Jak zwalczać mrówki w ogrodzie?

Mało osób przepada za mrówkami, a już na pewno nikt nie ma ochoty zapraszać ich do swojego ogrodu. Czasem jednak warto pozwolić im w nim bytować – wbrew pozorom ich obecność ma sporo zalet. Jeśli jednak jest ich naprawdę dużo, nie ma innego wyjścia i trzeba zacząć je zwalczać. O tym, jak robić to skutecznie, piszemy w poniższym artykule.
Czy mrówek zawsze warto się pozbywać?
Jak można się domyślić – odpowiedź brzmi „nie”. Wiadomo, że mrówki są bardzo pracowite, a mogą być równie pożyteczne. Przenoszą one nasiona, co ułatwia wysiewanie niektórych gatunków roślin. To nie wszystko – mrówki oczyszczają trawnik z organicznych odpadów, czyli resztek roślinnych i zwierzęcych. Drążąc korytarze, przyczyniają się do spulchniania gleby. Poprawiają one także jej strukturę, dostarczając cennych składników mineralnych – azotu, węgla czy fosforu. Zwalczanie mrówek zatem nie zawsze ma sens, ale czasem jest naprawdę konieczne. Warto zatem wiedzieć, jak skutecznie zwalczyć mrówki, ale przy tym jak zrobić to mądrze. Mrowisko w ogrodzie nie zawsze jest bowiem złe.
Proszek na mrówki, trutka BROS 500g
Jakie szkody mogą wyrządzić mrówki w ogrodzie?
Mimo licznych zalet, obecność mrówek w ogrodzie ma również swoje ciemne strony. Warto wiedzieć, że mrówki opiekują się szkodnikami – na przykład mszycami, które mogą wpłynąć bardzo negatywnie na kondycję roślin. Mrówki mogą uszkadzać drzewa i drewniane elementy budynków, budując w nich swoje gniazda. Gniazdo tysięcy osobników na pewno nie pozostanie bez wpływu na drewno, a do tego dochodzi również mocne rozmnażanie się i składanie jaj. Często podczas poszukiwań nektaru niszczą one także pąki kwiatów. Dużo kolonie mrówek czasem niszczą rośliny, a także zanieczyszczają żywność. Czasem mrówki uszkadzają owoce. Mogą również utrudniać rozwój roślin, odkrywając ich korzenie, bulwy czy kłącza. Jeśli zatem mierzysz się z prawdziwą inwazją, trzeba zacząć zwalczać mrówki. Sposoby na mrówki w ogrodzie możemy podzielić na naturalne sposoby (domowe sposoby) oraz na preparaty chemiczne, które są dostępne w sklepach. Konieczne jest zastosowanie takiego specyfiku, który odstraszy mrówki i ochroni rośliny.
Tradycyjne metody zwalczania mrówek
Aby skutecznie pozbyć się mrówek nie zawsze trzeba wdrażać definitywne metody, które przy okazji odstraszenia (tudzież zgładzenia) gryzoni, zniszczą również część ogrodu. Kupuj zatem tylko polecane i sprawdzone preparaty, których zastosowanie jest bezpieczne. Możesz wdrożyć również domowe sposoby na mrówki, dzięki którym możesz zwalczyć mrówki w ogrodzie produktami, które zapewne masz już w domu.
- Mrówki nie będą chciały odwiedzać Twojego ogrodu, jeśli znajdą się w nim rośliny, które emitują nietolerowane przez te owady zapachy. Dobrze sprawdzi się cynamon, majeranek, lawenda oraz nagietek. To skuteczny i przede wszystkim humanitarny sposób - odstrasza mrówki, ale ich nie zabija. Rośliny odstraszające mrówki mogą przy tym upiększać Twój ogród.
- Mrówki nie przepadają również za zapachem octu oraz olejków eterycznych, którymi warto spryskać gniazda i ścieżki. Pozwoli się to pozbyć nadmiaru mrówek, ale jednocześnie tak używane w ogrodzie domowe sposoby nie uprzykrzą życia osobom, które będą z ogrodu korzystać.
- W miejscach, którymi przechadzają się mrówki, można także rozsypać proszek do pieczenia lub mąkę kukurydzianą, po spożyciu której owady pęcznieją i giną. Mąka kukurydziana i proszek do pieczenia to produkty spożywcze, które mamy w domu. Nie są to żadne chemiczne preparaty, ale pozwalają wytępić mrówki w ogrodzie. Nie stosuj ich, jeśli bezwzględnie nie ma takiej konieczności. Mrówki robotnice mogą się bardzo przydać w ogrodzie i nie zasługują na taką śmierć.
- Bardziej radykalną metodą jest zniszczenie gniazda – w większości przypadków wystarczy zalać je wrzącą wodą. Nie wystarczy jednorazowe tego typu działanie. Gniazdo mrówek zniszczymy dopiero wtedy, gdy wrzątek dotrze tam, gdzie przebywa królowa i ją zabije. Jest najczęściej koniec mrowiska. Mrowisko można również posypać sodą oczyszczoną. Użycie sody oczyszczonej zda egzamin podobnie jak mąka kukurydziana i również jest produktem bezpiecznym, jeśli w ogrodzie bawią się dzieci lub zwierzęta domowe. Najczęściej przydaje się jednak w przypadku pomieszczeń mieszkalnych, gdzie mrówki mają często kontakt z żywnością. To dobry, domowy sposób, w naszym ogrodzie możemy się jednak pokusić o coś bardziej skutecznego.
