Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kolce przeciw ptakom - przegląd produktów

2020-09-21
Kolce przeciw ptakom - przegląd produktów

Gołębie, wróble, gawrony i kruki to gatunki najczęściej spotykane w polskich miastach. Z jednej strony powinno nas cieszyć, że mimo rosnącego zanieczyszczenia środowiska są jeszcze ptaki, które chcą żyć w miejskiej dżungli i przystosowały się do trudnych warunków, a z drugiej strony ich odchody brudzą parapety, okna, balkony i elewacje naszych budynków. Nic zatem dziwnego, że szukamy sposobu na to, by chronić nasze domy i mieszkania przed nimi. Jednym z najlepszych sposobów jest montaż kolców przeciw ptakom. Zobaczmy, gdzie można je montować i które z nich warto wybrać.

Gdzie montować kolce przeciw ptakom?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie montować kolce przeciw ptakom, to odpowiedź jest tylko jedna: wszędzie tam, gdzie ptaki siadają, a chcesz je do tego zniechęcić. W blokach do takich miejsc należą przede wszystkim parapety oraz balustrady balkonów. Mogą to być również wszelkie daszki nad wejściem do klatki schodowej czy nad balkonem oraz gzymsy i wszelkie elementy dekoracyjne na elewacji, które są na tyle szerokie, że ptaki mogą na nich usiąść. W obiektach starszych, czyli kamienicach z bogato zdobionymi elewacjami miejsc zachęcających ptaki do siadania jest dużo więcej, dlatego zwykle na fasadach kamienic możemy zauważyć bardzo wiele kolców przeciw ptakom. Dzięki nim można bowiem chronić nie tylko czystość parapetów czy balkonów, ale również pięknie odnowionych dekoracji przed oszpeceniem ich ptasimi odchodami. Kolce przeciw ptakom doskonale sprawdzają się też na nowoczesnych elewacjach biurowców, na których często nie brakuje wystających metalowych elementów. Bardzo często montuje się je na daszku nad wejściem głównym, by uniknąć przykrych niespodzianek w postaci ptasich odchodów spadających wprost na wchodzących lub wychodzących z budynku. Kolce przeciw ptakom można również montować na dachach, zwłaszcza na kalenicy oraz na wystających belkach drewnianych będących elementem więźby dachowej i pozostawionych w celach dekoracyjnych. Często są montowane również na klimatyzatorach, które swoimi rozmiarami i emitowanym ciepłem zachęcają wręcz ptaki do tego, by na nich usiąść.

Plastikowe kolce przeciw ptakom

Jednym z najprostszych sposobów na walkę z ptakami jest montaż plastikowych kolców przeciw ptakom. Można je instalować na parapetach, balustradach, balkonach czy okapach, a więc wszędzie tam, gdzie ptaki lubią siadać, a z ich wizytami wiąże się bałagan i zanieczyszczenia. Niektóre chcą zakładać na balkonach gniazda, a montując kolce przeciw ptakom można im to skutecznie utrudnić. Plastikowe kolce przeciw ptakom mają wiele zalet i są dostępne w dwóch różnych wersjach. Można wybrać szerokie listwy z kolcami w kształcie stożków lub wąskie z długimi kolcami wystającymi na boki, które dają szeroki zakres ochrony. Kolce plastikowe są lekkie, a ich montaż jest bardzo prosty, bo wystarczy osadzić je na kleju na powierzchni, którą chcemy zabezpieczyć przed ptakami. Najlepiej w tej roli sprawdzi się klej silikonowy, który jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne i korzystając z niego mamy gwarancję, że kolce przeciw ptakom nie odpadną. Dostępne są w formie listew o długości 50-100cm, dzięki czemu można je łatwo dopasować do wielkości parapetu, niezależnie od tego, czy mamy wąskie okno łazienkowe czy szerokie okno balkonowe. Ciemne kolory nie rzucają się w oczy na parapecie, więc ich montaż nie szpeci okolicy okien czy balustrad, na których zostały zamontowane.

Metalowe kolce przeciw ptakom

Alternatywą dla plastikowych kolców przeciw ptakom są metalowe kolce przeciw ptakom, które są szeroko stosowane nie tylko w mieszkaniach i domach prywatnych, ale również w budynkach użyteczności publicznej czy na zabytkowych fasadach kamienic. Nie rzucają się w oczy, dlatego na pierwszy rzut oka nie są łatwe do zauważenia. Dzięki temu nie mają negatywnego wpływu na wygląd fasady, co pozwala zachować ładny wygląd kamienic jednocześnie chroniąc je przed destrukcyjnym wpływem brudzących ich fasady ptaków. Metalowe kolce przeciw ptakom różnią się pomiędzy sobą długością listwy, na której zostały zamontowane oraz szerokością i rozstawem kolców. Przy każdej listwie znajdują się informacje szczegółowe na temat szerokości, jaką chronią. Są listwy z kolcami, które chronią 10-15 cm szerokości, a są również listwy, które osłaniają 20-25 cm. Te pierwsze dobrze się sprawdzają na wąskich gzymsach, a te szerokie lepiej się nadają do parapetów czy większych wykuszy na elewacji. Dzięki długości 50 lub 100 cm można w łatwy sposób dopasować segmenty do długości parapetu, gzymsu czy kalenicy, na których mają być zamontowane. Metalowe kolce przeciw ptakom wykonane są ze stali nierdzewnej, która jest odporna na warunki atmosferyczne. Oznacza to, że dobrze znoszą zarówno upały, jak i deszcze czy mrozy, których w naszym klimacie nie brakuje.

Inne sposoby walki z ptakami

Mimo tego, że montaż kolców przeciw ptakom jest bardzo skutecznym sposobem na walkę z niechcianymi gośćmi, to trzeba wiedzieć, że nie jest to sposób zawsze wystarczający. Wielu właścicieli balkonów doświadczyło już sytuacji, w której montaż kolców zniechęcił co prawda ptaki do siadania na parapecie i balustradzie, ale nie zniechęcił ich do odwiedzin na podłodze balkonu. Trudno sobie jednak wyobrazić montaż kolców na całej podłodze balkonu, bo z tego powodu stałby się on zupełnie niefunkcjonalny, dlatego trzeba poszukać rozwiązań alternatywnych. Warto wówczas wziąć pod uwagę montaż siatki przeciw ptakom. Siatki przeciw ptakom pozwalają ochronić całe wnętrze balkonu przed niechcianymi intruzami, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na funkcjonalność balkonu. Są na tyle rzadko tkane, że nie zmniejszają dopływu światła dziennego ani nie wpływają negatywnie na widok z okna. Ich montaż jest dość prosty, dzięki czemu w krótkim czasie można w pełni ochronić balkon przed ptakami i w końcu cieszyć się czasem spędzonym tam w pogodny dzień. Alternatywą dla siatki montowanej na balkonie jest wypróbowanie innych sposobów odstraszania ptaków wlatujących na balkon. Mogą to być odstraszacze na ptaki dźwiękowe, które wykorzystują dźwięki wydawane przez dzikie ptaki lub figurki tych zwierząt, które również mogą zniechęcić skrzydlatych gości od wlatywania na balkon.

       
pixel