Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jaką huśtawkę ogrodową wybrać? Podpowiadamy

2022-05-17
Jaką huśtawkę ogrodową wybrać? Podpowiadamy

Wypoczynek na łonie natury pozwala się wyciszyć i nabrać sił na kolejne wyzwania, jakie stawia przed nami życie. Nic zatem dziwnego, że huśtawki ogrodowe cieszą się tak dużą popularnością i niemal każdy, kto dysponuje choćby niewielkim ogródkiem, tarasem lub balkonem, chce mieć taką huśtawkę u siebie. Wybór w sklepach jest ogromny, dlatego sprawdźmy jaką huśtawkę ogrodową wybrać.

Huśtawki ogrodowe - dla dorosłych i dla dzieci

Jednym z kryteriów, które należy brać pod uwagę przy wyborze huśtawki ogrodowej jest jej przeznaczenie. Inne będą huśtawki dla dzieci, a inne huśtawki dla dorosłych. Te pierwsze mogą przyjmować różne kształty w zależności od tego, na jaki wiek dziecka są przeznaczone. Mogą to być huśtawki z oparciem i zapięciem z przodu, przeznaczone dla najmłodszych dzieci, mogą to być proste siedziska, na których można się naprawdę mocno rozhuśtać czy huśtawki bocianie gniazdo, na których może się huśtać jedno lub więcej dzieci. Łączy je to, że są przeznaczone do intensywnego rozhuśtywania i innych ewolucji, które wymyślą dzieci podczas zabawy. 

Natomiast huśtawki ogrodowe dla dorosłych przeznaczone są do delikatnego bujania, które działa kojąco na układ nerwowy i pozwala się wyciszyć. Zwykle mają one kształt ławki, na której mogą usiąść 2-3 osoby, lub kosza 1-2 osobowego. 

huśtawka bocianie gniazdo

Rozmiar huśtawki

Wybierając huśtawkę ogrodową warto przemyśleć kto będzie z niej korzystał, w jakim miejscu chcemy ją ustawić i jak dużo przestrzeni możemy na nią przeznaczyć. Jeśli wśród domowników nie ma wielu amatorów bujania, to można wybrać huśtawkę ogrodową jednoosobową, która nie zajmuje wiele miejsca. Jeśli jednak miłośników wypoczynku na huśtawce ogrodowej jest więcej, to warto zastanowić się, czy wybrać huśtawki dwuosobowe czy trzyosobowe. Różnica w ich rozmiarze nie jest zwykle duża, ale na małym tarasie, balkonie czy w niewielkim ogródku nawet kilka centymetrów różnicy może okazać się kluczowe.

Warto pamiętać, że huśtawki kilkuosobowe doskonale sprawdzają się też jako bujana leżanka dla jednej osoby. Wystarczy umieścić dodatkowe poduszki na bocznej poręczy i ułożyć się w poprzek huśtawki. To idealne miejsce na poobiednią drzemkę czy chwilę z ulubioną książką, gdyż wygodna pozycja, delikatne bujanie i otoczenie natury pozwolą się wspaniale zregenerować.

Przy wyborze huśtawki warto zwrócić również uwagę na fakt, że niektóre modele huśtawek ogrodowych są wyposażone dodatkowo w daszek chroniący przed słońcem, który pełni ważną funkcję, ale niestety dodatkowo zabiera trochę miejsca. Jeśli zatem mamy naprawdę mało miejsca na huśtawkę, to lepiej iść na kompromis i wybrać wiszący kosz bez daszka, zamiast dużej huśtawki wieloosobowej, by choć w taki sposób móc korzystać z dobrodziejstw wypoczynku na huśtawce.

Huśtawka drewniana, metalowa czy z tworzywa?

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze huśtawki ogrodowej jest materiał wykonania. Można wybierać huśtawki ogrodowe drewniane, huśtawki metalowe i huśtawki z koszem z tworzywa np. z technorattanu. Wybór zależy od subiektywnych i może być podyktowany względami estetycznymi i ogólnym wystrojem otoczenia domu czy balkonu. W ogrodzie urządzonym w stylu rustykalnym, gdzie zamiast trawy gazonowej rośnie kwietna łąka lepiej będzie wyglądała drewniana huśtawka ogrodowa. Natomiast w nowoczesnym otoczeniu domu, gdzie dominują nowoczesne donice i doniczki oraz proste formy, lepiej będą wyglądać nowoczesne huśtawki fotele zwane czasem kokonami.

