Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jaki nawóz pod drzewka owocowe - wszystko co musisz wiedzieć?

2022-09-02
Jaki nawóz pod drzewka owocowe - wszystko co musisz wiedzieć?

Nawożenie drzewek owocowych to jeden a najważniejszych elementów pielęgnacji tych roślin. Dzięki odpowiednim nawozom możemy zadbać o stan gleby, a przez to zapewnić drzewom dobre warunki do rozwoju. W konsekwencji możemy spodziewać się większych plonów i zdrowszych owoców. Dowiedz się, kiedy i jakich nawozów użyć, by zadbać o stan swoich drzew owocowych. 

Nawożenie drzew owocowych - kiedy to robić?

Aby nawożenie miało sens, warto wiedzieć, kiedy jest najbardziej odpowiedni moment. Nawóz musi mieć czas na to, by wniknąć do gleby i do strefy korzeniowej, a tym samym odpowiednio zadziałać i wpłynąć na rozwój drzew. Zanim jednak podejmiesz decyzję o tym, kiedy podać nawóz, warto poznać odczyn gleby. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego miernika, który wskaże, czy gleba ma odczyn kwaśny, czy też zasadowy. Pod tym kątem będzie Ci łatwiej wdrażać odpowiednie działania. Następnie zdecyduj, czy przeprowadzisz nawożenie gleby pod drzewami owocowymi wiosną, czy jesienią. Jakie mogą być z tego korzyści?

Nawożenie drzew owocowych wiosną

Jeśli zdecydujesz się na nawożenie drzew owocowych wiosną, musisz to zrobić przed okresem kwitnienia, który rozpoczyna się w marcu. Wiosną ziemia może być jeszcze zmarznięta, dlatego warto obserwować pogodę i wybrać taki moment, w którym nawóz będzie mógł już przeniknąć do gleby. W przeciwnym razie proces nawożenia może być nieco trudniejszy. 

Nawożenie drzewek owocowych jesienią

Jeśli nawóz podajesz jesienią, zrób to wtedy, kiedy drzewka zakończyły już okres owocowania. Nawóz do drzew musi mieć czas na to, by przeniknąć do gleby i strefy korzeniowej, zanim pojawią się mrozy. Jeśli rozważasz nawożenie jesienią, upewnij się, że w Twoim sadzie nie ma zbyt lekkiej gleby. Wówczas jesienne deszcze mogą doprowadzić do szybszego wypłukania się poszczególnych składników nawozu, przez co nie zadziała on wystarczająco skutecznie. Podobnie jest, jeśli sad umiejscowiony jest na stromym wzniesieniu. Uksztaltowanie terenu sprawi, że deszcze będą wypłukiwać cenne składniki odżywcze, a tym samym nie zostaną one przekazane do drzew owocowych w odpowiedniej dawce. 

Jakich składników odżywczych potrzebują drzewa owocowe?

Niedobory poszczególnych składników odżywczych sprawiają, że na drzewkach zaczynają się pojawiać symptomy chorobowe. Dlatego ważne jest, by nawóz zawierał odpowiednie dla owocowych drzew i krzewów suplementy, które pomogą im zdrowo rosnąć i owocować. Na szczęście dzisiejsze wysokiej jakości nawozy zawierają wszystko, co może pozytywnie wpływać na stan drzew owocowych w Twoim sadzie:

  • Azot - odpowiedzialny jest za prawidłowy wzrost drzew owocowych. Jeśli go brakuje, drzewka rosną słabiej, a na ich liściach zaczynają się pojawiać żółte plamy. Możesz podać specjalny nawóz z odpowiednią ilością składników w dobrej dawce lub zdecydować się na nawożenie tylko tą substancją (co jest rozwiązaniem dużo bardziej ryzykownym). Zbyt duża ilość azotu utrudni wejście drzew owocowych w stan zimowego spoczynku. 

  • Fosfor - odpowiada za prawidłowy proces formowania się korzeni. Dodatkowo przy odpowiedniej dawce fosforu plony są piękniejsze i zdrowsze. Jeśli fosforu brakuje, drzewo rośnie wolniej, liście sztywnieją i występują na nich fioletowe plamy. Odżywianie owocowych roślin fosforem powinno być przeprowadzone za pomocą podania go bezpośrednio w okolice korzeni. 

