Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kiedy przycinać hortensje?

2022-03-18
Kiedy przycinać hortensje?

Hortensje ogrodowe to popularne rośliny ogrodowe z bardzo dekoracyjnymi kwiatami, które zachwycają różnorodnością kolorystyczną. Na ich piękny wygląd wpływa wiele różnych czynników, a do ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy ich odpowiednie przycinanie. Zobaczmy kiedy przycinać hortensje i w jaki sposób należy przeprowadzać ten zabieg.

Gatunek hortensji a cięcie

Planowanie przycinania hortensji powinniśmy rozpocząć od rozpoznania gatunku, który rośnie w naszym ogrodzie. Najczęściej spotykane są takie gatunki jak hortensja ogrodowa, hortensja bukietowa i hortensja krzewiasta. Można spotkać również hortensję pnącą, która dopiero zdobywa popularność w naszym kraju. Rozpoznanie tych gatunków hortensji nie jest trudne, więc jeśli nie wiesz, który z nich rośnie u Ciebie w ogrodzie, to zapoznaj się z poniższą charakterystyką.

Hortensja ogrodowa ma duże kuliste kwiatostany, które mogą być białe lub przyjmować barwy od niebieskiego i różowego aż po fiolet. Hortensja bukietowa ma kwiatostany w kształcie stożków w kolorze białym lub zielonkawym. W czasie kwitnienia ich barwa może zmieniać się w różowy. Hortensja krzewiasta, podobnie jak hortensja ogrodowa ma kuliste kwiaty, ale są one nieco drobniejsze niż u hortensji ogrodowej. Różnią się od niej również barwą, bo w przypadku hortensji krzewiastej dominuje barwa biała i zielonkawa, choć zdarzają się również odmiany o kwiatach lekko różowych.

Hortensja pnąca, jak sama nazwa wskazuje, doskonale nadaje się na pergole, kratki ustawione przy ścianie domu czy altany. Typowe dla niej są duże kwiaty w kolorze białym, które w odróżnieniu od wcześniej opisanych gatunków hortensji są płaskie i przypominają nieco kwiaty czarnego bzu.

Cięcie hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa jest rośliną, której nie należy przycinać prawie wcale. Zawiązuje ona bowiem kwiaty na pędach zeszłorocznych, a zatem wiosenne przycięcie jej pędów będzie skutkować brakiem kwitnienia w danym roku. Wczesną wiosną należy jedynie wyciąć uszkodzone i połamane pędy oraz usunąć przekwitłe kwiatostany, jeśli nie zostały one usunięte wcześniej. Przekwitłe kwiaty hortensji ogrodowej należy ciąć jak najwyżej, najlepiej tuż pod kwiatem.

cięcie hortensji ogrodowej

Co kilka lat, najlepiej 3-4, można przeprowadzić cięcie prześwietlające. Dzięki temu będzie można usunąć najstarsze pędy i krzew będzie mógł się odmłodzić. W miejsce wyciętych pędów krzew wypuści bowiem nowe pędy, które w kolejnym roku będą już obsypane kwiatami.

Cięcie hortensji bukietowej

W odróżnieniu od hortensji ogrodowej, hortensja bukietowa wymaga radykalnego cięcia wczesną wiosną. Jest to bowiem roślina, która zawiązuje pęki kwiatowe na pędach tegorocznych i tylko dzięki temu zabiegowi można uzyskać jej obfite kwitnienie. 

Do cięcia hortensji bukietowej najlepiej zabrać się wczesną wiosną i w tym okresie skrócić istniejące pędy mniej więcej o 2/3 ich długości. Oprócz tego warto wyciąć pędy cienkie i słabe, bo dzięki temu stożkowate kwiatostany hortensji znajdujące się na silniejszych pędach tegorocznych będą znacznie większe, a tym samym bardziej efektowne.

cięcie hortensji bukietowej

Przycinanie hortensji bukietowej jest konieczne, jeśli chcemy, by rokrocznie nam kwitła. Jeśli tego nie zrobimy, to hortensje bukietowe niestety będą z roku na rok tracić zdolność kwitnienia, a po kilku latach zamiast pięknie kwitnącego kwiatu pozostanie nam jedynie krzew z zielonymi liśćmi. Lepiej do tego nie dopuścić, tym bardziej, że hortensje bukietowe są przepiękną ozdobą każdego ogrodu.

