Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jesienne kwiaty

2021-08-18
Jesienne kwiaty

Jesienne kwiaty w ogrodzie - różowe i fioletowe

Jesienny ogród może stać się prawdziwą feerią kolorów, gdyż wśród gatunków kwitnących jesienią znajdą się kwiaty o bardzo różnych barwach. Do najbardziej charakterystycznych roślin tego okresu należą wrzosy i wrzośce, które mogą przyjmować rozmaite barwy fioletu, od jasnych po bardzo nasycone, a także bieli. Najładniej prezentują się w grupach, dlatego warto o tym pomyśleć planując dla nich miejsce w ogrodzie. Nie lubią miejsc wietrznych i podmokłych, a do tego, by rosły w pełnej krasie, potrzebują słońca i kwaśnej ziemi, którą można zapewnić wybierając odpowiednie podłoża do wrzosów. Kwitną od sierpnia do późnej jesieni, ale są wrażliwe na mrozy, dlatego od pierwszych przymrozków należy je chronić stosując gałęzie iglaków lub agrowłókniny zimowe.

Do roślin wartych uwagi należy z pewnością rozchodnik okazały. Jego ozdobą są nie tylko wabiące motyle i owady różowe kwiaty, które pojawiają się w sierpniu i pozostają do września, ale również mięsiste liście, które zdobią ogród przez cały rok. Kwiaty rozchodnika warto pozostawić na roślinie również po ich zaschnięciu, gdyż przepięknie prezentują się one również w takiej formie, szczególnie, gdy spadnie na nie śnieg. Rozchodnik okazały nie wymaga specjalnego traktowania, dobrze rośnie na każdej glebie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wśród roślin kwitnących jesienią nie można nie wspomnieć zimowita. To roślina przypominająca z wyglądu krokusy, ale w przeciwieństwie do nich kwitnąca jesienią, a nie wiosną. Można powiedzieć, że to roślina, która pojawia się i znika, gdyż wiosną zimowit wypuszcza duże, lancetowate liście, które już w czerwcu zasychają. To jednak nie koniec, gdyż jesienią, we wrześniu, prosto z gruntu wyrastają fioletowe kwiaty, które świetnie prezentują. Najlepiej sadzić je w skupiskach, gdyż wtedy wyglądają naprawdę wspaniale. Zimowity są mrozoodporne i bez przeszkód mogą zimować w gruncie, ale uwaga: to roślina trująca i nawet woda we flakonie, w którym stały zimowity jest trująca.

Jesienne kwiaty różnokolorowe

Charakterystyczne dla jesieni są również astry, które zwane są również marcinkami, a w niektórych rejonach kraju michałkami. To bardzo wdzięczny gatunek kwiatów, który kwitnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Astry występują w różnych kolorach, a ich fioletowe, różowe, białe, niebieskie i czerwone kwiaty doskonale nadają się do tworzenia wielobarwnych kompozycji. Rosną świetnie w większych grupach, a niewielkie wymagania dotyczące pielęgnacji sprawiają, że to rośliny doskonale nadające się dla początkujących ogrodników.

Jednym z piękniejszych kwiatów jesieni jest rudbekia. Jej intensywnie żółty kolor z dodatkiem brązu u nasady płatków dodaje jesiennemu ogrodowi radości i wprowadza odrobinę słońca, nawet jeśli nadchodzą już jesienne pluchy. Kwitnie od sierpnia do października, a jej piękne kwiaty mogą zdobić nie tylko ogród, ale i wnętrze domu, gdyż doskonale nadaje się do flakonu. Łatwo się rozrasta i nie wymaga specjalnej troski. 

Wartym uwagi kwiatem jesieni jest zawilec japoński, który kwitnie od sierpnia, zdobiąc ogród delikatnymi kwiatami na wysokich łodygach. Kwiaty mogą mieć barwę białą, różową, fioletową, a najlepiej prezentują się rosnąc w kępach. Zawilec japoński nie wymaga pełnego słońca, dlatego jest doskonałą alternatywą dla innych roślin kwitnących jesienią, gdyż lub stanowiska półcieniste. Nie jest to gatunek rośliny w pełni mrozoodpornej, dlatego należy chronić jego kłącza przed mrozami, okrywając je na zimę. Nie wymaga on również specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż wystarczy mu regularne nawożenie oraz odpowiedni poziom nawodnienia. Nie należy jednak z nim przesadzać, by nie dopuścić do zalewania korzeni, co byłoby dla rośliny niekorzystne.

Jesienią w ogrodzie nie może również zabraknąć dalii. Jej kwitnące jesienią kwiaty bywają traktowane jako najdoskonalsze kwiaty w ogrodzie, a ich uroda faktycznie może urzekać. Dalie mogą mieć różny kolor, od przeróżnych odcieniu pomarańczu, różu, fioletu, aż po odmiany wielobarwne, z cieniowaniem na płatkach.

Dalie niestety, jak na królowe przystało, wymagają specjalnego traktowania. Nie są odporne na mrozy, a zatem po pierwszych przymrozkach bulwy dalii należy wykopać delikatnie używając łopaty i przenieść w cieplejsze miejsce. Wiosną możemy ponownie je zakopać, z radością oczekując na jesień, kiedy staną się ponownie ozdobą jesiennego ogrodu. Poza tym nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż wystarczy im bieżąca pielęgnacja polegająca na usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów wykorzystując sekatory oraz nawożenie, najlepiej w okresie od maja do czerwca. Nie trzeba również wiele uwagi poświęcać ich nawodnieniu, gdyż lepiej znoszą suszę niż nadmiar wody, ale z pewnością dobrze jest wybrać dla nich stanowisko słoneczne, gdyż podobnie jak inne kwitnące jesienią rośliny, słońce jest dla ich rozwoju i wzrostu bardzo istotne.

Jesienne kwiaty w ogrodzie - chryzantemy

Skoro opisujemy jesienne kwiaty w ogrodzie to nie może tutaj zabraknąć chryzantem. Wielość gatunków sprawia, że ozdobą ogrodu mogą być zarówno chryzantemy wielkokwiatowe, jak i drobniejsze, o bardzo różnym pokroju. Zaskakująca może być wielość kształtów od pojedynczych, półpełnych, pełnych poprzez kuliste, półkuliste aż do parasolowatych oraz rozmaitość kolorów. Najpopularniejsze są białe, żółte i fioletowe, ale można spotkać również chryzantemy bordowe, czerwone czy różowe. Wielu kojarzą się one z kwiatami cmentarnymi, ale czas odczarować ich rolę i sadzić je również w swoim ogrodzie. 

Chryzantemy są wdzięczną ozdobą jesiennego ogrodu, a ich kwiaty zdobią go przez całą jesień. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i wolą suszę niż nadmiar wilgoci. Jeśli chcemy zapewnić roślinie jak najlepsze warunki do rozwoju, to należy stosować nawozy przed kwitnieniem i w jego trakcie.

Chryzantemy nie są kwiatami odpornymi na mrozy, dlatego od pierwszych przymrozków należy je obciąć do wysokości ok. 15 cm nad ziemią oraz okryć gałęziami roślin iglastych. Nie wszystkie odmiany chryzantem nadają się do zimowania w gruncie, dlatego warto uważnie wybierać te kwiaty, by nie trzeba było wykopywać ich na zimę.





pixel