Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kiedy stosować nawozy potasowe?

2020-02-13
Kiedy stosować nawozy potasowe?

Potas jest jednym z najważniejszych składników odżywczych dla wszystkich roślin. Jego naturalna obecność w glebach na terenie Polski jest niestety coraz mniejsza, a na ponad połowie gleb na tym obszarze występuje stały niedobór tego pierwiastka. Konieczne jest zatem stałe jego uzupełnianie, w czym z pomocą przychodzą nawozy. Zobaczmy, kiedy stosować nawozy potasowe i dlaczego potas jest tak istotny dla prawidłowego rozwoju roślin.

Wpływ potasu na rozwój roślin

Potas jest jednym z ważniejszych składników mineralnych mających wpływ na rozwój roślin i ich plony. Dzięki jego obecności rośliny lepiej sobie radzą w warunkach suszy, gdyż potas poprawia efektywne wykorzystanie wody. Dzięki temu pozwala również lepiej wykorzystać inne składniki odżywcze niezbędne do rozwoju, w tym przede wszystkim azot. Niedobory potasu, zwłaszcza w okresie największego zapotrzebowania roślin, skutkują zmniejszeniem plonów i pogorszeniem ich jakości.

Stosowanie nawozów potasowych – kiedy najlepiej?

Największe zapotrzebowanie na potas mają rośliny, które dopiero zaczynają proces wegetacji. Dobrą praktyką jest zatem stosowanie nawozów potasowych bardzo wczesną wiosną. Zaleca się nawet rozpocząć stosowanie nawozów azotowych jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego, gdy okresy rozmarzania i zamarzania ziemi następują cyklicznie. Nie należy jednak stosować nawozów potasowych, gdy na ziemi jeszcze zalega warstwa śniegu. Dopiero wtedy, gdy śnieg zniknie z powierzchni można rozpocząć nawożenie, korzystając z wahań temperatury, które przy nawożeniu potasem są bardzo korzystne. Rozmarzająca i zamarzająca gleba sprzyja temu, że nawozy potasowe dobrze się rozpuszczają i mogą wniknąć w głębsze warstwy gleby, co dobrze wpływa na wykorzystanie nawozów przez rośliny. Nieco inną taktykę nawożenia należy stosować na ziemiach lekkich.

W tym przypadku zbyt wczesne nawożenie potasem może zmniejszać szanse roślin na pobranie składników odżywczych z gleby, gdyż wnikną one zbyt głęboko i rozwijające się rośliny nie będą miały możliwości z nich skorzystać. Na takich glebach lepiej poczekać i rozpocząć nawożenie tuż przed okresem wegetacyjnym. Czas nawożenia potasem ma ogromne znaczenie, gdyż potas dostaje się do rośliny wyłącznie za pośrednictwem korzeni. Nie ma zatem możliwości podać potasu dopiero po zauważeniu niepokojących objawów za pośrednictwem nawozów dolistnych. W takiej sytuacji należy zdecydować się na dodatkowe nawożenie roślin nawozami potasowymi podawanymi doglebowo, co może być niezwykle istotne, jeśli rośliny jeszcze są przed fazą największego zapotrzebowania na potas. Nieco inaczej należy postępować, gdy mamy do czynienia ze zbożami ozimymi. W ich przypadku najważniejsze jest nawożenie jesienne, jeszcze przed siewem. Dzięki temu, gdy rośliny zaczynają kiełkować mają dostęp do odpowiedniej ilości potasu. Jest to ogromnie istotne, gdyż rośliny te muszą być odporne na mrozy, a zawartość potasu w ich komórkach utrudnia zamarzanie znajdującej się w nich wody, co korzystnie wpływa na ich zdolność do przetrwania ostrych mrozów i dużych wahań temperatury, z którymi mamy do czynienia na przedwiośniu.

Kiedy rośliny najbardziej potrzebują potasu?

Jak wyżej wspomniano wszystkie rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiednich dawek potasu, natomiast czas, w którym jest ono największe, zależy od gatunku rośliny. Zboża najbardziej potrzebują potasu w fazie krzewienia aż do początku fazy nalewania ziarna. Kukurydza w okresie od 5 do 6 liścia aż do fazy dojrzewania. Rzepak – od fazy rozety aż do fazy kwitnienia, ziemniaki – od fazy zawiązywania bulw do pełnej dojrzałości, a rośliny motylkowate: od 2 liścia do fazy kwitnienia. Jeśli w tych okresach niedobór potasu będzie znaczący, to mogą pojawić się niepokojące objawy. Do tych najważniejszych należą ograniczony wzrost i więdnięcie, co jest wynikiem nieprawidłowej gospodarki wodnej. Ujawnić się mogą również problemy z pobieraniem azotu, gdyż potas jest konieczny do prawidłowej absorpcji tego pierwiastka, a ostatecznym skutkiem niedoborów są niższe jakościowo plony. Należy więc uważnie obserwować rozwój roślin i interweniować już w momencie pojawienia się pierwszych niekorzystnych objawów. Dzięki temu, jeśli rośliny będą jeszcze przed fazą największego zapotrzebowania na potas, o którym wspomniano wyżej, lub w jej trakcie, będzie można uzupełnić niedobory tego pierwiastka poprzez zastosowanie nawozów.

Jak często stosować nawozy potasowe?

Częstotliwość stosowania nawozów potasowych jest zależna od tego, z jaką glebą mamy do czynienia. W większej części kraju mamy gleby bardzo ubogie w potas, a zatem należy dbać o to, by stosować nawozy potasowe każdego roku, przed siewem roślin. Wyjątkiem od tej reguły są ziemie przynajmniej średnio bogate w potas, które można nawozić raz na dwa lata. Wskaźnikiem, którym można się sugerować przy wybieraniu częstotliwości nawożenia, jest wiedza na temat rodzaju gleby oraz obserwacje dotyczące stanu roślin. Warto również wiedzieć, że przyswajalność potasu jest słabsza na glebach o odczynie kwaśnym, gdy w glebie znajduje się zbyt duża ilość azotu dostarczonego w formie amonowej oraz w okresach suszy i niskich temperatur. Te wszystkie czynniki mogą zatem mieć wpływ na częstotliwość stosowania nawozów azotowych.

Jakie nawozy potasowe wybrać?

Ostatnią kwestią, którą warto poruszyć omawiając stosowanie nawozów potasowych, są kwestie związane z rodzajem nawozów. W sklepach dostępne są zarówno nawozy jednoskładnikowe, których jedynym składnikiem jest potas, jak i nawozy wieloskładnikowe. Wśród tych ostatnich popularne są nawozy dwu lub trzyskładnikowe, ale można znaleźć również nawozy o zdecydowanie bardziej skomplikowanym składzie. Niektórzy specjaliści radzą, by do nawożenia przed siewem stosować nawozy jednoskładnikowe, zawierające wyłącznie potas. Dopiero później, gdy okaże się, że rośliny nie rozwijają się tak dobrze, jak zakładano i widać wyraźnie objawy niedoborów potasu, lepiej wybierać nawozy wieloskładnikowe. W takiej sytuacji należy jednak bardzo uważać, by nie przesadzić z ilością składników odżywczych, które dostarczamy roślinom, gdyż przenawożenie może mieć równie negatywne skutki, co niedobory składników odżywczych.

 

pixel