Jakie tuje na żywopłot wybrać?

Zimozielona ściana wzdłuż granicy działki to świetny sposób na ochronę prywatności koło domu. Nic zatem dziwnego, że wiele osób zaczyna zakładanie ogrodu od posadzenia żywopłotu. Do tego celu nadaje się wiele gatunków krzewów iglastych, ale największą popularnością cieszą się tuje. Sprawdźmy zatem, jakie tuje na żywopłot najlepiej wybrać.
Tuja - najważniejsze informacje
Tuja, a właściwie żywotnik zachodni (thuja occidentalis), to roślina, która doskonale radzi sobie w naszym klimacie, mimo że nie należy do gatunków rodzimych. Jest lubiana ze względu na szybki wzrost i dużą gęstość, dzięki czemu z ich pomocą można stworzyć nieprzepuszczalną zieloną ścianę. Z tego właśnie powodu są wybierane jako rośliny na żywopłot, który nie tylko chroni prywatność, ale stanowi również świetną ochronę przed kurzem, pyłem i hałasem oraz może być doskonałym tłem dla innych roślin sadzonych we wnętrzu ogrodu.
Tuje lubią miejsca nasłonecznione i wilgotne powietrze, dlatego najlepiej służy im klimat morski. Dobrze sobie radzą również w okresie zimowym, choć na ten czas bardzo często brązowieją, a przy większych mrozach mogą również przemarzać. Tuje mają dość płytkie korzenie, czego konsekwencją może być przemarzanie lub wysuszanie ich w okresie upałów. Dobrym sposobem na zniwelowanie skutków płytkich korzeni jest ściółkowanie np. z pomocą agrowłókniny. Jej ułożenie ma nie tylko znacznie dla ochrony korzeni przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, ale również przed chwastami, dzięki czemu pielęgnacja żywopłotu z tui jest znacznie łatwiejsza.
Tuja na żywopłot - jakie odmiany?
Tuja to roślina, która ma wiele odmian i każda z nich charakteryzuje się nieco innym wyglądem, wymaganiami glebowymi czy tempem wzrostu. Do najpopularniejszych odmian należy tuja szmaragd, która przykuwa uwagę intensywnie zielonym, niemal szmaragdowym kolorem oraz stożkowym pokrojem. Tuja szmaragd należy do odmian średniego wzrostu, gdyż po 10 latach osiąga ok. 2,5m. Roczne przyrosty wynoszą ok. 30cm, a stożkowy pokrój sprawia, że bez trudu można z jej pomocą stworzyć pełną, ciemnozieloną ścianę.
Drugą popularną odmianą jest tuja brabant, która rośnie jeszcze szybciej niż tuja szmaragd. Roczne przyrosty ok. 40cm są zupełnie naturalne, a jej maksymalna wysokość może sięgać nawet kilkunastu metrów. Z tego względu doskonale sprawdza się ona w miejscach, gdzie potrzebny jest wysoki żywopłot o dużej gęstości. Tuja brabant charakteryzuje się kolumnowym pokrojem, a na okres zimy brązowieje, a dla zachowania gęstego pokroju wymaga regularnego przycinania.
Oprócz tych najbardziej popularnych odmian tui na żywopłot nadają się też dobrze takie odmiany jak żywotnik olbrzymi, który charakteryzuje się silniejszym wzrostem i bardzo sztywnymi, dekoracyjnymi łuskami. Rośnie znacznie szerzej niż opisane wyżej odmiany, ale ma większe wymagania dotyczące wilgotności oraz jest bardziej wrażliwa na mrozy. Można ją zatem sadzić w miejscach osłoniętych, w tym również zacienionych, bo jest mniej wymagająca jeśli chodzi o nasłonecznienie.
Jakie sadzonki wybierać?
Tuje na żywopłot są tak popularne, że można je znaleźć niemal w każdym centrum ogrodniczym. Dostępne są zarówno jako sadzonki w doniczkach, ale znacznie częściej można je kupić jako rośliny kopane z ziemi. W przypadku tych drugich najlepiej kupić je tuż przed sadzeniem, by korzenie nie zdążyły wyschnąć. Dzięki temu roślina najmniej odczuje skutki przesadzania w inne miejsce.
