Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kiedy sadzić i jak pielęgnować hiacynty?

2019-10-03
Kiedy sadzić i jak pielęgnować hiacynty?

Hiacynty to wyjątkowo piękne kwiaty, które przez długi czas mogą ozdobić Twój parapet, balkon, taras, a także przestrzeń przydomową. Kiedy należy je posadzić, jak to dobrze zrobić oraz jak wykorzystać przekwitłe cebulki? Tego wszystkiego dowiesz się w dzisiejszym artykule.Kiedy posadzić hiacynty?

Najlepsza pora na sadzenie hiacyntów do gruntu to przełom sierpnia oraz września. Przed zasadzeniem cebulek, przechowuj je w przewiewnym miejscu bez dostępu do światła.

Zanim posadzisz hiacynty...

Zanim rozpoczniesz sadzenie hiacyntów, warto zadbać o ich przyszłe podłoże. W tym celu oczyść glebę z chwastów, zasil nawozami wieloskładnikowymi i głęboko przekop. To pozwoli korzeniom rośliny rozrosnąć się swobodnie. Jeżeli ziemia jest ciężka czy gliniasta rozluźnij ją przy pomocy torfu, a także piasku. Tak przygotowaną rabatę wzbogać własnym kompostem oraz próchnicą. Pamiętaj, aby nie korzystać ze świeżego obornika ani nawozów pochodzenia zwierzęcego.

Jak sadzić hiacynty?

Najważniejsze podczas sadzenia hiacyntów jest wykopanie otworów o odpowiedniej głębokości — powinna wynosić trzykrotność wysokości cebulki. To ważne, ponieważ sadzonki hiacyntów są zazwyczaj różnej wielkości. Ich rozmiar zależy od konkretnej odmiany. Oprócz głębokości istotne jest również zachowanie właściwych odstępów: ·   

  • Cebulki hiacyntów, które mają średnicę większą niż 14 cm, posadź w odstępach wynoszących około 20 cm.
  • Hiacynty mające średnicę 12-14 cm umieść w ziemi co 15 cm.
  • Małe cebulki możesz posadzić w odległości 4 cm od siebie.

Zwróć także uwagę na jakość sadzonych cebul — wybieraj takie, na których nie widać śladów uszkodzeń. Po umieszczeniu w dole przykryj je ziemią w taki sposób, aby wierzchołki nieco wystawały ponad podłoże. Następnie ziemię podlej obficie, a wokół roślin zastosuj ściółkę (np. korę lub kamyczki).  

Odpowiednie warunki do rozwoju i kwitnienia hiacyntów — jak pielęgnować hiacynty?

Stanowisko dla hiacynta

Hiacynt lubi miejsca osłonięte przed wiatrem, słoneczne lub półcieniste. Możesz go hodować zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce.

Odpowiednia ziemia dla hiacynta

Podłoże dla hiacynta powinno być dobrze spulchnione, lekkie i żyzne. Ziemia niech będzie zasadowa lub lekko kwaśna. Gleba nie może być zbyt mokra, zakwaszona. Hiacyntów nie sadź na stanowisku po pomidorach, truskawkach oraz ogórkach.

Temperatura oraz światło

Jeśli hodujesz hiacynty w doniczkach, pamiętaj aby zapewnić im właściwą temperaturę (około 20 stopni Celsjusza). Ich miejsce powinno być jasne, a światło rozproszone.

Podlewanie i nawożenie

Hiacyntom należy utrzymywać stałą wilgotność podłoża — na umiarkowanym poziomie. Regularnie sprawdzaj, jak bardzo zamoknięta jest gleba. Rośliny nie potrzebują skomplikowanego nawożenia — kompost oraz klasyczny nawóz do kwiatów z cebulkami wystarczą w zupełności (zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zachować przekwitłe cebulki na kolejny sezon).

Co zrobić z przekwitłymi hiacyntami?

Gdy pod kwiatostanami hiacynta pojawią się liście, należy go zasilać właściwie przygotowanym roztworem. Użyj nawozu do gatunków kwitnących i wymieszaj go z wodą. Nie sugeruj się etykietą producenta — sporządź roztwór dwukrotnie słabszy niż ten zalecany. Następnie podlewaj hiacynty raz na 10 dni do momentu, gdy liście zaczną żółknąć. To znak, że cebula zapada w stan spoczynku. Sadzonkę przechowuj w domu, a gdy nadejdzie kolejna wczesna jesień, zasadź ją ponownie w gruncie. Nie przejmuj się, jeśli nie wyrośnie z niej tak piękny kwiat jak w ubiegłym roku. Taka roślina zakwitnie w kolejnych latach.  

Podsumowanie

Aranżacje z wykorzystaniem hiacyntów są wyjątkowo piękne i przykuwają wzrok przez wiele miesięcy. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom Twój ogród zakwitnie w najbliższą wiosnę! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego Rolmarket.pl, gdzie znajdziesz między innymi nawozy zasilające rośliny cebulowe.

 

pixel