Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jaka agrowłóknina - którą najlepiej kupić?

2022-09-02
Jaka agrowłóknina - którą najlepiej kupić?

Agrowłóknina przez jakiś czas była stosowana jedynie przez profesjonalistów, jednak obecnie cenią ją także ogrodnicy, którzy zajmują się uprawą roślin hobbystycznie i na własne potrzeby. Agrowłóknina pozwala skutecznie zadbać o ogród i stan Twoich roślin. Warto wiedzieć, jak jej odpowiednio używać i jaką konkretnie wybrać. 

Różne rodzaje tkanin: agrowłóknina i agrotkanina - czym się różnią?

Choć obie tkaniny służą do pielęgnacji roślin, to występują pomiędzy nimi pewne różnice, o których warto wiedzieć. Aby jednak drobiazgowo je porównać, zacznijmy od podobieństw. Obie tkaniny wykonane są z włókien polipropylenowych. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa roślinom i ograniczenie wzrostu chwastów. Zatrzymują również odpowiednią dawkę wilgoci, a także składników odżywczych, które rośliny pobierają z gleby. 

Na tym podobieństwa w zasadzie się kończą. Pojawiają się zasadnicze różnice, które sprawiają, że do pewnych prac ogrodowych wybierzemy wyłącznie agrowłókninę, a do innych - agrotkaninę. Włókna polipropylenowe, z których stworzona jest agrowłóknina, ułożone są w dość nieregularną strukturę. Dzięki temu agrowłóknina nie ogranicza roślinom dostępu do powietrza i wody. Wyróżnia ją również bardzo dobra wytrzymałość mechaniczna. 

Możemy wyróżnić dwa rodzaje agrowłókniny:

  • Agrowłóknina ściółkująca, której gramatura zamyka się w przedziale 50-100 g na metr kwadratowy.

  • Agrowłóknina okrywająca, której gramatura zamyka się w przedziale 17-50 g na metr kwadratowy. 

Odpowiedni rodzaj agrowłókniny jest w stanie zapewnić roślinom także dobre warunki termiczne i wilgotnościowe oraz ochronę przed wiatrem i mrozem. 

Agrotkanina w całości jest skonstruowana z cienkich i grubych nitek. Jest mocniejsza od agrowłókniny, dlatego można ją stosować również na skarpach i przysypywać grysem, gdyż nie ma wówczas obaw, że zostanie uszkodzona. Z powodzeniem można ją stosować przy zakładaniu szkółek leśnych i większych hodowli, jednak agrotkanina nie nadaje się do okrywania roślin na zimę. 

Agrowłóknina - ekologiczna alternatywa dla oprysków

Lubimy, kiedy nasze uprawy mają się dobrze i widzimy pozytywny efekt naszej pracy. Dlatego tak często w naszych ogrodach zastosowanie znajduje agrowłóknina. Dzięki niej odpowiednia dawka wody, a także brak chwastów mogą sprawić, że rośliny będą okazałe, jak nigdy wcześniej. Jednak warto wspomnieć również o tym, że agrowłóknina jest bardzo skuteczną i wygodną alternatywą dla chemicznych oprysków. Stosując agrowłókninę śmiało możesz powiedzieć, że wspierasz ogrodnictwo ekologiczne. Odpowiednio ułożona agrowłóknina zapewnia brak niepożądanych chwastów na określonej powierzchni. Już samo zastosowanie agrowłókniny w ogrodzie sprawi, że możesz zapomnieć o opryskach. Zapewnisz bezpieczeństwo roślinom, odpowiednie warunki do rozwoju, nie używając przy tym chemicznych oprysków. 

Agrowłóknina - jak jej używać?

Zastosowanie agrowłókniny nie jest trudne. Wystarczy odrobina staranności, by zrobić to dobrze i cieszyć się potem jej wszechstronnym działaniem wobec roślin. Zanim położysz agrowłókninę, koniecznie oczyść ziemię z resztek chwastów oraz kamieni. Następnie wyrównaj ziemię i lekko ją spulchnij, by w ten sposób zapewnić roślinom dostęp do tlenu i lepsze warunki do rozwoju. Rozłóż pasy agrowłókniny w tych miejscach, które są przeznaczone na wzrost roślin, a następnie wytnij małe otwory, przez które będą miały szansę przebić się sadzonki. Jeśli poszczególne rośliny były zasadzone już wcześniej i znajdują się na powierzchni ziemi, szczelnie dociśnij agrowłókninę do ich podstaw. Dzięki temu ograniczysz ryzyko nieprawidłowego działania agrowłókniny i możliwość wzrostu chwastów. 