huśtawka kokon

Wybierając materiał, z którego wykonana jest huśtawka ogrodowa, warto pamiętać również o jego odporności na warunki atmosferyczne. Huśtawka metalowa jest narażona na rdzę, gdy jest zbyt długo narażona na deszcz i mróz, dlatego warto ustawić huśtawkę w takim miejscu, w którym będzie ona osłonięta przed deszczem. Z kolei model huśtawki w drewna po pewnym czasie może wymagać konserwacji, bo mimo dobrych impregnatów i zabezpieczeń, co jakiś czas trzeba ponownie je odmalować. Odpowiednia troska o huśtawkę ogrodową sprawią jednak, że dobra huśtawka będzie nam towarzyszyć przez całe lata. 

Huśtawka ogrodowa - poduszki i daszek

Przy wyborze huśtawki do ogrodu warto zwrócić uwagę również na wygodne siedzisko. Zwykle grube poduszki są sprzedawane w komplecie z poduszką, ale zdarzają się sytuacje, gdy np. huśtawka ogrodowa drewniana nie jest w nie wyposażona. Warto je wtedy dokupić oddzielnie, by siedzisko było wygodniejsze, a huśtanie znacznie bardziej komfortowe.

Niektóre huśtawki kilkuosobowe są dodatkowo wyposażone w regulowany daszek. Jak już wcześniej wspomnieliśmy daszek ten ma chronić huśtających się od słońca, co jest szczególnie istotne, gdy huśtawka stoi na pełnym słońcu. Nie zawsze jednak daszek jest niezbędny, szczególnie gdy możemy ustawić huśtawkę między drzewami i mamy dzięki temu świetną naturalną ochronę przed słońcem. Zamiast daszku cień na huśtawkę może robić również parasol ogrodowy, markiza czy zadaszenie tarasu lub balkonu. W takiej sytuacji huśtawka ogrodowa również nie musi mieć daszku.

huśtawka dla dzieci

Jednym z elementów dodatkowych, o który warto zapytać podczas kupowania huśtawki do ogrodu jest pokrowiec. Nie zawsze jest on dostępny, ale niektóre fotele huśtawki mają go na wyposażeniu, dzięki czemu można chronić je przed kurzem i opadami, gdy jest gorsza pogoda i huśtawka nie jest używana. To bardzo praktyczne rozwiązanie, więc jeśli tylko można dokupić pokrowiec na huśtawkę, to warto to zrobić, by warunki atmosferyczne nie zniszczyły zbyt szybko tego wygodnego mebla.

Warto też pomyśleć o ochronie przed uciążliwymi komarami i innymi owadami, które skutecznie potrafią zepsuć przyjemność huśtania. Można do tego wykorzystać świece zapachowe czy repelenty, ale najlepszą ochronę daje moskitiera na huśtawkę. Jest ona tak obszerna, że z powodzeniem można założyć ją nawet na dużą huśtawkę ogrodową, zapewniając szczelną ochronę przed owadami. Dzięki niej wszystkie osoby siedzące na huśtawce będą dobrze chronione przed dotkliwym pogryzieniem przez insekty, a otwieranie i zamykanie na zamek błyskawiczny sprawiają, że korzystanie z niej jest bardzo wygodne.


Huśtawka ogrodowa a bezpieczeństwo użytkowania

Warto pamiętać, że huśtawka ogrodowa ma nie tylko dawać przyjemność wypoczynku oraz ładnie wyglądać, ale musi być również bezpieczna. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić maksymalne obciążenie huśtawki. W sprzedaży są bowiem dostępne różne huśtawki, o nośności od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów. Im większa nośność, tym masywniejsza konstrukcja, ale jeśli w rodzinie są osoby o rubensowskich kształtach, to może się ona okazać niezbędna.

Na bezpieczeństwo użytkowania huśtawki ogrodowej wpływa również sposób jej montażu. Większość huśtawek dla dorosłych wystarczy ustawić na płaskiej powierzchni i wypoziomować, co pozwoli zadbać o stabilność konstrukcji. Niektórzy dla bezpieczeństwa mocują huśtawkę do gruntu, przytwierdzając ją śrubami. Ten zabieg jest z pewnością konieczny w przypadku huśtawek dla dzieci, które potrafią bardzo mocno rozbujać huśtawkę, natomiast nie zawsze jest potrzebny przy montażu huśtawki dla dorosłych.

 

pixel