Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Karmniki i karmy dla ptaków - 7 polecanych produktów

2020-11-11
Karmniki i karmy dla ptaków - 7 polecanych produktów

Zima to niełatwy czas dla ptaków, gdyż ich naturalne źródła pożywienia, czyli owoce i owady są w tym okresie bardzo trudnodostępne. Warto zatem pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom i dokarmiać je, by mogły łatwiej przetrwać ten zimowy czas. Zobaczmy jakie karmniki i karmy dla ptaków warto wybrać.

Karmnik drewniany – prosty i elegancki

Najprostszym i stosowanym od lat rozwiązaniem jest karmnik drewniany. Jest bardzo prosty w budowie, ale został zaprojektowany w taki sposób, by zapewnić ptakom bezpieczeństwo podczas posiłku i chronić karmę przed wiatrem i deszczem. Możesz wybrać karmnik drewniany wykonany wyłącznie z drewna, który ma szeroki dach chroniący nie tylko karmę znajdującą się w jego wnętrzu przed deszczem, ale również przed kotami czy innymi drapieżnikami zagrażającymi posilającym się ptakom. Boczne listwy zapobiegają rozsypywaniu się karmy wokół karmnika i przeciwdziałają wywiewaniu jej przez wiatr. Karmnik można zamocować na parapecie, gałęzi albo słupku ogrodzeniowym. Osobom poszukującym nieco ciekawszych kształtów i traktujących karmnik nie tylko jako punkt żywieniowy dla okolicznego ptactwa, ale również dodatek ozdobny, polecamy karmnik drewniany kryty papą.

Wydaje się być lekki i delikatniejszy niż opisywany wyżej poprzednik, ale jednocześnie spełnia wszystkie warunki gwarantujące, że ptaki będą mogły bezpiecznie skorzystać z rozsypanej w nim karmy. Szeroki daszek chroni przed deszczem i dostępem kotów, listwy zabezpieczają przed zsypywaniem się karmy poza karmnik, a zawieszka znajdująca się na dachu pozwala zawiesić go w wybranym miejscu.

Małe karmniki – idealne na parapet

Opisane wyżej karmniki z pewnością są funkcjonalne i ładne, ale niestety nie każdy ma możliwość ich montażu. Nie znaczy to jednak, że musi rezygnować z możliwości dokarmiania ptaków, lecz należy poszukać karmnika o mniejszych rozmiarach. W takiej sytuacji dobrym pomysłem może być zakup karmnika-tuby. Karmnik tuba świetnie się nadaje do dokarmiania ptaków niewielkich rozmiarów. Na tubie, do której wsypuje się pokarm są bowiem drążki umożliwiające ptakom wygodne pobieranie pokarmu z wnętrza tuby. Ziarno znajdujące się wewnątrz tuby jest dobrze chronione przed deszczem i wiatrem. Dzięki przezroczystym ściankom można łatwo kontrolować poziom karmy wewnątrz oraz dbać o to, by karmnik zawsze był pełny. Niewielkie rozmiary tuby pozwalają zamontować karmnik na parapecie, balkonie czy powiesić na gałęzi drzewa. W dużych ogrodach czy innych chętnie odwiedzanych przez ptaki miejscach można zainstalować więcej karmników i dzięki temu ułatwić skrzydlatym przyjaciołom przetrwanie zimy. Szukając małego karmnika dla ptaków warto zwrócić uwagę również na metalowy karmnik na kule tłuszczowe.

Ma on podobne rozmiary i kształt, jak karmnik tuba, ale jest przeznaczony na kule tłuszczowe dla ptaków, które są świetnym pokarmem dla sikorek, jemiołuszek czy wróbli. Do karmnika można włożyć maksymalnie 3 duże kule tłuszczowe, a przylatujące ptaki mogą wygodnie posilać się siedząc na drucikach, z których karmnik jest zbudowany. Można go zawiesić na balkonie, przymocować na parapecie czy powiesić na gałęziach drzew. Osoby, które mają naprawdę mało miejsca, ale bardzo chcą wspomóc ptaki w okresie zimowym, mogą wykorzystać mały karmnik z przyssawką. Jest on wykonany z trwałego plastiku i idealnie nadaje się do montażu na oknie. Przyssawka utrzymuje karmnik w miejscu, a ptaki siadając na specjalnym rusztowaniu wokół jego podstawy mogą wygodnie pobierać karmę z jego wnętrza. Przezroczyste ścianki umożliwiają kontrolowanie poziomu karmy we wnętrzu, a hermetyczne zamknięcie chroni karmę przed deszczem.

Pokarm dla ptaków – ziarna

Po wyborze odpowiedniego karmnika czas zastanowić się, jaki pokarm dla ptaków będzie najlepszy. W tej roli najlepiej sprawdzają się ziarna zbóż, roślin oleistych czy kukurydza. Nie należy ptaków dokarmiać chlebem i resztkami jedzenia, bo składniki w nich zawarte nie tylko nie będą dla nich odpowiednie, ale mogą im wręcz zaszkodzić. Zdecydowanie lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania takie jak pokarm Ptasia Biesiada, który został opracowany specjalnie z myślą o potrzebach pokarmowych ptaków zimujących w Polsce. Dzięki odpowiednio dobranym proporcjom nasion różnego rodzaju ptaki karmione tą mieszanką znajdą w niej wszystkie niezbędne składniki. Wybierając karmę można również kupić niełuskane ziarna słonecznika, które idealnie się nadają jako pokarm dla sikorek, wróbli, jemiołuszek i innych małych ptaków.

Zawiera on wysokoenergetyczny olej, dzięki któremu gatunkom tym jest łatwiej przetrwać mroźne dni i zachować pełnię energii. Warto pamiętać, by regularnie uzupełniać pokarm w karmnikach, gdyż ptaki przyzwyczajają się do miejsc, w których mogą się posilić. Jest to szczególnie ważne w okresie śnieżnej zimy, gdy dostęp do naturalnych źródeł pokarmu jest mocno utrudniony przez zbyt grubą pokrywę śnieżną. Nie należy jednak rozpoczynać dokarmiania zbyt wcześnie, bo to wbrew pozorom wcale nie jest dobre dla dziko żyjących ptaków. Lepiej poczekać do pierwszych przymrozków, bo to moment, w którym zaczyna brakować naturalnych źródeł pożywienia.

Pokarm dla ptaków – kule tłuszczowe

Poszukując odpowiedniego pokarmu, którym będziemy dokarmiać ptaki w czasie zimy, warto zwrócić uwagę na kule tłuszczowe. To produkty składające się z mieszanki ziaren i tłuszczu, które stanowią zbilansowane źródło pożywienia dla ptaków w okresie zimowym. W kulach znajdują się ziarna zbóż, kukurydza oraz wysokoenergetyczne oleje, dzięki czemu ptaki otrzymują wszystkie składniki odżywcze pozwalające im przetrwać zimę. Kule tłuszczowe są świetną alternatywą dla słoniny, która przez lata była uznawana za dobre źródło tłuszczu dla ptaków. W przeciwieństwie do niej nie zawierają bowiem soli, która szkodzi ptakom. Warto zwrócić uwagę, że kule tłuszczowe są bardzo proste w użyciu. Można je serwować ptakom wrzucając je do karmnika-tuby na kule tłuszczowe, ale bez przeszkód można również powiesić je na gałęzi, ogrodzeniu, trzepaku czy w każdym innym miejscu, w którym ptaki będą mogły bezpiecznie z nich korzystać. Ważne, by były to miejsca niedostępne dla kotów, które są głównym zagrożeniem dla zajętych posiłkiem ptaków.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel