Jakie warzywa siać w czerwcu?

Czerwiec to miesiąc zbiorów wielu owoców i warzyw, ale również czas, w którym jeszcze możemy wysiewać kolejne warzywa. Po wiosennych warzywach w warzywniaku zaczyna się robić trochę miejsca, a zatem warto wysiać w tych miejscach kolejne warzywa, których zbiory będą się odbywać późnym latem i jesienią. Nie wszystkie warzywa się jednak do tego nadają, dlatego zobaczmy, jakie rośliny możemy jeszcze sadzić w czerwcu, by osiągnąć zadowalające efekty.
Jakie warzywa można siać w pierwszej połowie czerwca?
Pierwsza połowa to idealny czas na to, by siać do gruntu takie warzywa jak cukinia, cykoria, patison, ogórki, okra czy kabaczek. Wysiewane w tym czasie warzywa rosną szybko, szczególnie cukinia, patison i kabaczek, bo dni są długie i ciepłe, co sprzyja rozwojowi tych roślin. Należy jednak pamiętać, że rośliny te wymagają odpowiedniego poziomu wilgoci, dlatego należy pamiętać o ich regularnym nawadnianiu. Z początkiem czerwca wysiewana do gruntu może być również kukurydza, która ma być przeznaczona do konsumpcji w formie gotowanych kolb.
Początek czerwca to również dobry czas na wysiew ogórków, ale należy pamiętać, że najlepsze warunki do kiełkowania ich nasion są wtedy, gdy gleba jest ciepła i wilgotna. Jeśli natura nie gwarantuje odpowiedniej wilgotności gleby, to możemy mocno ją nawodnić wykorzystując węże ogrodowe, lub namoczyć nasiona przed siewem przez ok. 24-36 godzin.
W ciągu pierwszej połowy czerwca można również sadzić sadzonki pomidorów i papryki, jeśli nie zostały one posadzone przed końcem maja, z powodu trudnych warunków pogodowych i zbyt niskich temperatury. W czerwcu problem z niskimi temperaturami powinniśmy mieć już za sobą, a zatem to najwyższa pora, by posadzić te rośliny w ogrodzie.
Z początkiem czerwca można jeszcze siać marchew, ale trzeba wybierać odmiany o krótkim okresie wegetacji, które zdążą wydać plony. Nadaje się do tego między innymi marchew Amsterdam albo niewielka, kulista Pariser Markt 4.
Jakie warzywa siać w drugiej połowie czerwca?
Druga połowa czerwca to czas, w którym do gruntu można wysiać koper włoski. Nie jest on rośliną problematyczną, ale trzeba pamiętać o odpowiednim poziomie nawodnienia, gdyż w warunkach suszy wybija w kwiatostany. W drugiej połowie czerwca można wykonać również siew sałaty łodygowej, nazywanej również głąbikiem krakowskim. Sałata tej odmiany różni się nieco wyglądem od popularnej sałaty masłowej, a do jedzenia nadają się nie tylko liście, ale również łodygi. Warto rozważyć jej siew, gdyż jest mniej wymagająca od sałaty masłowej, a ciekawy wygląd zachęca do jej konsumpcji.
W ostatnim tygodniu czerwca do gruntu można również siać endywię, której charakterystyczne strzępiaste liście używane są przede wszystkim do sałatek. Endywię można również siać do skrzynek, a wyrośnięte sadzonki przesadzić do gruntu.
Jakie warzywa można siać przez cały czerwiec?
Oprócz wymienionych wyżej warzyw, które mają swoje szczególne upodobania związane z czerwcowym terminem siewu, jest też spora grupa roślin, które można siać w ciągu całego miesiąca. Należą do nich buraki ćwikłowe, a szczególnie odmiany późne np. Czerwona Kula, ale z powodzeniem można siać również buraki liściaste, które doskonale nadają się do przygotowania zupy czy sałatek.
