Jesienna pielęgnacja trawnika w 10 krokach

Pielęgnacja trawnika jesienią
Jesień, a zwłaszcza okres od połowy września do końca października to idealny czas na przygotowanie trawnika do wielu zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak wertykulacja, wykonanie drenażu piaskiem lub dosiewanie. Są to podstawowe czynności, dzięki którym możemy cieszyć się piękną i soczyście zieloną trawą przez cały rok.
Dlaczego właśnie ten okres jest odpowiedni? Najzwyczajniej po okresie letnich upałów ziemia osiąga stosunkowo wysoką temperaturę. Odpowiednio nagrzana i z reguły nawodniona gleba wpływa na szybsze kiełkowanie trawy, zwłaszcza jeśli wysiew nasion nastąpi jeszcze we wrześniu lub październiku. W tym czasie zdążą wzmocnić się i ukorzenić jeszcze przed nadejściem zimy.
1) Koszenie trawy - wrzesień
Koszenie trawy to podstawa utrzymania pięknego i zadbanego trawnika przez cały sezon wegetacyjny. Powtarzane w odpowiednich odstępach czasowych sprzyja prawidłowemu wzrostowi trawy i jej zagęszczaniu się. Trawę kosimy, gdy źdźbła trawy osiągają wysokość około 4 cm lub 5 cm. Warto pamiętać, że najlepiej jest zebrać warstwę skoszonej darni, gdy nieco przeschnie, ponieważ często pozostawiając suchą trawę możemy z czasem doprowadzić do powstawania tak zwanego filcu, który nagromadzony z czasem może doprowadzić do sytuacji, w której składniki pokarmowe w postaci nawozów nie będą mogły wniknąć w głąb podłoża.
W przypadku koszenia trawnika jesienią trzeba pamiętać, aby również dokładnie skosić powierzchnię i pozbyć się zeschłych resztek, które docelowo mogą stać się siedliskiem szkodliwych patogenów oraz bakterii.
W przypadku, gdy trawa będzie zbyt wysoko skoszona może z czasem stać się siedliskiem pleśni śniegowej, groźnej choroby grzybowej, przez którą wiosną możemy być zmuszeni do wymiany darni.
2) Grabienie liści z trawnika
Grabienie liści z trawnika powinno odbywać się regularnie, zwłaszcza jeśli mamy sporo drzew w ogrodzie. Niezgrabione liście zostaną przygniecione przez kolejne i w ten sposób trawa zostanie wystawiona na działanie patogenów i procesów gnilnych. W skrajnych przypadkach powstaną puste miejsca po źdźbłach trawy, która zdążyła zgnić. Dlatego grabienie liście najlepiej wykonać, gdy tylko zobaczymy, że zaczynają się niebezpiecznie piętrzyć.
3) Wertykulacja i aeracja
Jesienna pielęgnacja trawnika nie może się obyć bez wertykulacji. To jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który wykonujemy na powierzchni naszej murawy w celu poprawienia jej wyglądu - mimo, że bezpośrednio po nim trawa nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Jeśli wertykulacja nie została przeprowadzona wczesną wiosną to z powodzeniem można ją również wykonać jesienią.
Gdy posiadamy trawnik już od kilku sezonów to coraz bardziej widocznym problemem pojawiającym się na murawie jest tzw. filc, czyli warstwa obumarłych źdźbeł traw. Pod warstwą powstają warunki beztlenowe, mikro- i makroskładniki oraz woda nie są w stanie przeniknąć do podłoża, a trawnik z czasem może zacząć chorować.
Jesienią możemy wykonać lekką wertykulację i aerację. Każdy zabieg wykonujemy na całej powierzchni gleby, np. po skoszeniu trawy. Do zabiegu stosujemy specjalne grabie zwane wertykulatorem, jednak wertykulator zamiast zwykłych zębów ma specjalne ostrza, które nacinają podłoże wraz z darnią. W ten sposób rozluźniamy trawnik, usuwamy obumarłe źdźbła traw, skutecznie wyczesujemy filc i przygotowujemy podłoże pod inne zabiegi, jak np. piaskowanie lub dosiewanie nasion traw.
