Juka OGRODOWA: uprawa, przesadzanie, wymagania

Hodowla Juki Ogrodowej może być bardzo wdzięcznym zajęciem. Jest to roślina duża i imponująco piękna. Jej kwiaty mogą sięgać nawet 2 metrów wysokości, choć w naturalnych warunkach Juka Ogrodowa wyrasta dużo większa. Jej liście rozmieszczają się w kępach, grubych i sztywnych. Ich wysokość może sięgać około 50 centymetrów, a rozpiętość 70 centymetrów. Juka Ogrodowa naturalnie występuje w Stanach Zjednoczonych, natomiast w Europie jest bardzo chętnie uprawiana. Co warto o niej wiedzieć? Jak wygląda przesadzanie juki i jakie potencjalne choroby juki ogrodowej mogą utrudnić jej hodowlę? O wszystkim opowiadamy w poniższym artykule.
Garść wiedzy na temat Juki Ogrodowej
Juka Ogrodowa lub też Juka Karolińska, jest byliną, która należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W Polsce znana jest również pod innymi określeniami: szpileczka włóknista i krępla włóknista. Okres jej kwitnienia najczęściej przypada na przełom czerwca i lipca, najlepiej wygląda wówczas w towarzystwie innych Juk Ogrodowych lub innych bylin, koło których rośnie jej się dobrze. Podczas kwitnienia juka ogrodowa wytwarza długi pęd kwiatostanowy, na którym pojawiają się dzwonkowate kwiaty w jasnych kolorach: najczęściej biały lub kremowo-biały. Juka Ogrodowa cieszy się popularnością ze względu na swoje podobieństwo do palmy. Jednak jej inne odmiany również są w Polsce uwielbiane: Juka Gwatemalska, Juka Aloesowa, czy też Juka Wyniosła.
Uprawa juki ogrodowej jest dość prosta, roślina nie jest bardzo wymagająca. Kluczem do jej prawidłowego wzrostu i kwitnienia jest dobrze nasłonecznione stanowisko, regularne podlewanie i zasilenie na początku sezonu wegetacyjnego wieloskładnikowym nawozem ogrodniczym.
Juka Ogrodowa - uprawa
Uprawa Juki Ogrodowej należy do dość łatwych zadań i skupia się wokół znalezienia roślinie dobrego miejsca do wzrostu. Wszelkie zabiegi, które podejmujemy wokół rośliny, mogą jednak wzmocnić jej walory estetyczne, więc warto to robić.
Podłoże dla Juki Ogrodowej powinno być dobrze przepuszczalne. Roślina nie lubi bowiem zbyt dużej ilości wody i ciągłej wilgoci. Obfite podlewanie na nieprzepuszczalnym podłożu spowoduje najpierw gnicie korzeni, a następnie więdnięcie liści. Zimą podlewamy juki rzadziej, latem bardziej obficie, ale wciąż pamiętając o tym, by podłoże dobrze przepuszczało wodę i pozwoliło roślinie na odpowiednie odprowadzenie wilgoci. Jukę warto wzmocnić po zimie i użyć w tym celu odpowiedniego nawozu.
Rozmnażanie juki ogrodowej
Aby rozmnożyć jukę ogrodową, należy pobrać od rośliny matecznej sadzonki pędowe. Kiedy juka przekwita, roślina mateczna zamiera, a w jej miejsce pojawiają się u podstawy rośliny zastępcze. Najlepiej przesadzać roślinę wiosną. Odcinamy wówczas pęd za pomocą ostrego noża i pamiętamy o pielęgnacji rany po odcięciu. Młody pęd Juki ogrodowej należy umieścić w ukorzeniaczu. Do ukorzenienia juka potrzebuje doniczki wypełnionej mieszanką torfu i piasku.
