Kompost – czym jest, jak go przygotować, do czego można go wykorzystać?

Podczas wykonywania prac ogrodowych zbierasz wiele odpadków roślinnych – gałązek, liści, przesuszonych kwiatów. Zamiast generować śmieci, zrób z nich kompost. Dzięki temu praktycznie za darmo uzyskasz cenny nawóz, który wzbogaci Twoje uprawy. W tym poradniku wyjaśniamy pojęcie kompostu, podpowiadamy, jak go przygotować oraz do czego możesz go wykorzystać.
Co to jest kompost?
Kompost to inaczej nawóz organiczny, który możesz kupić lub zrobić samodzielnie z resztek roślinnych zebranych w ogrodzie. Za fermentację odpadków są odpowiedzialne mikroorganizmy – w wyniku tlenowego rozkładu wzbogacają ich strukturę o cenne składniki odżywcze. Dzięki zasilaniu nawozem organicznym ziemia staje się pulchna i przewiewna. Kompost jest bezpieczny dla środowiska, tani oraz łatwy w użyciu – sprawdza się przede wszystkim w sytuacji, gdy prowadzisz ogródek przydomowy, działkowy czy niewielką uprawę ekologiczną.

Jak przygotować kompost? Są na to dwie metody
Produkcja kompostu nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Zanim podejmiesz pierwsze prace, wybierz odpowiednią dla siebie metodę uzyskiwania nawozu organicznego. Masz do wyboru:- Kompostowanie w pryzmie.
- Kompostowanie w kupionym lub samodzielnie zbudowanym kompostowniku. Kompostowanie w pryzmie jest łatwiejsze – nie musisz wybierać lub budować kompostownika.
Niestety, uzyskanie nawozu w pryzmie trwa bardzo długo – około 1,5 roku, a jej konstrukcja nie prezentuje się dobrze – zwłaszcza w niewielkich ogródkach przydomowych. Dlatego warto zainwestować w o wiele bardziej estetyczny kompostownik – napracujesz się nieco podczas układania warstw z odpadów roślinnych, ale szybko zyskasz cenny nawóz w ładnej skrzyni.
Układamy poszczególne warstwy kompostu
Na początku stwórz tzw. warstwę drenażową. W tym celu na dnie kompostownika ułóż połamane gałązki – grubsze rzuć pod spód, cieńsze zostaw na górze. Następnie przysyp je torfem, ziemią ogrodową czy słomą – ta część pochłania składniki mineralne zmywane przez deszcz z wyższych warstw kompostownika. Później ułóż kolejny materiał organiczny, lekko przysyp ziemią lub rozkruszoną gliną. Powtórz pracę aż do całkowitego napełnienia skrzyni.Dojrzewanie kompostu
Aby kompost nadawał się do użycia, należy go odpowiednio przerabiać – mniej więcej co 2 miesiące. Na czym to polega? To nic innego jak przekopywanie i mieszanie treści powstającego nawozu – dzięki temu stwarzamy właściwe warunki do rozwoju mikroorganizmów odpowiedzialnych za dojrzewanie kompostu.Jak sprawdzić, czy kompost jest już dojrzały?
Dojrzewanie kompostu zależy od kilku czynników – z reguły trwa około 18 miesięcy. Jeśli jednak stworzymy optymalne warunki do fermentacji treści nawozu, możesz zasilać nim swoje uprawy już po 9 miesiącach! Kompost, który jest zdatny do użycia, ma ciemnobrunatną barwę, jednolitą strukturę oraz pachnie świeżą ziemią.