Jaki poplon na chwasty będzie najlepszy?

Poplony to rośliny, które wysiewane są między dwoma plonami głównymi, dlatego też czasem nazywa się je międzyplonami. Można je wykorzystać na kilka sposobów, jednak najistotniejsza jest ich aktywność w glebie, która prowadzi do poprawy jej stanu. Poplon dostarcza do gleby składników mineralnych, zwiększa jej żyzność i aktywność biologiczną. Dlatego zdecydowanie warto go wysiewać.
Rośliny na poplon i międzyplon - dlaczego warto je wysiewać?
Zbiór plonów absolutnie nie jest ostatnim zadaniem w ogrodzie, bowiem przygotowanie gleby na kolejne wysiewy jest niezwykle ważne. Aby każda kolejna uprawa miała sens i wydawała oczekiwane plony, konieczna jest praca nad stanem gleby. W tym celu wysiewa się rośliny na poplon. Warto wykorzystywać do tego specjalne mieszanki, w których zawarte są wszystkie niezbędne substancje. Dlaczego warto stosować rośliny na poplon?
-
Dzięki odpowiednim roślinom na poplon w kolejnym sezonie zbierze się obfitsze plony, m.in. w postaci warzyw i owoców;
-
Roślina na poplon skutecznie odstrasza niepożądane chwasty;
-
Roślina przekopana z glebą wzbogaca ją o cenne składniki - poprawia strukturę gleby;
-
Poplon przełamuje jednorodność upraw, a także chroni glebę przed erozją i zanikaniem substancji mineralnych;
-
Zwiększa próchnicę gleby, a to wpływa na dorodniejsze plony przy kolejnym wysiewie właściwych roślin;
-
Rośliny na poplon wzbogacają żyzność gleby, m.in. dostarczając azot do warstwy uprawnej;
-
Zbierają pierwiastki przyjmowane przez rośliny, które dzięki temu nie spłyną do wód gruntowych.
-
Uodparniają właściwe rośliny na choroby i szkodniki;
-
Są doskonałe jako zielony nawóz.
Warto również wiedzieć, że stosowanie poplonu to działanie bardzo ekologiczne. Ma zatem znaczenie nie tylko dla jakości upraw i poprawienia stanu gleby, ale również dla kondycji środowiska, w którym żyjemy.
Kiedy wysiewać rośliny na poplon i jaki poplon na chwasty?
Podział poplonów zależny jest od tego, kiedy następuje wysiew poplonu. Każdy z nich zwiększa żyzność gleby, jednak znaczenie ma to, w przypadku jakich roślin stosujemy konkretny poplon. Związane jest to oczywiście z terminem wydawania przez nie plonów.
-
Poplon letni - sieje się go w lipcu i sierpniu, a przekopuje jesienią;
-
Poplon ozimy - do gleby trafią najczęściej późną jesienią, a następnie jest zaorywany wiosną następnego roku;
-
Mulczowanie - polega na pozostawieniu wysianego późnym latem poplonu, który przez zimę częściowo przymarznie, rozłoży się, a dzięki temu wzbogaci glebę o materię organiczną, a także zwiększy jej aktywność biologiczną;
-
Poplon ścierniskowy, który najczęściej realizuje się późną jesienią.
Warto również wiedzieć, co dzieje się z wysianymi poplonami. Nie są to rośliny, które nadawałyby się na produkty spożywcze, więc pod tym kątem zdecydowanie ich wykorzystać nie można. Bardzo często wykorzystuje się je natomiast jako zbiory zielonej masy. Czasem przydatne są na siano, kiszonkę lub na przyoranie, czy też przekopanie, jako nawozy zielone.
Jakie rośliny wysiać na poplon i jak przygotować glebę?
Poplon wysiewamy po zbiorze plonów głównych, jednak to nie oznacza, że można to robić w sposób niedbały. W takiej sytuacji poplon może nie spełnić swojej funkcji. Dlatego wcześniej trzeba solidnie przygotować glebę. Nie może być zbyt twarda, nie może się w niej znajdować zbyt dużo brył i oczywiście nie powinna być zachwaszczona. Warto również glebę odpowiednio spulchnić. Następnie można przechodzić do wysiewania poplonu.
