Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jesienne nawożenie roślin w ogrodzie

2017-10-12
Jesienne nawożenie roślin w ogrodzie

Jesień to pora zbiorów. Z ogrodów i działek znikają plony zasadzonych warzyw i pielęgnowanych owoców. W tym okresie należy rozpocząć przygotowanie do następnego sezonu wegetacyjnego i pomyśleć o jesiennym nawożeniu roślin. Warto zainwestować w taką pielęgnację ogrodu, aby nasze rośliny były piękne wiosną.

Jesień w ogrodzie to czas bardzo pracowity. To pora, która z jednej strony wiąże się ze zbiorem warzyw, owoców, z sadzeniem krzewów, drzew i roślin ozdobnych, a z drugiej – czas wypełniają prace porządkowe. Nie wolno w tym okresie zapomnieć o zastosowaniu nawozów, które pozwolą uzupełnić w glebie braki składników mineralnych, jednocześnie zapewnią roślinom lepszy wzrost wiosną.

nawozenie rolmarket


Jesienne nawożenie to kluczowy zabieg dla naszego ogrodu, jednak wiążący się z pewnym ryzykiem. Wszystko dlatego, że nawożenie musi zostać przeprowadzone w sposób prawidłowy.

Analiza gleby przed jesiennym nawożeniem

Przeprowadzając nawożenie roślin jesienią, należy wystrzegać się błędów. Aby ich uniknąć, warto przed wykonaniem zabiegu przeprowadzić analizę gleby. Próbkę podłoża należy przekazać do badania laboratoryjnego w stacji chemiczno-rolniczej lub w laboratorium ogrodniczym. Takie testy powinno się wykonywać przynajmniej raz na 3 lata. W trakcie analizy zostaje określony skład i zawartość poszczególnych związków mineralnych, co pozwala lepiej ustalić dawki nawozowe.

Przeprowadzając nawożenie roślin ogrodowych bez badań gleby, na „oko”, ryzykujemy użycie niewłaściwych dawek nawozu, co może spowodować więcej szkód niż pożytku dla naszych plonów. Gdy nie mamy możliwości wykonania testów, powinniśmy określić nawozowe potrzeby na podstawie roślin wskaźnikowych, np. gdy zauważamy dużą ilość gwiazdnicy lub komosy, to znaczy, że gleba w naszym ogrodzie jest bogata w azot, natomiast gdy zaobserwujemy intensywny rozrost babki lancetowatej oraz fiołka wonnego, wtedy mamy ziemię ubogą w azot.

Bez testów gleby najbezpieczniej jest używać wieloskładnikowych mieszanek nawozowych, które jednorazowo uzupełnią ziemię w kilka składników.

Nawożenie roślin ozdobnych

Podczas jesiennej pielęgnacji ogrodu z roślinami ozdobnymi należy unikać nawozów z dużą zawartością azotu. Do kiedy nawozić rośliny kwitnące? W przypadku bylin ozdobnych nawozu z azotem można używać tylko do końca lipca. Azot powoduje intensywny wzrost i rozwój części zielonych, dlatego zastosowany zbyt późno, nie pozwoli roślinom odpowiednio przygotować się do zimy, a do tego może przyczynić się do ich przemarznięcia. Nawozy jesienne stosujemy od końca sierpnia do października. Należy je używać zwłaszcza do drzew, krzewów owocowych i roślin kwitnących, które zawiązują pąki już jesienią.

nawozy jesienne w rolmarket


Nawóz do roślin kwitnących
 powinien zawierać makroelementy (fosfor i potas) oraz mikroelementy (miedź, bor, żelazo i mangan). Te składniki nie ulegają wypłukaniu z gleby i będą bardzo przydatne roślinom wczesną wiosną. Natomiast potas pozwala zielonym pędom lepiej przygotować się do zimy i ułatwi im przetrwanie mrozów.

Kompost i obornik najlepsze dla warzyw, drzew i krzewów

Nawożenie roślin ogrodowych, drzew, krzewów owocowych i warzywniaka najlepiej zastosować jesienią, już po zbiorach. Wtedy gleba pozbawiona jest części związków mineralnych i wymaga zastosowania grubej warstwy nawozu organicznego w postaci kompostu lub obornika. Naturalne nawozy organiczne będą powoli rozkładały się w glebie, stopniowo uwalniając do podłoża składniki pokarmowe. Natomiast nawozy mineralne mogą przez okres zimowy zostać wypłukane w głąb gleby, stając się niedostępne dla roślin.

Nawozy organiczne zawierają wiele ważnych dla drzew i krzewów składników odżywczych, np. obornik jest bogaty w sole mineralne i jest trwałym źródłem azotu, przez co znacząco poprawia strukturę gleby i jej możliwość utrzymywania wody. Naturalnych nawozów, jak kompost czy obornik, należy używać raz na 2 lub 3 lata. Najlepiej stosować je do gleby, aby nie spalić korzeni roślin.

Jesienna pielęgnacja roślin cebulowych i doniczkowych

Kiedy nawozić rośliny cebulowe? Należy to robić tylko wiosną, tzn. w okresie, kiedy intensywnie rosną, natomiast jesienią warto je pielęgnować. Nawożenie roślin cebulowych należy zakończyć mniej więcej miesiąc przed planowanym wykopaniem cebul.

nawozy na jesien rolmarket


Pielęgnacja tego typu kwiatów polega na regularnym usuwaniu przekwitłych pędów, dzięki temu roślina nie wykorzystuje substancji odżywczych do tworzenia nasion, ale je magazynuje. Warto również dbać o miejsce zasadzenia kwiatów, starannie je odchwaszczając. Nie wszystkie rośliny cebulowe trzeba wykopywać na zimę, niektóre z nich wystarczy okryć warstwą drobno mielonej kory, słomy lub kompostu.

Zaopatrz się już dzisiaj w nawozy do kwiatów i roślin cebulowych w Rolmarkecie

Jak nawozić rośliny doniczkowe?

Okres jesienno–zimowy jest trudny do przetrwania dla roślin doniczkowych. W naturalnych warunkach w tym czasie powinny one wejść w stan spoczynku. W okresie tym powinniśmy zadbać o odpowiednie światło, wilgotność powietrza i temperaturę w pomieszczeniu, gdzie przechowywane są rośliny. Należy pamiętać, że w tym czasie potrzebują one mniej wody niż wiosną czy latem.

Nawożenie roślin doniczkowych powinniśmy zakończyć przed sezonem jesienno–zimowym. Wyjątkiem od tej reguły są pędy kwitnące, tzn. takie, których wegetacja będzie podtrzymywana. W takim przypadku najlepiej zastosować nawóz do roślin kwitnących w postaci płynnej o przedłużonym działaniu.

Prawidłowo zastosowany nawóz jesienny pomaga roślinom przygotować się do zimy, zwiększa ich mrozoodporność i zapewnia lepszy start wiosną. Jednak stosując jesienne nawożenie, należy pamiętać o analizie gleby oraz o użyciu dawek zalecanych przez producenta. Wtedy będziemy mogli cieszyć się w pełni naszym ogrodem wiosną.

nawozy rolmarket na jesien

pixel