Jaki nawóz na wiosnę wybrać?

Wiosna to czas, w którym rośliny intensywnie rosną, w związku z czym potrzebują dobrego dostępu do wielu składników odżywczych. Konieczne jest zatem wiosenne nawożenie, dzięki któremu zapewnimy roślinom jak najlepsze warunki do rozwoju. Zobaczmy, jakie nawozy stosować wiosną i jak je dobrać w zależności od roślin, które mają być nawiezione.
Wiosenne nawożenie roślin- jakie nawozy organiczne wybrać?
Bardzo ważne w wiosennym nawożeniu są nawozy organiczne. Należą do nich przede wszystkim nawozy ekologiczne takie jak kompost, biohumus, ale również obornik. Tego ostatniego, zwłaszcza w postaci naturalnej nie należy jednak stosować wiosną, gdyż jest zbyt mocny i mógłby spalić rośliny. Lepiej zachować go na nawożenie jesienią, podczas którego będzie można uzupełnić składniki odżywcze w glebie i dzięki temu wiosną rośliny będą miały lepsze warunki do rozwoju. Wyjątkiem jest sytuacja, w której mamy obornik granulowany, bo jest on bezpieczny dla roślin i można go wykorzystać nie tylko jesienią, ale również na wiosnę. Można również stosować obornik przekompostowany, który również jest bezpieczny dla roślin i z powodzeniem można stosować go w czasie wiosennego nawożenia w ogrodzie.
Najlepszym nawozem do stosowania na wiosnę jest kompost. Można kupić go w sklepach ogrodniczych, ale najlepiej wyprodukować go samodzielnie, dlatego w każdym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce na kompostownik. Dzięki temu mamy nawóz organiczny, naturalny i ekologiczny, a dodatkowo możemy zagospodarować biodpady powstające w każdym gospodarstwie domowym. Wiosenne nawożenie kompostem pozwala poprawić strukturę gleby, wzbogacić ją w mikro i makroelementy, co pozwala związać toksyny i metale ciężkie w niej obecne. Kompost powinien być dojrzały i dobrze wymieszany z wierzchnią warstwą gleby. Najlepiej zrobić to z użyciem grabi, które pomogą wymieszać oba składniki. Bardzo ważną zaletą kompostu, szczególnie dla początkujących ogrodników, jest fakt, że kompostem nie da się przenawozić roślin. Można go zatem stosować bez obaw, że rośliny zostaną przenawożone, co jest równie szkodliwe dla nich co brak dostępu do składników pokarmowych.
Wiosenne nawożenie - nawozy mineralne
Celem wiosennego nawożenia jest dostarczenie roślinom składników odżywczych, których potrzebują w fazie intensywnego wzrostu. Jednym z najważniejszych pierwiastków jest azot, dlatego wiosną powinniśmy sięgnąć po nawozy azotowe, takie jak saletra amonowa, którą można stosować do nawożenia roślin ozdobnych jak i uprawnych. Jest to nawóz o dużej zawartości azotu, który zawiera również magnez i wapń, dzięki czemu pozytywnie wpływa zarówno na wzrost i przyszły plon, ale również pozwala zadbać o prawidłowy rozwój systemu korzeniowego roślin. Podobne walory mają też inne nawozy wieloskładnikowe, m.in. azofoska, która oprócz azotu zawiera również dużo fosforu i potasu czyli komplet minerałów potrzebnych dla prawidłowego wzrostu. Dodatkowo również ma liczne makro i mikroelementy, dzięki którym roślina ma komplet składników zapewniających prawidłowy wzrost i rozwój. Można je stosować do niemal wszystkich roślin, dlatego są one nawozami mineralnymi uniwersalnymi.
Oprócz wspomnianych nawozów mineralnych uniwersalnych, możemy stosować również inne nawozy mineralne, przeznaczone do konkretnego gatunku roślin. W sklepach dostępne są m.in. nawozy do iglaków, nawozy do trawników czy nawozy do kwiatów, które zawierają kompozycję składników stworzoną odpowiednio do potrzeb tych roślin. Stosując je masz pewność, że otrzymują one wszystko, czego będą potrzebować, żeby zdrowo rosnąć i stanowić piękną ozdobę w przydomowym ogrodzie.
Kiedy wykonać wiosenne nawożenie?
Nawozy wiosenne można stosować przedwegetacyjnie i pogłównie. Większość roślin wymaga podwójnego nawożenia czyli podzielenia dawki na dwie części. W takiej sytuacji pierwsza dawka nawozu podawana jest przed siewem, aby zapewnić roślinom odpowiedni dostęp do składników odżywczych na start, a druga w trakcie wzrostu, by uzupełnić zużyte przez roślinę składniki. W taki sposób stosuje się większość nawozów, choć dostępne są w sklepach również nawozy osmocote czyli nawozy granulowane o przedłużonym działaniu, które uwalniają składniki odżywcze stopniowo. Dzięki temu można je stosować tylko raz w sezonie wegetacyjnym, bez konieczności powtarzania zabiegu nawożenia po kilku tygodniach, co jest rozwiązaniem korzystnym zarówno dla roślin, jak i dla osób uprawiających ogród.
Nawożenie przedwegetacyjne należy wykonać już w marcu, a jeśli nie zostało wykonane, to jak najszybciej w kwietniu, by przygotować ziemię na siew nasion. W podobnym czasie należy wykonać pierwsze nawożenie roślin ozdobnych, które rosną już w ogrodzie. Jeśli mamy do czynienia z nawozami osmocote, będzie to jednocześnie jedyne nawożenie w sezonie, a jeśli nie, to warto zaznaczyć sobie w kalendarzu termin kolejnego nawożenia, wyznaczony zgodnie z zaleceniami producenta nawozu podanymi na opakowaniu.
Jak dobrać dawkę nawozu do roślin?
Nadmiar składników odżywczych w glebie jest równie groźny, a nawet groźniejszy od sytuacji ich braku. Należy zatem bardzo uważać na możliwość przenawożenia roślin ogrodowych, co jest możliwe, gdy będziemy używać zbyt dużo nawozów mineralnych. Nawożenie organiczne jest pod tym względem bezpieczne, bo nawet jeśli użyjemy dużej ilości kompostu, to i tak nie będzie ryzyka, że rośliny będą przenawożone.
W przypadku, gdy stosujemy nawozy mineralne również można się uchronić przed taką sytuacją, stosując się dokładnie do dawkowania opisanego na opakowaniu. Większość producentów podaje dawki, jakie powinny być zastosowane w ogrodzie, w zależności od tego, jakie rośliny będą zasilane i jaką mamy glebę. Przy nawożeniu gleb piaszczystych należy trzymać się najniższego poziomu dawki, a mając glebę ciężką i gliniastą, podawać roślinom dawki podane jako maksymalne.
Należy też pamiętać, żeby dokładnie sprawdzić jaki jest zalecany przez producenta odstęp pomiędzy dawkami i zaznaczyć sobie kolejny termin w kalendarzu, aby go nie przegapić. Zwykle w dawce przed siewem podaje się nieco mniejszą dawkę niż w okresie wegetacji, dlatego dobrze byłoby przed terminem kolejnego nawożenia sprawdzić, czy mamy wystarczającą ilość nawozu.
Warto również wiedzieć, że nie wszystkie ze składników pokarmowych dostarczanych roślinom długo utrzymują się w glebie. Problem ten dotyczy przede wszystkim nawozów azotowych, gdyż azot ma tendencję do wymywania się z gleby, dlatego nawozy azotowe najczęściej stosuje się w dawce podzielonej, by uniknąć strat wynikających z wymywania azotu.