększająca się oferta nowych produktów umożliwia dokładne dopasowanie ich wyglądu nie tylko do stylu naszego ogrodu, ale także do materiałów użytych do wykonania nawierzchni ogrodowych alejek.
Przykładem niech będą oszczędne w kształtach, niemal monolityczne stojące lampy solarne wyposażone w oświetlenie LED – jakość tego ostatniego sprawia, że nawet niewielkie ilości energii są zdolne wytwarzać jasny strumień światła długo po zapadnięciu zmroku. Dzięki ich zastosowaniu ogrodowa alejka będzie rozjaśniona na dużej powierzchni. Inaczej z niewielkimi lampkami solarnymi, które umieszcza się w gruncie. Te z kolei służą do zaznaczania w ciemności kierunku ścieżki wraz z jej zakrętami i pofalowaniem powierzchni na pagórkowatym terenie. W pełni nastrojowe podświetlenie jakiegokolwiek miejsca będzie możliwe w zależności od proponowanych źródeł światła.
Oto kilka najpopularniej szych rodzajów lamp ogrodowych:
Lampy słupki
Są to najpopularniejsze i najbardziej dostępne lampy ogrodowe wolnostojące. Ich kształt oraz wysokość można dobrać w zależności od stylu architektonicznego, w jakim powstał dom oraz rodzaju oraz wysokości roślin jakie go otaczają. Mogą być zasilane przez różne źródła energii. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście lampki solarne oraz lampki, które posiadają wbudowane czujniki ruchu.
Latarnie ogrodowe
Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w ogrodach o bardzo dużych powierzchniach, gdzie zwłaszcza wieczorami możemy odczuwać brak poczucia bezpieczeństwa.
Ozdobne kule ogrodowe
Kule solarne cieszą się niezwykłą popularnością jako oświetlenie ogrodu. Należą do typu oświetlenia, które doskonale sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach.
Kinkiety
Oczywiście kinkiety świetnie sprawdzają się zwłaszcza jako oświetlenie zewnętrzne umieszczone bezpośrednio przy drzwiach wejściowych.
Oświetlenie solarne - ekologiczne rozwiązanie na lata
Od kilku lat niezmiennym zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju lampy solarne, które często stanowią alternatywne oświetlenie ogrodu, do którego nie trzeba rozprowadzać żadnych elektrycznych podłączeń. Oświetlenie tego rodzaju jest obecnie dostępne we wszystkich możliwych rodzajach i kształtach. Sposób ich działania jest niezwykle prosty. Lampa solarna po zapadnięciu zmroku reaguje na zmianę natężenia światła i automatycznie uruchamia się emitując odpowiednio dobrane światło.
Lampy owadobójcze jako dodatek na lato
Zwłaszcza latem poza standardowymi lampami ogrodowymi, które mają na celu jedynie odpowiednie oświetlenie alejek oraz ważniejszych elementów aranżacji, powinniśmy zainwestować również w lampy odstraszające nieproszonych gości, które można swobodnie ustawić na tarasie oraz innych miejscach przeznaczonych typowo do wypoczynku na świeżym powietrzu.
Lampa owadobójcza emituje światło UV, które skutecznie wabi uciążliwe insekty i po zbliżeniu się do jego źródła, zabija je. Lampa świetnie sprawdza się zwłaszcza wieczorami, gdy owady są najbardziej aktywne. Urządzenie świetnie sprawdza się na komary, muszki, muchy, a także ćmy.