Pamiętaj, że do ściółkowania nadaje się także agrotkanina. Wybierz ten rodzaj, jeśli obsadzasz dużą część pola lub znajduje się ono na skarpach, gdzie występują trudności w rozłożeniu klasycznej agrowłókniny. Oba produkty mają dość podobne działanie w przypadku ściółkowania i z pewnością będą skuteczne. Możesz przysypać agrowłókninę korą ogrodową, jeśli chcesz zachować pełną estetykę. 

Jakie produkty wybierać?

Wybór agrowłóknin jest dość duży. Na które produkty warto się decydować, by mieć pewność ich skuteczności i zminimalizowania ryzyka rozwoju chwastów?

Polska agrowłóknina czarna Fiberina Strong

czarna agrowłóknina Fiberina Strong

Materiał, z którego została stworzona ta agrowłóknina, jest trzy razy mocniejszy od innych agrowłóknin, które znajdują się na rynku. Skutecznie zabezpiecza ziemię przed chwastami, a dzięki temu całkowicie wyklucza konieczność stosowania herbicydów. Agrowłóknina Fiberina Strong zapewnia odpowiednią przepuszczalność wody i powietrza, a przy tym jest odporna na promieniowanie UV. Ma bardzo wysoką gramaturę 150 g, dlatego czas przenikania wody do podłoża jest nieco wydłużony. Jest polecana wyłącznie na powierzchnie płaskie, gdzie woda będzie miała czas na to, by wsiąknąć. Jeśli będzie stosowana na skarpach - woda spłynie, zanim zasili systemy korzeniowe roślin. Ważne jest również to, że jest to w pełni produkt polski. 

Polska agrowłóknina czarna Fiberina Forte

Polska agrowłóknina czarna Fiberina Forte

Materiał Fiberiny Forte również jest mocniejszy od standardowych agrowłóknin, które możemy znaleźć na rynku. Jednak jego gramatura jest nieco mniejsza, niż w przypadku wersji Strong. Wynosi 80 g. Skutecznie chroni uprawy przed chwastami, jest odporna na promieniowanie UV i zapewnia dostęp do powietrza oraz odpowiedniej ilości wody. Chroni również glebę przed nadmierną utratą wilgoci. Może być stosowana na powierzchniach dowolnej wielkości. W odróżnieniu od czarnej folii doskonale przepuszcza wodę i pozwala jej przeniknąć do systemu korzeniowego. Zapewnia również skuteczną ochronę przed chwastami i niechcianymi siewkami dzikich roślin. Ta agrowłóknina również jest w całości produktem polskiej produkcji. 

Agrowłóknina - doskonała do ściółkowania

Agrowłóknina - doskonała do ściółkowania

Używanie agrowłókniny to doskonały sposób na to, by skutecznie poprawić warunki wzrostowe roślin. Jej obecność sprawia, że temperatura gleby jest wyższa, niż w przypadku gleby bez ściółki, a to pomaga w rozwoju systemu korzeniowego. Następuje wówczas przyspieszenie wzrostu rozwoju wegetatywnego roślin. Dodatkowo Twój ogród prezentuje się o wiele piękniej i estetyczniej. 

W Rolmarket znajdziesz wybór doskonałych agrowłóknin, dzięki którym ściółkowanie będzie prostsze i o wiele bardziej efektywne. Ich wysoka jakość sprawia, że nie musisz martwić się o uszkodzenia mechaniczne, a przez to również zniszczenie Twojej pracy. Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, by dobrać to, co najlepsze do Twojego ogrodu. Sprawdź również inne kategorie naszych produktów, dzięki którym Twój ogród będzie odpowiednio zaopiekowany zarówno zimą - po okresie kwitnienia, jak i wiosną, czy latem. 

 

 

pixel