Przycinanie hortensji krzewiastej i pnącej

Hortensja krzewiasta, podobnie jak hortensja bukietowa, kwitnie na pędach tegorocznych. Jeśli zatem chcemy cieszyć się pięknym wyglądem tych krzewów ozdobnych, to wiosną powinniśmy przyciąć ich pędy. Hortensję krzewiastą przycina się na wysokość 15-20 cm, przy czym cięcie może być nieco słabsze, jeśli roślina jest młoda.

przycinanie hortensji krzewiastej i pnącej

Natomiast hortensja pnąca jest rośliną, która nie wymaga przycinania. Można wykonywać jedynie cięcia pielęgnacyjne lub prześwietlające, natomiast jeśli nie ma takiej potrzeby, to cięcie hortensji nie jest konieczne i roślina będzie kwitła. Jeśli jednak roślina rozrasta się za bardzo i potrzebne jest cięcie korygujące jej wzrost i pokrój, to nie należy się go obawiać. Bez przeszkód można przycinać hortensje pnące, bo mimo że nie wymagają one tego zabiegu, to znoszą go bardzo dobrze. 

Jak przeprowadzić przycinanie hortensji?

Wiedząc już, jak przycinać poszczególne gatunki hortensji czas wybrać odpowiedni czas i sposób wykonania tego zabiegu. Najlepsza będzie wczesna wiosna, kiedy rośliny dopiero zaczynają budzić się do życia, a pędy jeszcze nie są pokryte liśćmi. Można również zaplanować ten zabieg na koniec zimy, a zatem cięcie hortensji można przeprowadzić od końca lutego aż do początku kwietnia. 

Bardzo istotne dla kondycji rośliny są warunki, w jakich przeprowadzane jest cięcie. Temperatura powietrza powinna być dodatnia, a w ciągu kilku kolejnych dni następujących po cięciu nie powinno być większych mrozów. Przed cięciem warto zatem sprawdzić prognozę pogody i przesunąć w czasie wykonywanie zabiegu, jeśli prognozy pokazują powrót zimowej aury w ciągu kilku kolejnych dni.

Do cięcia najlepiej sprawdzą się sekatory, z pomocą których cięcie będzie precyzyjne i szybkie. Przy wykonywaniu cięcia pielęgnacyjnego hortensji pnącej mogą przydać się sekatory teleskopowe, z pomocą których łatwiej będzie sięgnąć do wyżej położonych gałęzi.

Podczas cięcia nie można również zapomnieć o usunięciu przekwitłych kwiatostanów. Wielu ogrodników zaleca ich usuwanie jeszcze jesienią, ale w wielu rejonach kraju kwiaty hortensji trzymają się bardzo długo, pozostając w dobrej kondycji aż do pierwszych przymrozków. W związku z tym możliwe jest usunięcie tych kwiatów dopiero wiosną czyli bardzo długo po okresie kwitnienia. Za przeniesieniem cięcia przekwitłych kwiatostanów na wiosnę przemawia również fakt, że rośliny z pozostałymi kwiatostanami są odporniejsze na przemarznięcie. Dodatkowo przekwitłe kwiatostany, mimo że zbrązowiałe, są atrakcyjną ozdobą zimowego ogrodu, co jest kolejnym argumentem na to, by usuwać je dopiero wiosną. Niezależnie jednak od terminu ich cięcia, należy pamiętać o tym, by usuwać je tuż pod kwiatem, ucinając jak najmniejszy fragment pędu.

Przycinanie hortensji to nie jedyny zabieg pielęgnacyjny, który warto przeprowadzić wiosną. Chcąc zapewnić roślinie jak najlepszy wzrost i rozwój warto zadbać o odpowiednie nawożenie. Do tego celu można zastosować nawozy uniwersalne lub nawozy do roślin kwitnących.

 

 

pixel