Świeżo posadzona Juka ogrodowa powinna stać w miejscu ciepłym, ale bez bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Młode Juki lubią zraszanie (choć często tolerują też suche powietrze) i należy o tym pamiętać w pierwszej fazie wzrostu. Następnie można przesadzić Jukę do doniczki z ziemią dla innych ogrodowych roślin, koniecznie palm, dracen lub juk. Można też je po prostu wysadzić bezpośrednio do gruntu.
Juka - przesadzanie
Jak przesadzać jukę? Juka ogrodowa - jej młode okazy - powinna zostać przesadzona, gdy jej bryła korzeniowa staje się za duża w stosunku do donicy ogrodowej. Ważne jest również to, kiedy przesadzać jukę. Przesadzanie Juki Ogrodowej trzeba wykonać na tyle wcześnie, by zdążyła się ukorzenić przed zimą. Można wówczas przyciąć jej liście. W każdym kolejnym miejscu - o ile jest dobrze nasłonecznione - Juka Ogrodowa może rosnąć przez kilka lat.
Juka Ogrodowa - zimowanie
Juka Ogrodowa dość dobrze radzi sobie zimą - jest mrozoodporna i zimozielona. Jednak w polskich warunkach warto zabezpieczyć ją przed skrajnie niskimi temperaturami. Im lepiej zabezpieczymy ją zimą, tym łatwiej i ładniej zakwitnie latem. Pod koniec jesieni można zebrać całą rozetę liści, a następnie luźno związać na górze za pomocą sznurka. Alternatywnie można ją przykryć czymś, co będzie stanowić izolację: tekturą lub pudełkiem. Aby ochronić korzenie wystarczy użyć gałązek świerkowych. Roślinę należy odkryć po ustaniu mrozów, najdalej na przełomie marca i kwietnia.
Choroby Juki
Juka choruje rzadko, ale jest kilka jednostek chorobowych, które potrafią dotykać juki zarówno w doniczkach, jak i w gruncie:
-
Porażone liście juki - cecha charakterystyczna juki osłabionej, która rośnie w zbyt wilgotnym i zbyt mało nasłonecznionym miejscu. Na liściach juki pojawiają się wówczas brązowe plamy, czasem z szarym nalotem. Przy zbyt późnej reakcji rosną, łączą się i niszczą całe liście. Aby ograniczyć takie ryzyko utrzymujemy stałą wilgotność podłoża na niezbyt wysokim poziomie, dbamy o jego przepuszczalność i dobre nasłonecznienie.
-
Fytoftoroza - w jej wyniku juka staje się brązowa i przestaje rosnąć. Ma to miejsce przy zbyt wilgotnym i zbyt zimnym podłożu. Warto wykonać wówczas oprysk specjalnym preparatem.
Opryski przydają się również w przypadku szkodników. Na jukach pojawiają się wełnowce, wciornastki i mszyce.
Nawożenie juki
Juka to bylina, która lubi gleby przepuszczalne i żyzne, a jednocześnie ich alkaliczny (zasadowy) odczyn. Warto zatem odkwaszać glebę dolomitem lub kredą zasadową, by możliwe było utrzymanie tego odczynu. Aby zapewnić roślinie glebę z dużą ilością potrzebnego wapna, w roli nawozu może sprawdzić się popiół drzewny. W jakości gleby leży bowiem odpowiedź na pytanie o to, dlaczego juka nie kwitnie.
Regularne nawożenie również ma znaczenie. Jukę powinno się nawozić już na początku sezonu wegetacyjnego i powtórzyć je w czerwcu. Można użyć do tego popiołu drzewnego lub kompostu.
Warto pamiętać, że juka to roślina długowieczna, która jest w stanie przetrwać wiele lat, oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji. Dbanie o odpowiednią przepuszczalność podłoża i jej zasadowy odczyn, a także nawożenie i zabezpieczenie na zimę, to klucze do sukcesu i posiadania w swoim ogrodzie pięknie kwitnącej Ogrodowej Juki.