Jaki poplon na chwasty?
Do najbardziej popularnych i najskuteczniejszych roślin, które wykorzystywane są na poplon, należą m.in. facelia błękitna, gorczyca biała, wyka, rzodkiew oleista, koniczyna, groch siewny pastewny, gryka, czy łubin żółty. Niewątpliwie sporej wiedzy wymaga to, by dobrać odpowiednią roślinę do konkretnego typu plonów i uzyskać rezultat w postaci dobrze przygotowanej na wiosnę, żyznej gleby. Nic więc dziwnego, że duża część ogrodników woli stosować obornik, zamiast uprawiać w ogrodzie konkretny typ roślin bez przekonania, czy został dobrze wybrany. W takich sytuacjach najlepiej zdecydować się na dobrze dobrane, wyselekcjonowane mieszanki, w których umieszczono dokładnie takie rośliny, jakich wysianie zapewni odpowiednią pracę gleby i jej dobre przygotowanie na wiosenne wysiewy i zbiory plonów głównych.
Mieszanki roślin na poplon - skuteczny sposób na lepsze plony
Mieszanka nasion poplonowych to skuteczny sposób na to, by doskonale dopasować gatunek roślin do gleby i uzyskać wszechstronne efekty działania poplonu. W sklepie Rolmarket znajdziesz skutecznie mieszanki roślin poplonowych, dzięki którym nie tylko wzbogacisz glebę o cenne składniki mineralne, ale również wpłyną na ochronę przed chwastami.
Mieszanka poplonowa 5 kg
Ta mieszanka poplonowa to wysokiej jakości wyselekcjonowane nasiona, dzięki którym możesz spodziewać się w ogrodzie poprawionej jakości gleby i jej odpowiedniego przygotowania na wysiewanie roślin głównych w okresie wiosennym. Niezwykle istotne jest to, by tak łączyć ze sobą poszczególne rośliny, by każda z nich miała podobne wymagania glebowe i wodne. Żaden ze składników nie powinien być również dominujący i przekraczać w mieszance wartości 70%. Ta mieszanka poplonowa stanowi doskonałą alternatywę w przypadku braku siano-kiszonki. Co znajduje się wśród jej nasion?
-
Gorczyca biała
-
Rzodkiew oleista
-
Wyka
-
Słonecznik
-
Sorgo
-
Owies
Mieszanka poplonowa strączkowo-zbożowa 5 kg
Jest to bardzo dobra kompozycja niekwalifikowanych nasion strączkowych oraz zbóż, która przeznaczona jest do wysiewu na poplon. Jako zielona masa będzie zawierać bardzo duże ilości biała, dlatego może się również nadawać pod wypas zwierząt gospodarskich. Przy tym oczywiście wzbogaca glebę i chroni ją przed chwastami. W składzie te mieszanki znajdują się takie rośliny jak:
-
Groch biały
-
Peluszka
-
Łubin wąskolistny
-
Bobik
-
Wyka kosmata
-
Kukurydza
-
Słonecznik
-
Owies
-
Jęczmień
-
Rzepak
Rośliny strączkowe zawierają duże ilości białka, z kolei rośliny jare (a takie również zawiera ta mieszanka) zapewniają większą różnorodność płodozmianu. Zdecydowanie warto wysiewać na poplon dokładnie taką mieszankę, jeśli na tych procesach nam zależy.
Poplon - to się opłaca
Rośliny uprawiane na poplon zmieniają na lepsze właściwości gleby. Ich siew jest bardzo pożądany, bo wzbogacają glebę w azot i sprawiają, że może być na niej wysiany gatunek, który wymaga żyznej gleby. Wysiewanie ich pomiędzy dwoma plonami głównymi wpływa na jakość gleby, ograniczając przy tym nawożenie, co ma pożądane skutki ekologiczne. Dzięki dużej masie zielonej uprawa jest skuteczniejsza i ma lepszy wpływ na środowisko. Wykorzystaj to również w swoim ogrodzie!