Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Karmnik deratyzacyjny - kiedy warto w niego zainwestować?

2020-09-17
Karmnik deratyzacyjny - kiedy warto w niego zainwestować?

Szczury i inne gryzonie to problem, z którym mierzą się zarówno mieszkańcy miast jak i wsi. Szczury są nie tylko uciążliwymi gryzoniami powodującymi bałagan i zniszczenia, ale również roznosicielami wielu groźnych chorób. Sposobów walki z nimi jest sporo, ale jednym z najbardziej efektywnych, a przy tym bezpiecznych dla ludzi i innych zwierząt, są karmniki deratyzacyjne. Zobaczmy czym jest karmnik deratyzacyjny i kiedy warto w niego zainwestować.

Karmnik deratyzacyjny – co to jest?

Na początek wyjaśnijmy czym jest karmnik deratyzacyjny. Otóż jest to urządzenie, które pozwala wykładać trutki na szczury i inne gryzonie w sposób bezpieczny dla innych zwierząt domowych i dzieci. Karmnik zwykle ma kształt tunelu lub skrzynki z wąskim wejściem, do którego może wejść tylko zwierzę wielkości szczura i myszy. Jest ono wabione tam wyłożoną trutką, czy to w postaci pasty, granulek czy kostek, które powodują mumifikację gryzonia. Nie jest to jednak proces natychmiastowy, dlatego karmnik deratyzacyjny może działać długo na różne gryzonie i w przeciwieństwie do tradycyjnych pułapek na myszy nie wymaga okresowego opróżniania ze złapanych zwierząt. Karmniki deratyzacyjne są zaprojektowane w taki sposób, by ich użytkowanie było bezpieczne dla zwierząt domowych i dzieci, które często interesują się wszystkim, co spotkają. Wyłożona w karmniku deratyzacyjnym trutka jest zamknięta i nie można się do niej dostać nie posiadając specjalnego kluczyka.

Rodzaje karmników deratyzacyjnych

Oferowane w sprzedaży karmniki deratyzacyjne mają bardzo różne rozmiary i kształty. Do najbardziej popularnych należą karmniki deratyzacyjne w kształcie tunelu.


Mają one niskie wejście, dzięki czemu szczurom łatwiej jest dostać się do środka. Zamknięcie na kluczyk gwarantuje, że do środka nie dostaną się osoby niepowołane, a mocne tworzywo, z którego tunel został wykonany, zapewnia długą trwałość i utrudnia dewastację karmnika przez osoby trzecie. Tworzywo to jest odporne na deszcz, zimno i słońce, dzięki czemu karmnik w dobrym stanie przetrwa przez długi czas. Można wybrać również karmniki deratyzacyjne w kształcie płaskiego pudełka, które ma wejście z jednej strony i miejsce na trutkę we wnętrzu.


One również są zamykane na kluczyk, dzięki czemu mogą być bezpiecznie stosowane nawet tam, gdzie mogą pojawić się zwierzęta domowe lub dzieci. Niektóre modele mają przezroczyste wieczko, co znacznie ułatwia monitorowanie ilości trutki znajdującej się we wnętrzu i można to robić bez otwierania karmnika kluczykiem. Jeśli karmniki deratyzacyjne mają być używane wyłącznie do walki z myszami, to zamiast modeli dużych, służących głównie do łapania szczurów, można wybrać karmniki deratyzacyjne na myszy, które są zdecydowanie mniejszych rozmiarów. Dzięki temu można je łatwiej wsadzić w zakamarki chętnie odwiedzane przez te gryzonie.

Gdzie stosować karmniki deratyzacyjne?

Wiedząc już, jak działają karmniki deratyzacyjne warto się zastanowić, gdzie stosować karmniki deratyzacyjne. Odpowiedź jest prosta: wszędzie tam, gdzie występuje problem z tymi gryzoniami. Mogą to być zarówno prywatne posesje, jak i budynki użyteczności publicznej czy zakłady pracy. Karmniki deratyzacyjne sprawdzą się świetnie w piwnicach, halach produkcyjnych i magazynowych, na zapleczach restauracji, w hotelach, garażach podziemnych. Bardzo często są one wykorzystywane na dużych osiedlach mieszkaniowych, gdzie trwa nieustanna walka ze szczurami, zwłaszcza w piwnicach, zsypach odpadów czy w halach garażowych. Można je stosować nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale również na zewnątrz, a zatem doskonale nadadzą się do walki ze szczurami w centrach miast czy w okolicy terenu składowania odpadów. Wbrew pozorom szczury można spotkać nie tylko w zaniedbanych częściach miast, ale i w historycznych centrach licznie odwiedzanych przez turystów. To właśnie tam jest wiele restauracji, które wyrzucają odpadki i w związku z tym przyciągają szczury szukające pożywienia. Karmniki deratyzacyjne warto ustawiać w takich miejscach, które znajdują się na trasach wędrowania szczurów. Dzięki temu zwiększamy szansę na to, że szczur, przechodząc obok zostanie zwabiony do karmnika zapachem trutki i karmnik spełni swoje zadanie. Należy pamiętać, że szczury mają dobry węch, dlatego trutkę należy wkładać do karmnika w taki sposób, by nie dotykać jej rękami. Najlepiej użyć do tego celu rękawic, które zabezpieczą dłonie. Im mniej zapachu człowieka będzie na karmniku deratyzacyjnym, tym skuteczniej będzie on działał. Warto zatem pomyśleć o tym, by na karmnikach umieścić naklejki ostrzegawcze. Będą one skutecznie informować o zawartości karmnika i odstraszą ciekawskich, którzy nie wiedzieliby co to za urządzenie. W wielu blokach mieszkalnych praktykuje się również informowanie mieszkańców o deratyzacji w formie ogłoszeń na klatkach schodowych wraz z prośbą o niedotykanie i nieniszczenie tych urządzeń.

Kiedy warto zainwestować w karmnik deratyzacyjny?

Patrząc na różnorodność karmników deratyzacyjnych oraz ich skuteczność widać wyraźnie, że to urządzenia, które warto wykorzystać o walki ze szczurami. Powinni się w nie zaopatrzyć przede wszystkim zarządcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, dla których walka ze szczurami jest często problemem stałym. Jednorazowy montaż karmników deratyzacyjnych i ich systematyczne uzupełnianie karmą mogą pomóc zwalczyć ten problem raz na zawsze. Karmniki deratyzacyjne powinny również zostać zakupione do restauracji i innych obiektów generujących odpady przyciągające te gryzonie. To niewielki koszt w porównaniu ze skutecznością działania i efektem, który przynoszą. Bez wątpienia karmniki deratyzacyjne powinny się znaleźć również na wyposażeniu służb odpowiedzialnych za utrzymanie czystości w centrach miast. Karmniki takie można spotkać m.in. na krakowskich Plantach otaczających Stare Miasto, które jest pełne knajpek różnego rodzaju. Służby odpowiedzialne za utrzymanie czystości w mieście toczą z nimi walkę, troszcząc się nie tylko o zdrowie mieszkańców, ale i o wizerunek miasta. Jest to najlepszy dowód na to, że walka ze szczurami ma nie tylko wymiar podstawowy związany z usuwaniem roznosicieli chorób, ale również może mieć wpływ na inne obszary naszego życia.

pixel