Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jaki obornik granulowany pod pomidory będzie najlepszy?

2022-07-21
Jaki obornik granulowany pod pomidory będzie najlepszy?

Stosowanie obornika to prosty sposób na to, by wzmocnić żyzność gleby i ułatwić roślinom prawidłowy wzrost i zdrowe dojrzewanie ich owoców. Jednak nawożenie obornikiem często kojarzy się ze sporymi trudnościami, na czoło których wysuwa się oczywiście zapach. Na szczęście jest równie skuteczna i o wiele przyjemniejsza w aplikacji alternatywa: obornik granulowany. Możesz bez obaw wykorzystywać jego skuteczność, nie musząc przy tym znosić minusów w postaci zapachu. Dlaczego jeszcze warto stosować obornik granulowany i który z nich będzie najlepszy, by wyhodować pyszne pomidory?

Dlaczego warto stosować obornik granulowany?

dlaczego warto stosować obornik granulowany

Obornik granulowany jest niezwykle prostym w stosowaniu sposobem na to, by odpowiednio nawozić hodowane w ogrodzie rośliny. Nad obornikiem klasycznym ma kilka zasadniczych przewag:

  • Wyprodukowanie obornika klasycznego jest czasochłonne i mało przyjemne. W przypadku obornika granulowanego nie ma o tym mowy. Gotowy produkt, kupiony w sklepie, przeznaczony jest do użytku od razu.

  • Obornik granulowany jest specjalnie przygotowany i nie zawiera patogenów, ani nasion chwastów, które mogą stanowić zawartość obornika naturalnego.

  • Obornik granulowany to również naturalny nawóz, dzięki któremu rośliny otrzymują to, co niezbędne, by mogły cieszyć nas prawidłowym wzrostem.

  • Istnieje kilka rodzajów obornika granulowanego i można z tego korzystać, dobierając odpowiedni obornik pod konkretną roślinę, np. pomidory. Do wyboru jest granulowany obornik kurzyobornik koński, czy obornik bydlęcy.

Wiedząc już, jak wiele zalet niesie ze sobą stosowanie obornika granulowanego, warto się zastanowić, który rodzaj obornika wybrać, by dostarczyć roślinom tego, co potrzebują.

Który obornik granulowany pod pomidory? Potrzeby pomidorów w okresie wegetacyjnym

Ogromnym plusem obornika granulowanego przy delikatnych pomidorach jest fakt, że jest on pozbawiony nasion chwastów. W uprawie warzyw i delikatnych owoców jest to szczególnie istotne, nawet bardziej niż przy uprawie roślin ozdobnych. O czym warto pamiętać, kiedy wybieramy najbardziej odpowiedni obornik do pomidorów?

  • Pomidory mają bardzo duże potrzeby, głównie w okresie wegetacyjnym. Obornik granulowany, który wówczas otrzymają musi zawierać i dostarczać wysoki poziom składników odżywczych.

  • Pomidory wyróżnia długi okres wegetacji, ok. 3-4 miesięcy. Dlatego też składniki odżywcze, których dostarcza mu nawóz, powinny być solidnym wsparciem na kilka miesięcy jego kwitnienia, a następnie owocowania.

  • Pod pomidory powinniśmy wybierać obornik dla roślin o dużych wymaganiach pokarmowych i długim okresie wegetacji.

Obornik granulowany bydlęcy, obornik kurzy, czy obornik koński - który wybrać do nawożenia pomidorów?

W przypadku pomidorów musimy mówić o długim okresie wegetacji i potrzebie podania skoncentrowanej dawki składników odżywczych. Dlatego to obornik kurzy i obornik bydlęcy granulowany są najlepszymi nawozami naturalnymi dla pomidorów.

Kurzy obornik do pomidorów

Kurzy obornik do pomidorów

Obornik, który powstał z kurzych odchodów jest najczęściej stosowany w uprawach owocowo-warzywnych głównie dlatego, że jest obornikiem ekologicznie czystym. Oznacza to, że roślin nie zanieczyszczają żadne negatywne substancje organiczne, otrzymują jedynie niezbędne składniki odżywcze.

Niezwykle ważne jest jednak, by obchodzić się ostrożnie z kurzym obornikiem granulowanym. Wynika to przede wszystkim z tego, że dawka substancji, które się w nim znajdują, jest mocno skoncentrowana. Przesadzenie z ilością takiego naturalnego nawozu może wpłynąć na zasolenie gleby, a w konsekwencji na nieudane plony. Kupując taki nawóz w sklepach ogrodniczych zwracaj uwagę na dawki i ściśle się ich trzymaj. W sklepie Rolmarket znajdziesz kurzy obornik granulowany ze szczegółowymi opisami, dzięki którym nie będzie wątpliwości co do ilości preparatu, jakiej należy użyć.