Aeracja to z kolei nakłuwanie trawnika, które możemy wykonać jeszcze po nacinaniu. Polega na nakłuwaniu podłoża i tworzeniu otworów, które możemy z kolei wypełnić piaskiem, nawozem, żyzną glebą lub torfem - wszystko w zależności od tego, jakie są aktualne potrzeby glebowe trawnika. Do aeracji mogą nam posłużyć zwykłe widły amerykańskie lub wygodne, zakładane na buty sandały aeracyjne.
4) Robimy drenaż podłoża za pomocą piasku
Po wykonaniu aeracji lub wertykulacji możemy przeprowadzić dodatkowo drenaż podłoża za pomocą drobnego piasku. Zabieg powinniśmy wykonywać regularnie, zwłaszcza jeśli wiemy, że podłoże w naszym ogrodzie jest bardzo ciężkie, gliniaste i zbite. Zasypanie powierzchni trawnika piaskiem pozwoli poprawić strukturę gleby i stworzyć optymalne warunki do wzrostu i rozwoju trawy.
5) Uzupełnianie ubytków w trawniku
Jesienią, bezpośrednio po zabiegu aeracji możemy również zabrać się za uzupełnianie ubytków powstałych w murawie w czasie wiosennych nawałnic lub przymrozków, letnich upałów lub działalności szkodników oraz chorób.
Jeżeli zlokalizujemy takie miejsca, to najpierw trzeba usunąć warstwę próchnicy powierzchniowej oraz dokładnie wyplewić chore i suche źdźbła traw. Następnie puste miejsce trzeba dokładnie spulchnić i zasilić nawozem jesiennym i przystąpić do wypełnienia przestrzeni nasionami traw bezpośrednio z worka lub gotowymi substratami torfowymi połączonymi z nasionami.
Uzupełnianie ubytków jesienią jest bardzo wskazane, zwłaszcza jeśli jest to młody trawnik, zakładany wiosną. W ten sposób w następnym sezonie będziemy mogli cieszyć się jednolitą i zwartą murawą.
6) Nawożenie jesienią - jaki nawóz wybrać
Jesienne nawożenie trawnika można rozpocząć już we wrześniu. Wtedy zamiast stosowania nawozów o zwiększonej ilości azotu stosuje się tzw. nawozy jesienne o większej dawce fosforu i potasu. Fosfor i potas wpływają na odpowiedni rozwój bryły korzeniowej siewek trawy, szybsze krzewienie oraz poprawiają odporność na niskie temperatury.
7) Jesienne usuwanie chwastów z trawnika - jakie opryski można zastosować
Jesień to również odpowiedni moment, aby opryskać darń środkami ochrony roślin. Bardzo często nawet na najbardziej zadbanym trawniku mogą pojawić się niechciane chwasty, takie jak np. mniszek lekarski, babka lancetowata lub koniczyna. Te uciążliwe chwasty możemy wyeliminować z trawnika stosując preparaty typu Starane, Substral Mniszek Ultra 070 EW lub Golf Extra.
8) Stosowanie nawozów organicznych
Nie należy zapominać, że jesień to również doskonały moment do zasilenia gleby nawozami organicznymi, które pozwolą na poprawę jej struktury oraz wzmocnienie na następny sezon ogrodniczy. Świetnie w tym celu sprawdzają się wszelkiego rodzaju nawozy humusowe, takie jak Rosahumus lub Astvit. Są dostępne w formie albo gotowego roztworu albo w postaci proszku do rozrobienia z wodą.