- Można własnoręcznie wykonać pułapki na mrówki. W tym celu wystarczy nałożyć miód na podstawkę – mrówki lgną do słodkiego, więc z całą pewnością je to skusi. Śmiało można uznać, że słodkie substancje są przysmakiem mrówek, dlatego z pewnością je tam znajdziemy. Mrówki szybko się tam pojawią, ale już ciężko będzie m z tego miejsca wyjść, ponieważ ich ruchy ograniczy lepka substancja.
- Ocet. Dobry w użyciu w ogrodzie warzywnym, ale tylko w postaci roztworu wymieszanego z wodą. Nierozcieńczony ocet nie chroni rośliny, ale ją niszczy, dlatego może to być też dobry sposób na chwasty. Intensywny zapach octu, którego mrówki w ogrodzie nie znoszą, zniechęci je do jego eksploracji i sprawi, że nie będą chciały tam zakładać gniazda. Owady znajdą sobie inne, wygodniejsze dla siebie miejsce.
Można postąpić z mrówkami nieco bardziej łagodnie i nie zabijać ich, a jedynie przenieść szkodniki w inne miejsce. Jak bowiem wiadomo, nie zawsze hurtnice zwyczajne są zagrożeniem, są bardzo pracowite i pożyteczne dla środowiska. Możesz postawić na mrowisku pojemnik wypełniony wełną drzewną, a kiedy się wypełni owadami, wywieźć go np. do lasu i tam je wypuścić. Mrówki w ogrodzie może nie są nam potrzebne, ale w lesie mogą się przydać.
Pułapki i trutki na mrówki
Domowe sposoby na mrówki niestety nie zawsze okazują się efektywne. W takich sytuacjach warto uciec się do użycia sprawdzonych i skutecznych środków chemicznych. Preparaty na mrówki charakteryzują się bardzo szybkim działaniem – wyraźne efekty widać już po kilku dniach. Trutki występują zazwyczaj w formie proszków lub płynów. W naszej ofercie znajdziesz produkty o różnych pojemnościach. Przed zakupem upewnij się, czy dany środek jest przeznaczony do stosowania na zewnątrz czy wewnątrz budynków.
Boraks
Jednym z najskuteczniejszych preparatów na mrówki jest boraks. Jego plusem jest to, że szybko wysusza owady, a także hamuje rozwój larw. Dzięki temu nie dochodzi do rozmnażania się mrówek. Warto jednak pamiętać, że nadmiar trucizny zniechęca mrówki, natomiast jeśli jest jej za mało, nie będzie ona skuteczna. Aby zrobić trutkę, należy wymieszać boraks, wodę i cukier. Stosunek wagowy: 1:18:7. Pomocne będzie także dodanie żółtka jaja ugotowanego na twardo lub świeżych drożdży.
Środki chemiczne niszczące gniazdo
Środki chemiczne, które niszczą mrowiska od środka wysypujemy na ścieżkach i tych miejscach, gdzie występuje najwięcej mrówek. To preparaty, które działają kontaktowo, wcześniej jednak szkodniki zaniosą je do swojego mrowiska.
Pułapki
Możesz rozważyć również użycie pułapek. Są to urządzenia, które skutecznie zwabiają mrówki. Te, myśląc, że znajdują w nich pokarm, zanoszą je do swojego gniazda, co sprawia, że ginie cała kolonia. Pułapki wyróżnia wyjątkowo długi okres działania – do 3 miesięcy.
Warto wiedzieć, że mrówki często pojawiają się na roślinach, na których przebywają mszyce. Wydzielają one bowiem rosę miodową, która zwabia uwielbiające słodycz mrówki. W takich wypadkach wystarczy zastosować preparaty na mszyce. Jeśli znikną one, znikną i mrówki. Można poradzić sobie wolno działającym środkiem owadobójczym, który pozwoli pozbyć się i mszyc i mrówek w ogrodzie.
Podsumowanie
Jeżeli uważasz, że mrówki w ogrodzie wyrządzają więcej szkód niż pożytku, nie pozostaje Ci nic innego, jak rozpocząć z nimi walkę. Istnieją róże gatunki mrówek, dlatego upewnij się, czy masz do czynienia z owadami, które są zagrożeniem dla roślin. Wierzymy, że nasze wskazówki Ci w niej pomogą. Pamiętaj jednak, że ich obecność mimo wszystko ma wiele zalet, a niektóre gatunki tych owadów znajdują się pod ochroną, dlatego stosowanie radykalnych środków powinno być ostatecznością. Mrówki w ogrodzie to nie zawsze przekleństwo.
Jesteśmy do dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań. Życzymy powodzenia!