Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kiedy i jak bielić drzewka?

2018-12-11
Kiedy i jak bielić drzewka?
Bielenie drzewek owocowych to jeden z ważniejszych zabiegów, które każdy sadownik powinien wykonać zimą, aby cieszyć się na wiosnę zdrowymi i dorodnymi plonami. Zabezpiecza ono rośliny przed wahaniami temperatur i zapobiega uszkodzeniom kory. Kiedy i jak je przeprowadzać? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Dlaczego warto bielić drzewka?

Zimą drzewa owocowe są narażone na powstawanie ran zgorzelinowych, które tworzą się w wyniku gwałtownych zmian temperatury. Zwłaszcza w styczniu i w lutym polski klimat lubi zaskakiwać skrajnymi przeobrażeniami pogody. W ciągu dnia intensywnie świeci słońce, a wraz z jego zachodem nadchodzą silne mrozy, które utrzymują się do rana. Jak taki stan rzeczy odbija się na drzewach owocowych? Promienie słoneczne nagrzewają ich korę, zaś nocą niskie temperatury powodują przemarzanie tkanek wcześniej pobudzonych do życia. Powstawaniu uszkodzeń mrozowych na pniach i nasadach konarów drzew można jednak skutecznie zapobiec za pomocą ich bielenia. Biała warstwa wapna częściowo odbija promienie słoneczne i powoduje mniejsze nagrzewanie się kory.

wybielone drzewko bielenie

Kiedy należy przeprowadzić bielenie?

Najlepsza pora na bielenie to druga połowa grudnia, ewentualnie początek stycznia. Wiele osób decyduje się na przeprowadzenie tego zabiegu w okresie przedwiośnia, jednak wtedy jest już na to zdecydowanie za późno! Drzewka należy bielić przed rozpoczęciem zimy, a nie po jej zakończeniu. Pamiętaj, że w razie wypłukania warstwy wapna przez deszcz, czynność trzeba powtórzyć. Pnie drzew powinny pozostać pobielone aż do początku marca, a jeżeli niskie temperatury będą się utrzymywać, to nawet dłużej.

Czym bielić drzewka?

Jak zapewne można wywnioskować z wcześniejszych akapitów – wapnem. Należy przygotować z niego roztwór, zwany mlekiem wapiennym, postępując zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi na opakowaniu. Zalecane proporcje to najczęściej 2 kg wapna na 10 litr wody. Można dodać także substancje poprawiające jego przyczepność, aby zapobiec spłukiwaniu przez deszcz warstwy zabezpieczającej drzewka. Może być to farba emulsyjna lub bardziej tradycyjny składnik, jak na przykład glina czy krochmal z mąki ziemniaczanej.

malowanie drzew na bialo

Jak przeprowadzać ten zabieg prawidłowo?

Bielenie drzewek nie wymaga specjalistycznych umiejętności, warto jednak wiedzieć, jak wykonać je odpowiednio. Po dokładnym wymieszaniu roztworu należy go rozprowadzić wzdłuż pnia oraz nasady grubszych konarów za pomocą pędzla o miękkim włosiu. Radzimy zwrócić szczególną uwagę na południową stronę drzew, która jest najbardziej narażona na powstawanie ran zgorzelinowych, i pomalować ją nieco wyżej. Warto także rozważyć zakup profesjonalnego mazacza - opryskiwacza do bielenia drzew, który przyda się zwłaszcza posiadaczom dużych ogrodów. Warstwa wapna zostanie ostatecznie zmyta przez deszcze – nie trzeba przejmować się jej usuwaniem.

Alternatywa dla bielenia – agrowłóknina

Bielenie to bez wątpienia skuteczny, choć nie jedyny sposób ochrony drzewek przed negatywnym działaniem gwałtownych zmian temperatury. Korę można po prostu okryć, najlepiej używając do tego celu białej agrowłókniny. Będzie ona odbijać promienie słoneczne równie skutecznie co wapno, zabezpieczając dodatkowo rośliny przed mrozem. Niektórzy owijają drzewka również za pomocą białego papieru lub słomy, choć są to znacznie mniej efektywne rozwiązania. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, żeby nie okrywać roślin za pomocą nieprzepuszczającej powietrza folii!

Więcej dowiesz się z naszego artykułu – Agrowłókniny okryciowe, czyli jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

Podsumowanie

Bielenie drzewek to zabieg bardzo potrzebny, ale także bardzo łatwy do wykonania. Wierzymy, że nasze wskazówki pomogą w jego prawidłowym przeprowadzeniu, a w razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt. Zachęcamy także do zakupów w naszym sklepie, gdzie znajdziesz wszystkie akcesoria niezbędne do zabezpieczenia Twoich drzewek przed zimowymi zmianami temperatury. Jak zawsze – życzymy powodzenia!

bielenie drzewek

 

pixel