W czerwcu do gruntu można siać również koper ogrodowy, dla którego najlepiej wybrać stanowisko w pobliżu ogórków. Rośliny te w swoim towarzystwie rosną dużo lepiej niż oddzielnie, a zatem warto wykorzystać ten efekt symbiozy i tak zaplanować miejsce ich uprawy, by posadzić je blisko siebie.
W czerwcu siejemy również fasolę szparagową, która świetnie się nadaje do gotowania. Dzięki temu przez całe wakacje będziemy mieć dostęp do świeżych strąków, idealnie komponujących się z młodymi ziemniakami, jajkiem sadzonym i kefirem czyli typowym wakacyjnym daniem na upały.
W dowolnym czasie w czerwcu siejemy rzeżuchę, która rośnie bardzo szybko i już po 1,5 - 2 tygodniach możemy wykorzystać ją w swojej kuchni. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by w czerwcu w ogrodzie pojawiły się majeranek, tymianek, bazylia lub cząber. Nie siejemy ich jednak z nasion wprost do gruntu, gdyż na to jest już za późno, ale sadzimy z wcześniej przygotowanych sadzonek. Dzięki temu będziemy mieć zawsze pod ręką świeże zioła, gotowe do tego, by użyć ich w trakcie gotowania.
Czerwiec to również czas na warzywa kapustne czyli kapusty białej, brukselki czy brokuła. Ten ostatni nie jest łatwy w uprawie, ale jeśli uda nam się zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju i wzrostu, to z pewnością z radością będziemy wykorzystywać w kuchni świeże brokuły, które wyrosły w przydomowym ogrodzie.
Jakich warzyw nie warto siać w czerwcu?
Jak widać lista warzyw, dla których czerwiec jest dobrym momentem na siew w ogrodzie, jest dość długa, więc warzywniak nie pozostanie pusty. Warto jednak pamiętać, że są rośliny, dla których siew w czerwcu jest niewskazany, gdyż osiągnięty zostanie efekt odwrotny do zamierzonego. W czerwcu nie siejemy rzodkiewki, sałaty liściastej i głowiastej. Należą one do roślin krótkiego dnia i jeśli zostaną wysiane w czerwcu, to wszystkie wysiłki, jakie wkładają we wzrost i rozwój zostaną zainwestowane w kwiaty, a nie w dorodne korzenie. W związku z tym rzodkiewka stanie się ładnym elementem aranżacji ogrodu, ale nie warzywem, które możemy wykorzystać w swojej kuchni.
Jak przygotować glebę pod siew warzyw w czerwcu?
Przygotowanie gleby w ogrodzie pod siew warzyw w czerwcu nie może rozpoczynać się dopiero w tym miesiącu. Powinno się ono rozpocząć jeszcze jesienią roku poprzedniego, gdy zostaną zastosowane odpowiednie nawozy ogrodnicze. Mogą to być specjalne nawozy do warzyw i owoców, obornik granulowany lub kompost, pochodzący z przydomowego kompostownika.
Bezpośrednio przed tym, kiedy zamierzamy siać i sadzić nasiona w czerwcu, powinniśmy lekko spulchnić ziemię, oczyścić ją z pozostałości warzyw sadzonych wcześniej oraz chwastów. Warto również sprawdzić, czy rośliny mają jakieś preferencje co do stanowiska, na którym chcemy je posadzić. Cykoria np. lubi rosnąć w miejscu, w którym wcześniej rósł szpinak, ogórki dobrze się czują w pobliżu kopru i dzięki temu znacznie lepiej się rozwijają. Po zaplanowaniu układu warzyw w ogrodzie sadzimy sadzonki warzyw i ziół oraz siejemy nasiona zgodnie z odległościami podanymi na opakowaniu, a następnie powinniśmy całą grządkę obficie podlać. O regularnym nawadnianiu nie można zapominać również później, zwłaszcza że czerwiec i kolejne miesiące mogą być suche, a wszystkie rośliny do dobrego rozwoju potrzebują wody.