Jeśli planujemy sadzić tuje wzdłuż całej granicy działki, to przed zakupem warto skontaktować się z pobliskim centrum ogrodniczym i poprosić o to, by przygotowali dla nas tuje na żywopłot. Nie każde gospodarstwo ogrodnicze ma przygotowane na sprzedaż kilkadziesiąt sadzonek, więc przy dużym zamówieniu lepiej złożyć wcześniejsze zamówienie.
Tuje żywopłotowe można sadzić zarówno wtedy, gdy mają ledwie 20-30cm, jak i wtedy gdy osiągnęły już rozmiar 100-120cm. W obu przypadkach będzie można uzyskać gęsty żywopłot, ale trzeba mieć świadomość, że przy mniejszych sadzonkach potrwa to znacznie dłużej. Jeśli więc chcemy uzyskać zwarty pokrój żywopłotu w krótszym czasie, to lepiej kupić sadzonki większych rozmiarów. Będą one z pewnością nieco droższe od tych mniejszych, ale szybciej uda się osiągnąć oczekiwany efekt.
Jak sadzić tuje na żywopłot?
Tuje żywopłotowe w pierwszej fazie swojego wzrostu są dość wąskie, ale sadząc je należy pamiętać, że wraz ze wzrostem znacznie się poszerzą. Nie można ich zatem sadzić zbyt blisko siebie, gdyż w takich warunkach nie będziemy w pełni wykorzystywać ich potencjału. Najlepiej jest sadzić je w odległości 60-80cm od siebie, a tuje olbrzymie nawet szerzej, w odległości do 100cm.
Tuje lubią ziemię o kwaśnym odczynie, dlatego zadbajmy o odpowiednie przygotowanie gruntu. Do wykopanych pod sadzonki dołkach możemy wsypać torfu i wymieszać go z ziemią lub specjalne podłoże przeznaczone do sadzenia iglaków. Dzięki temu młode rośliny będą miały nie tylko kwaśny odczyn gleby, ale również dostęp do składników odżywczych potrzebnych im do prawidłowego wzrostu.
Dobrą praktyką przy sadzeniu tui jest ściółkowanie gruntu, w czym może pomóc agrowłóknina ściółkująca. Najlepiej zrobić to jeszcze przed posadzeniem roślin, bo wtedy łatwiej będzie pokryć całość przestrzeni przeznaczonej na żywopłot. W rozłożonej agrowłókninie wystarczy wyciąć otwory i w przygotowane wcześniej otwory wsadzić zakupione sadzonki. Następnie tuje należy obficie podlać, a agrowłókninę można pokryć korą sosnową lub zrębkami, aby uzyskać pożądany efekt dekoracyjny.
Tuje na żywopłot - pielęgnacja
Tuje żywopłotowe nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W okresie suszy kluczowe jest ich regularne podlewanie, a w okresie wiosennym konieczne będzie ich przycinanie. Żywotnik zachodni dobrze znosi przycinanie, a regularne cięcie czubka oraz gałęzi bocznych skłania roślinę do rozgałęziania się i dzięki temu można uzyskać bardzo gęsty pokrój. Do cięcia doskonale nadają się ręczne nożyce do żywopłotu, choć przy większych roślinach i dłuższych żywopłotach lepsze mogą okazać się narzędzia elektryczne, które znacznie przyspieszą proces cięcia gałęzi.
Jeśli chcemy, by tuje zdrowo rosły, to powinniśmy zadbać o regularne dostarczanie im odpowiednich dawek składników odżywczych. Konieczne będą zatem odpowiednie nawozy, najlepiej nawozy do iglaków, dzięki którym dostaną one odpowiednią kompozycję składników odżywczych, dopasowaną do ich potrzeb. W razie problemów np. z brązowieniem igieł, warto sięgnąć po nawozy specjalnego przeznaczenia, które pomogą zwalczyć ten problem.