  • Potas - odpowiada nie tylko za wzrost drzewka, ale również za kolor i smak owoców, które to drzewko wydaje. Wpływa także na odporność drzewek owocowych i chroni przed różnego rodzaju roślinnymi chorobami. Jego niedobór objawia się najczęściej brązowieniem liści. Ważne jest jednak to, by podawać fosfor, azot i potas w odpowiedniej dawce. Równowaga przede wszystkim!

Jaki nawóz wybrać do uprawy drzewek owocowych?

Nawożenie poszczególnych roślin można przeprowadzać poprzez wprowadzanie do gleby określonych substancji. Nie po to jednak powstały specjalne, zbilansowane nawozy, by ich nie stosować. Sprawdź zatem, jaki nawóz wybrać do swoich owocowych drzew, by zapewnić im suplementację w odpowiedniej dawce!

Obornik kurzo-bydlęco-koński Hortyflor

Nawożenie drzew owocowych Hortyflor

Jest to naturalny nawóz organiczny, który powstał ze zmieszania i humifikacji obornika kurzego, bydlęcego i końskiego. Ma formę granulatu, dlatego bardzo łatwo rozprowadzić go w glebie, unikając przy tym dyskomfortu w postaci zapachu. W nawozie zawarta jest odpowiednia dawka azotu, pięciotlenku fosforu oraz tlenku potasu. Pomocne są również substancje organiczne. Ten biologicznie aktywny nawóz najlepiej stosować przed ostatnim etapem użyźniania. 

Uniwersalny nawóz ogrodniczy Azofoska

Uniwersalny nawóz ogrodniczy Azofoska

Uniwersalny i bardzo wszechstronny nawóz, którym przeprowadzisz zarówno nawożenie drzew i krzewów owocowych, jak i kwiatów, warzyw, czy trawników. Najlepiej stosować go wiosną, oczywiście przed okresem kwitnienia. Nawóz jest doskonale zbilansowany i zawiera m.in. bor, miedź, żelazo, mangan i cynk. Tego typu nawóz do drzew przydatny jest również wtedy, gdy w Twoim sadzie znajduje się bardzo dużo różnych gatunków. 

Nawóz na drzewa i krzewy owocowe Ogród Start

Nawóz na drzewa i krzewy owocowe Ogród Start

Wieloskładnikowy, granulowany nawóz do drzew i krzewów owocowych. Poza fosforem, potasem i azotem zawiera także magnez i wapń w odpowiedniej dawce. Wpływa nie tylko na zdrowy rozwój drzewa, ale również na smak i wielkość wydawanych przez nie owoców. Możesz podawać go drzewom owocowym w dwóch dawkach: wczesną wiosną oraz na początku czerwca. 

Nawóz do drzew i krzewów owocowych wieloskładnikowy EkoStart

Nawóz do drzew i krzewów owocowych wieloskładnikowy EkoStart

Nawożenie drzew i krzewów owocowych będzie zdecydowanie prostsze, jeśli użyjesz w swoim sadzie tylko tych mieszanek, które aplikują składniki odżywcze w odpowiedniej dawce. EkoStart to przykład takiej mieszanki. Zawiera drogocenny azot, fosfor i potas, a oprócz nich również magnez, siarkę i wapń. Tego typu nawóz do drzew zbilansowany jest tak, by nie było z nim możliwości przenawożenia. Jest przeznaczony do ogrodnictwa ekologicznego, wspiera budowanie wartości gleby i zwiększa je zdolność do magazynowania wody i składników pokarmowych. Przez to wpływa na jakość roślin, ale również ich owocowych plonów.

Nawożenie drzew owocowych - doskonałe uprawy w Twoim sadzie

W Rolmarket znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by zadbać o stan gleby w swoim sadzie, a przy tym zapewnić drzewom owocowym doskonałe warunki do rozwoju. Wykorzystaj nasze wieloletnie doświadczenie i wiedzę. A jeśli masz pytania - skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. 

 

pixel