Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kiedy i jak sadzić drzewa i krzewy owocowe?

2018-03-02
Kiedy i jak sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Wielu z nas marzy o posiadaniu własnych roślin owocowych, które dawałyby obfite, soczyste plony. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, wiedz, że uprawa drzew i krzewów owocowych wcale nie musi być trudna! Grunt to wybór odpowiedniego gatunku i dobór idealnego stanowiska. Kiedy sadzić drzewka i krzewy owocowe? Jak przygotować ziemię przed zasadzeniem? Na te i inne pytania dotyczące uprawy smacznych owoców odpowiemy w niniejszym artykule.

Kiedy sadzić drzewka owocowe?

Większość doświadczonych ogrodników i sadowników uważa, że najlepszym okresem na sadzenie drzewek i krzewów owocowych jest jesień – idealny moment to czas pomiędzy początkiem października, a pierwszymi zimowymi przymrozkami. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Drugi, niewiele gorszy czas na sadzenie drzew owocowych, to wiosna. Z sadzenia latem warto zrezygnować – jest ono obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia i nieprzyjęcia się sadzonek.


drzewa i krzewy owocowe

Dlaczego to jesień jest najlepszym czasem na sadzenie roślin dających owoce? W tym okresie przesadzone drzewko nie zużywa wiele energii na rozbudowę pnia, gałęzi czy liści, a skupia się na regeneracji korzeni, dzięki czemu szansa na to, że się przyjmie znacząco wzrasta. W okresie wegetacji roślina buduje przede wszystkim korzenie włośnikowe, czyli te, które są odpowiedzialne za pobieranie zawartej w glebie wody, a także soli mineralnych.

Kolejną zaletą sadzenia jesienią jest to, że w tym czasie możemy od razu przyciąć drzewko i uformować koronę w odpowiadający nam sposób.

Jeżeli zdecydujesz się na sadzenie drzew wiosną, będziesz musiał poczekać do następnego roku. Warto jednak zasadzić drzewko wiosną i poczekać rok na jego formowanie, jeżeli marzy Ci się roślina, która jest wrażliwa na niskie temperatury.

W jakim miejscu sadzić drzewka i krzewy owocowe?

Dla roślin, które wydają owoce, niezwykle ważny jest stały dostęp do światła słonecznego, dlatego zadbaj o to, aby Twoja nowa roślina wzrastała w miejscu, w którym go nie zabraknie. Im więcej promieni słońca złapią owoce w okresie dojrzewania, tym smaczniejsze będą. Idealne miejsce dla drzew i krzewów owocowych powinno być osłonięte przed wiatrem – dzięki temu Twoje nowe rośliny nie będą narażone na nagłe zmiany temperatury. To szczególnie ważne w przypadku gatunków wrażliwych, takich jak morele, brzoskwinie czy winogrona.

wisnie w ogrodzie

Ziemia dla roślin owocowych – o czym warto pamiętać?

Aby drzewka przyjęły się w Twoim ogrodzie, zadbaj o glebę, w której je posadzisz. Rośliny owocowe rosną lepiej w ziemiach lekkich, przepuszczalnych, bogatych w próchnicę. Pierwszym krokiem do przygotowania idealnego miejsca dla roślin owocowych jest przekopanie i odchwaszczenie wybranego stanowiska. Kiedy już to zrobisz, wzbogać skład gleby kompostem. Tak przygotowane podłoże ułatwi Twojej roślinie rozwijanie korzeni, a w późniejszym czasie także części nadziemnej.

Ofertę ziemi dostosowanej do różnych drzew, kwiatów i krzewów znajdziesz w Rolmarket.pl. A jednym z polecanych nawozów do drzew i krzewów owocowych jest Ogród Start 5kg.

Jakie gatunki są najłatwiejsze w uprawie?

Jeżeli jesteś początkującym ogrodnikiem, postaw na gatunki niewymagające i proste w uprawie. Wybór tych roślin jest naprawdę szeroki. Są to przede wszystkim te gatunki i odmiany, które rosną w Polsce i są przyzwyczajone do panujących w naszym kraju warunków atmosferycznych.

Wśród najbardziej wytrzymałych i najłatwiejszych w uprawie można wymienić m.in.:

  • różne odmiany jabłoni,
  • śliwy,
  • czereśnie,
  • maliny,
  • jeżyny,
  • porzeczki
  • czarny bez
sliwki w ogrodzie


Rośliny egzotyczne i tropikalne, które naturalnie rosną w innej glebie i przyzwyczajone są do dużej ilości słońca, są trudniejsze w uprawie, co nie oznacza, że trzeba rezygnować pomysłu ich zasadzenia.

Jeżeli marzysz o własnym drzewku morelowym, brzoskwiniowym lub cytrusowym, musisz zadbać o wybór nasłonecznionego stanowiska (a więc najlepiej stanowiska południowego) i zapewnić roślinie odpowiednie nawożenie oraz podlewanie. Jeszcze przed zakupem roślinki zapoznaj się z zaleceniami producenta i zajrzyj do poradników dotyczących uprawy konkretnego gatunku, aby dowiedzieć się, czy wybrane przez Ciebie drzewko lub krzew będzie miało szansę na szczęśliwe życie w Twoim ogrodzie.

drzewa owocowe w ogrodzie

Kilka słów podsumowania

Sadzenie i uprawa roślin owocowych wcale nie jest trudna, a naprawdę warto mieć je w swoim ogrodzie. Dzięki niemu Twój zielony zakątek będzie ciekawszy, piękniejszy i… smaczniejszy! Drzewa i krzewy owocowe pięknie kwitną, przyciągają ptaki, ale przede wszystkim dają świeże, pozbawione konserwantów owoce. Jeżeli jeszcze nie zaplanowałeś uprawy takich roślin, zrób to w czasie zbliżającej się wiosny. Mnóstwo satysfakcji i jeszcze piękniejszy ogród gwarantowane!


pixel