Kiedy stosować obornik suchy obornik kurzy do pomidorów?

Tego typu obornik możesz stosować zarówno przed wysiewem (wczesną wiosną), jak i w celu dokarmiania roślin już zasadzonych. Wzrost roślin bez szkodliwych patogenów i chemicznych dodatków z pewnością przyniesie większe plony. Warto wiedzieć, że taki obornik przyspiesza aktywność biologiczną gruntu, przyspiesza wzrost roślin, pozbawiony jest przy tym nieprzyjemnego zapachu. Używanie go w formie granulek jest bardzo proste.

Obornik bydlęcy do pomidorów

Obornik bydlęcy do pomidorów

Obornik bydlęcy Proplanta stosowany jest nie tylko pod warzywa i owoce, ale również pod rośliny ozdobne. Tego typu nawóz również pozwoli na wyprodukowanie ekologicznej żywności. Jest przy tym bezpieczny, można stosować go na różnych rodzajach gleby. Pozbawiony jest przykrego zapachu, dzięki czemu bez obaw można go aplikować delikatnie pod wierzchnią warstwą ziemi. Jest dobrym dodatkiem także dla drzewek i krzewów iglastych, które rosną w naszym ogrodzie.

Kiedy stosować bydlęcy obornik do pomidorów

Obornika bydlęcego używamy bardzo podobnie jak obornika kurzego. Możesz go stosować od wczesnej wiosny, jeśli jednak istnieje potrzeba dokarmienia roślin już rosnących, z pomocą tego obornika jest to możliwe. Granulki łatwo się przy tym aplikuje, a ich skład pozwala na dostarczenie odpowiedniej ilości odżywczych substancji, takich jak azot, magnez, potas, wapń, czy fosfor.

Kurzo-bydlęco-koński obornik do pomidorów

Kurzo-bydlęco-koński obornik do pomidorów

Obornik Hortyflor to mieszanka trzech oborników, która - poddana procesowi suszenia w piecu lub przy pomocy gorącego powietrza - stanowi naturalny nawóz organiczny w formie granulatu. Szerokie zastosowanie tak wszechstronnego nawozu umożliwia wykorzystywanie go do wielu różnych upraw: kukurydza, karczochy, zioła, truskawki, a także uprawy zbóż, takich jak jęczmień, czy pszenica. Jednak warto pamiętać, że duże dawki substancji organicznych, węgla organicznego, czy azotu, sprzyjają także rozwojowi pomidorów.

Kiedy stosować obornik kurzo-bydlęco-koński do pomidorów?

Obornik najlepiej zastosować przed wysiewem roślin, jednak wygodna forma granulatu pozwoli w prosty sposób dokarmić także te rośliny, które potrzebują substancji organicznych już w trakcie wzrostu. 

Nawożenie naturalne, czy z pomocą sztucznych nawozów?

obornik granulowany nawożenie naturalne czy sztuczne

Nawozy są nieodłączną częścią prowadzenia upraw, w ten sposób makro i mikroelementy zostają ulokowane w glebie, gdzie mogą przyczynić się do otwarcia nowego cyklu wegetacyjnego. Od lat stosowane jest również kompostowanie, dzięki któremu możemy wykorzystywać domowe i ogrodowe odpadki. Czy tego typu nawozy są lepsze niż środki chemiczne?

Bez wątpienia warto wykorzystywać dobro natury. Jeśli dzięki temu możemy taniej i skuteczniej zadbać o swój ogród, szkoda tego nie wykorzystać. Granulat nawozu naturalnego jest przy tym znacznie łatwiejszy do wykorzystania, niż pierwotna postać nawozu, jest to zatem złoty środek pomiędzy tym, co naturalne, a tym, co stworzone ręką człowieka.

Rolmarket - wszystko do Twojego ogródka i Twoich upraw

Przez cały sezon wiosenno-letni Twoje rośliny w ogrodzie potrzebują wsparcia, nie można nie zaliczyć do nich również trawników i drzewek owocowych. Oborniki to naturalna i bardzo skuteczna forma nawożenia, wykorzystaj to! Znajdź produkt idealny dla Twoich roślin - warzyw, owoców i roślin ozdobnych i z pomocą granulatu pozwól im rozkwitnąć!

 

 

 

pixel