9) Wapnowanie
Wapnowanie gleby to jeden z bardzo ważnych zabiegów pielęgnacyjnych, który musimy wykonać zwłaszcza, gdy na trawniku coraz częściej zaczyna pojawiać się uporczywy mech. Pojawienie się mchu na murawie oznacza, że podłoże staje się zbyt kwaśne - jego pH jest niższe niż 5,5. Taki rodzaj odczynu podłoża wpływa na ograniczenie wzrostu trawy i jej prawidłowy rozwój, dlatego gdy zauważymy pierwsze oznaki takiej sytuacji należy przystąpić do wapnowania. Do wapnowania świetnie sprawdzi się wapno granulowane, dolomit oraz kreda jeziorna.
Zanim jednak przystąpimy do wapnowania, musimy sprawdzić jaki odczyn ma nasza gleba. W tym celu świetnie sprawdzi się miernik podłoża lub płyn Helliga. Wystarczy zebrać próbki ziemi na danym odcinku trawnika i zmieszać z wodą w naczyniu. Następnie do powstałej mieszaniny wkładamy miernik i robimy odczyt. W ten prosty sposób możemy dostosować ilość wapna do konkretnego odczynu podłoża - im podłoże jest bardziej kwaśne, tym więcej wapna musimy zastosować.
Zabieg wapnowania można wykonać jesienią po sezonie wegetacyjnym, gdy trawa powoli zaczyna przygotowywać się do zimowego spoczynku. Wapnowanie koniecznie trzeba przeprowadzić zgodnie z dawkami zalecanymi przez producenta, w innym przypadku możemy niechcący spalić trawnik. Innym dogodnym terminem na wapnowanie jest okres wiosny na przełomie lutego i marca.
10) Konserwacja narzędzi do cięcia trawy
Odpowiednia konserwacja narzędzi przeznaczonych do cięcia trawy również zapewnia odpowiednią jakość koszenia, która również pośrednio wpływa na kondycję trawy. Warto zadbać o to, aby ostrze było odpowiednio wytrzymałe oraz ostre, ponieważ wtedy unikniemy osłabienia trawy poprzez niedokładne przycięcie. Także warto zwrócić uwagę na odpowiednią dezynfekcję noży, która pozwoli zabezpieczyć źdźbła trawy przed szkodliwymi chorobami grzybowymi podczas koszenia.
Zakładanie trawnika jesienią
Początek września to również idealny moment na założenie trawnika. Nasiona będą miały czas, aby wykiełkować i się odpowiednio ukorzenić przed nadejściem pierwszych przymrozków. Sam proces zakładania trawnika jest dokładnie taki sam.
Najpierw sprawdzamy warunki glebowe, jakie panują w naszym podłożu. Podłoże dla trawy nie może być ani za kwaśne ani zbyt zasadowe. Jeżeli nasza ziemia jest wyjątkowo uboga to możemy zastosować specjalne podłoże do trawy lub np. bardzo żyzne podłoże po pieczarkach. Następnie dobieramy odpowiedni rodzaj trawy dostosowany do warunków glebowych i stopnia użytkowania trawnika przez domowników. Spulchniamy podłoże i zasilamy je nawozami w przypadku, jeśli byłoby bardzo ubogie w makro- i mikroskładniki. Następnie odczekujemy około tygodnia czasu aż podłoże opadnie i dopiero wtedy możemy przystąpić do siewu mieszanki. Warto pamiętać, aby trawa została posiana w takim terminie, żeby zdążyła jeszcze wykiełkować przed pierwszym przymrozkiem.
Przygotowany w ten sposób trawnik powinien bardzo ładnie zadarnić się na wiosnę i cieszyć się nim przez cały następny sezon. Wczesną wiosną, czyli pod koniec marca oceniamy czy na trawie nie pojawiły się jakiekolwiek oznaki chorób grzybowych oraz ślady pleśni śniegowej.
Zakładanie trawnika z siewu nawet jesienną porą jest doskonałym pomysłem, zwłaszcza przy obecnie zmiennej i nieprzewidywalnej pogodzie.