Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jaki nawóz pod warzywa wybrać, aby zwiększyć plony?

2022-07-20
Jaki nawóz pod warzywa wybrać, aby zwiększyć plony?

W uprawie warzyw i owoców ważne są nie tylko czynniki zewnętrzne, w jakich roślina dorasta. Niezwykle istotne jest to, by poprawiać jej warunki tak, by mogła wydać jak największe plony. Nawozy zielone, nawozy mineralne, oborniki, czy kompost - to wszystko tworzone jest po to, by użyźnić i wzbogacić glebę, na której rozwijają się rośliny.

Warto jednak nawozić warzywa, owoce i wszystkie inne rośliny w sposób świadomy. Składniki pokarmowe, których im dostarczamy, powinny być dopasowane do ich potrzeb i realnie wspierać i przyspieszać ich wzrost. Dzięki temu możesz liczyć na satysfakcjonujące plony. Jaki nawóz pod warzywa i owoce wybrać, by mieć pewność, że pomoże im rosnąć i owocować?

Dlaczego warto stosować nawozy?

dlaczego warto stosować nawozy

Wszelkiego rodzaju nawozy: nawozy zielone, mineralne, naturalne, czy nawozy organiczne, to sposoby na to, by pracować nad glebą, w której sadzimy rośliny. Wielu ogrodników decyduje się na użycie nawozu dopiero wtedy, gdy dostrzega niepokojące objawy choroby rośliny. To jednak błąd. Nawożenia warzyw warto się podjąć również wtedy, gdy nie mają one problemu ze wzrostem i owocowaniem. Chodzi bowiem o podtrzymywanie odpowiedniego stanu gleby i przygotowywanie jej przed sadzeniem roślin po sezonie lub w sezonie kolejnym. Możesz podjąć się domowej produkcji nawozów organicznych do wspierania wzrostu warzyw. Nawozy organiczne są bezpieczne w stosowaniu i bardzo tanie: najczęściej pochodzą z ogrodowych lub domowych odpadków. Może to być kompost, czy choćby roślinne gnojówki, czyli rozdrobnione rośliny zalewane wodą i pozostawione do rozłożenia. Takimi produktami możesz nawozić warzywa i owoce, wesprzeć ich wzrost a przy okazji zwiększyć plony i poprawić strukturę podłoża. 

Warto jednak pamiętać, by zawsze dobierać nawóz do potrzeb rośliny, a także warunków glebowych, w jakich żyje. Nawozy przynoszące dobry skutek w danym miejscu i w kontakcie z danym gatunkiem roślin, wcale nie muszą przynosić takich samych rezultatów w innych warunkach. Jest jednak kilka dość uniwersalnych rozwiązań, dzięki którym większość Twoich roślin będzie zaopiekowana i wyda większe plony. Oto lista nawozów, dzięki którym ogrodnictwo stanie się jeszcze przyjemniejsze!

Uniwersalny nawóz ogrodniczy

Uniwersalny nawóz ogrodniczy Azofoska

Cieszący się fantastycznymi opiniami uniwersalny nawóz Azofoska sprawdzi się przy większości roślin, które pojawiają się w polskich ogrodach. Jest idealny do dokarmiania drzew i krzewów owocowych, nawożenia warzyw, ale również kwiatów i innych roślin ozdobnych. Takie nawozy są najczęściej dobrze zbilansowane po to, by dostarczać roślinom niezbędne składniki pokarmowe. Ich uniwersalność polega na tym, że proporcje pomiędzy makroskładnikami i mikroskładnikami dobiera się optymalnie dla większości roślin. Dzięki temu można taki nawóz stosować łatwo i bezpiecznie. W tym konkretnym nawozie wśród zbawiennych dla wzrostu roślin substancji znajdziemy m.in. bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk. 

Warto pamiętać, że nieco inaczej stosuje się taki nawóz w przypadku roślin jednorocznych, a inaczej w przypadku roślin wieloletnich. Dokładne opisy stosowania znajdziesz w sklepie Rolmarket lub na opakowaniu producenta. 

Obornik koński

nawóz Obornik koński

Obornik granulowany koński Trawy z Iławy to doskonały dla gleby produkt. O obornikach można pisać wiele, wymieniając ich rodzaje i zastosowanie. Kluczowe jest jednak to, że to w 100% naturalny nawóz, który poprawia żyzność gleby, strukturę gleby oraz jej zasobność w próchnicę i składniki odżywcze. Wspiera ukorzenianie się roślin, jest doskonały do upraw ekologicznych, a przy tym również ogranicza zachwaszczenie i rozwój szkodliwych dla roślin chorób. 

