Kiedy sadzić i jak pielęgnować róże? 7 wskazówek

Róże to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych. Poeci piszą o nich wiersze, zakochani mężczyźni wręczają je swoim wybrankom, a ogrodnicy… głowią się nad ich właściwą pielęgnacją. Jej sekrety przybliżamy w poniższym artykule.
Miejsce godne róż
Jeśli decydujesz się na zasadzenie róż w swoim ogrodzie, musisz wiedzieć, że potrzebują one specjalnego miejsca. Powinno ono oczywiście sprawiać, że kwiaty będą się pięknie prezentować, jednak nie to jest najważniejsze. Pamiętaj, że róże najlepiej kwitną w miejscu nasłonecznionym i stosunkowo przewiewnym. Nie może być ono jednak narażone na silne i mroźne wiatry. Zwróć uwagę na wymagania konkretnego gatunku róży – niektóre z nich mogą prawidłowo rozwijać się w półcieniu, ale większość z nich potrzebuje pełnego słońca.

Co z podłożem?
Samo miejsce to nie wszystko – warto zatroszczyć się jeszcze o podłoże, w którym wkrótce będą rozwijać się róże. Najlepiej będą one rosnąć w glebie przepuszczalnej i bogatej w próchnicę, o wartości pH w przedziale 6,0 – 7,0. Jeżeli nie posiadasz takiej ziemi w swoim ogrodzie, warto w nią zainwestować – widok pięknych róż na pewno to wynagrodzi.
Kiedy sadzić róże?
Miejsce i podłoże wybrane? Świetnie, przejdźmy zatem do omówienia terminu sadzenia tych nadzwyczajnych kwiatów. Róże można sadzić wczesną wiosną (od końca marca do końca kwietnia) lub jesienią (od końca września do końca października). Czy ma znaczenie, który termin wybierzesz? Tak. Wielu ekspertów uważa, że róże najlepiej sadzić jesienią. Dzięki temu kwiaty szybciej się ukorzenią, a co za tym idzie - wiosną wcześniej rozpoczną wegetację, a Ty będziesz móc się cieszyć ich rozkosznym wyglądem.

Jak podlewać róże?
Nawadnianie to niezbędny element pielęgnacji każdej rośliny – w przypadku róż nie jest oczywiście inaczej. Należy je podlewać rzadko, ale obficie, dzięki czemu woda zdoła dotrzeć do głębszych warstw gleby. Częstotliwość trzeba dostosować do pory roku i panujących warunków atmosferycznych – róże nie wymagają jednak częstszego podlewania niż raz na dwa tygodnie. Do podlewania róż najlepiej używać wody deszczowej. Woda z wodociągu nie wyrządzi im szkody, jest ona jednak znacznie twardsza. Jeśli chcesz z niej skorzystać, pamiętaj, aby „odstała” kilka godzin w konewce – wtedy ulotni się z niej chlor.
Nawożenie róż
Róże wymagają regularnego zasilania. Nawożenie można rozpocząć wczesną wiosną i powtarzać 2-3 razy w okresie wegetacji. Warto zakończyć je na przełomie lipca i sierpnia, co wyeliminuje ryzyko przemarznięcia roślin. Pamiętaj, aby do ich zasilania używać wyłącznie nawozów przeznaczonych do róż.
Jak i kiedy przycinać róże?
Cięcie róż najlepiej przeprowadzać wiosną. Przyczyni się to nie tylko do ich estetycznego wyglądu, ale także wspomoże prawidłowy rozwój.

Przycinanie tych pięknych kwiatów może wydawać się nieco skomplikowane, gdyż każdy gatunek wymaga innej techniki cięcia. Z krzewów róż wielokwiatowych usuwa się przede wszystkim pędy słabe, cienkie, złamane oraz krzyżujące się ze sobą. Dozwolone jest dość krótkie cięcie – wystarczy zostawiać na każdym pędzie 1-3 oczka. Róże pnące należy ciąć znacznie delikatniej, wycinając cienkie, słabe i uszkodzone pędy. Z kolei róże pienne trzeba przerzedzać, zwracając przy tym uwagę na uformowanie estetycznej korony. W przypadku róż parkowych i okrywowych nie trzeba przeprowadzać regularnego, corocznego cięcia. Należy ograniczyć się jedynie do usuwania najstarszych pędów. Do przycinania wszystkich gatunków róż warto używać profesjonalnego sekatora, który podniesie komfort prac i zapobiegnie uszkodzeniom roślin.
Zimą nie zapominaj o różach!
Róże wymagają odpowiedniej pielęgnacji o każdej porze roku – także zimą. Polega ona oczywiście na ich ochronie przed szkodliwym działaniem niskich temperatur. W tym celu należy je okryć – najlepiej za pomocą białej agrowłókniny lub kaptura ochronnego z agrowłókniny. Z okrywaniem nie trzeba się jednak spieszyć. Wystarczy zrobić to po wystąpieniu pierwszych przymrozków – w innym wypadku róże mogą się po prostu przegrzać. Okrycia trzeba zdjąć w marcu lub na początku kwietnia, czyli po ustaniu mrozów.
Podsumowanie
Uprawa róż nie jest trudna – należy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wierzymy, że nasze wskazówki pomogą w realizacji marzenia o ogrodzie pełnym pięknych kwiatów. Życzymy powodzenia!