Jednak naturalne nawozy tego typu - pomimo swojej skuteczności - podczas uprawy warzyw przez ogrodników są wybierane rzadziej. Wynika to z faktu, że naturalne oborniki wydzielają przykre zapachy i są trudne w stosowaniu. Mowa jednak o obornikach zrobionych w domowych warunkach. Oborniki granulowane są całkowicie bezwonne, w nawożeniu warzyw i owoców bardzo wygodne, a do tego wyjątkowo skuteczne. 

Obornik kurzo-bydlęco-koński

nawóz Hortyflor

Mieszanki oborników są również bardzo popularne, zwłaszcza jeśli zależy nam na jak najwyższej skuteczności. Podobnie jak w przypadku obornika końskiego, obornik Hortyflor również nadaje się do prowadzenia upraw ekologicznych. Rozsiewanie ułatwia forma granulatu oraz jego bezwonność. Nawóz warto stosować na uprawy rolnicze na polach, choć sprawdzi się również w ogrodzie, np. jako nawóz do truskawek. Warto go stosować w przypadku roślin o dużych wymaganiach pokarmowych, na ostatnim etapie użyźniania gleby, tuż przed siewem lub sadzeniem. 

Naturalny nawóz do roślin w płynie

Naturalny nawóz do roślin w płynie Astvit

Naturalny nawóz do roślin Astvit sprawdzi się przy wszystkich roślinach ogrodowych, balkonowych i domowych. Nie tylko dokarmia poszczególne gatunki warzyw, owoców i roślin ozdobnych, ale chroni je również przed niebezpiecznymi chorobami. To ekologiczny nawóz, który występuje w postaci koncentratu. Należy wymieszać go z wodą, dzięki czemu stanie się bardzo łatwo przyswajalny dla roślin. Poprawi również właściwości biologiczne gleby. Istotne jest również to, że nie działa jedynie w przypadku konkretnych gatunków warzyw, czy owoców, ale jest bardzo uniwersalny. To doskonały wybór sposobu zasilania warzyw, owoców, czy kwiatów, zwłaszcza jeśli są to dopiero nasze początki pracy z nawozami. 

Ekologiczny nawóz do warzyw i ziół

Ekologiczny nawóz do warzyw i ziół EkoStart

Wieloskładnikowy nawóz do warzyw i ziół EkoStart wspaniale sprawdzi się wśród ogrodników, którzy hobbystycznie zajmują się uprawą ogródka, a nawożenie warzyw i ziół chcą rozpocząć, by zwiększyć plony ze swojej grządki. Jest ekologiczny, bardzo dobrze zbilansowany, w 55% zawiera składniki organiczne. To jednocześnie ogranicza ryzyko przenawożenia - sytuacji, w której rośliny otrzymają za dużo nawozu. Można go stosować wczesną wiosną przed rozpoczęciem uprawy warzyw, ale również na późniejszych etapach: latem i jesienią. Nawóz zawiera azot, a warto pamiętać, że nawozy azotowe stosuje się najczęściej na około 2-3 tygodnie przed siewem. Nawóz wystarczy wymieszać z glebą, a następnie obficie podlać. 

Świadome nawożenie zwiększa jakość plonu - jak przygotować ziemię z Rolmarket?

Niezależnie od tego, czy w formie płynnej, czy w granulacie, nawozy pomocne są w procesach glebotwórczych, użyźnianiu i stwarzaniu odpowiednich warunków dla roślin. Część z nich stosuje się wiosną, część latem lub jesienią. Pomagają w szybkim wzroście roślin, ich lepszym ukorzenieniu, a w konsekwencji pomagają zebrać wysoki plon. Są źródłem próchnicy, cennych składników mineralnych, a przy tym pozostają w pełni bezpieczne dla poszczególnych gatunków. Chronią również od groźnych toksyn i chorób. To wystarczająco dużo, by chcieć je stosować. Zerknij na Rolmarket.pl i wśród wielu dostępnych nawozów znajdź te, które sprawią, że Twój ogród będzie zachwycająco piękny i dający obfite plony. 

 

 

pixel