Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kompost – czym jest, jak go przygotować, do czego można go wykorzystać?

2019-06-24
Kompost – czym jest, jak go przygotować, do czego można go wykorzystać?

Podczas wykonywania prac ogrodowych zbierasz wiele odpadków roślinnych – gałązek, liści, przesuszonych kwiatów. Zamiast generować śmieci, zrób z nich kompost. Dzięki temu praktycznie za darmo uzyskasz cenny nawóz, który wzbogaci Twoje uprawy. W tym poradniku wyjaśniamy pojęcie kompostu, podpowiadamy, jak go przygotować oraz do czego możesz go wykorzystać.

Co to jest kompost?

Kompost to inaczej nawóz organiczny, który możesz kupić lub zrobić samodzielnie z resztek roślinnych zebranych w ogrodzie. Za fermentację odpadków są odpowiedzialne mikroorganizmy – w wyniku tlenowego rozkładu wzbogacają ich strukturę o cenne składniki odżywcze. Dzięki zasilaniu nawozem organicznym ziemia staje się pulchna i przewiewna. Kompost jest bezpieczny dla środowiska, tani oraz łatwy w użyciu – sprawdza się przede wszystkim w sytuacji, gdy prowadzisz ogródek przydomowy, działkowy czy niewielką uprawę ekologiczną.


Jak przygotować kompost? Są na to dwie metody

Produkcja kompostu nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Zanim podejmiesz pierwsze prace, wybierz odpowiednią dla siebie metodę uzyskiwania nawozu organicznego. Masz do wyboru:

  • Kompostowanie w pryzmie.
  • Kompostowanie w kupionym lub samodzielnie zbudowanym kompostowniku. Kompostowanie w pryzmie jest łatwiejsze – nie musisz wybierać lub budować kompostownika.

Niestety, uzyskanie nawozu w pryzmie trwa bardzo długo – około 1,5 roku, a jej konstrukcja nie prezentuje się dobrze – zwłaszcza w niewielkich ogródkach przydomowych. Dlatego warto zainwestować w o wiele bardziej estetyczny kompostownik – napracujesz się nieco podczas układania warstw z odpadów roślinnych, ale szybko zyskasz cenny nawóz w ładnej skrzyni.

Układamy poszczególne warstwy kompostu

Na początku stwórz tzw. warstwę drenażową. W tym celu na dnie kompostownika ułóż połamane gałązki – grubsze rzuć pod spód, cieńsze zostaw na górze. Następnie przysyp je torfem, ziemią ogrodową czy słomą – ta część pochłania składniki mineralne zmywane przez deszcz z wyższych warstw kompostownika. Później ułóż kolejny materiał organiczny, lekko przysyp ziemią lub rozkruszoną gliną. Powtórz pracę aż do całkowitego napełnienia skrzyni.

Dojrzewanie kompostu

Aby kompost nadawał się do użycia, należy go odpowiednio przerabiać – mniej więcej co 2 miesiące. Na czym to polega? To nic innego jak przekopywanie i mieszanie treści powstającego nawozu – dzięki temu stwarzamy właściwe warunki do rozwoju mikroorganizmów odpowiedzialnych za dojrzewanie kompostu.

Jak sprawdzić, czy kompost jest już dojrzały?

Dojrzewanie kompostu zależy od kilku czynników – z reguły trwa około 18 miesięcy. Jeśli jednak stworzymy optymalne warunki do fermentacji treści nawozu, możesz zasilać nim swoje uprawy już po 9 miesiącach! Kompost, który jest zdatny do użycia, ma ciemnobrunatną barwę, jednolitą strukturę oraz pachnie świeżą ziemią.


Do czego wykorzystasz kompost?

Nawóz organiczny wykorzystasz do ściółkowania gleby oraz zasilania roślin ogrodowych – warzyw, drzew i krzewów owocowych. Kompostownik może być również składnikiem podłoża dla różnego rodzaju upraw, w tym kwiatów rabatowych czy doniczkowych.

Podsumowanie

Kompost to cenny nawóz organiczny, który uzyskasz za pomocą pryzmy lub kompostownika. Po właściwym ułożeniu poszczególnych warstw odpadków należy czekać aż dojrzeją. I gotowe! Produkt będzie idealnym podłożem dla roślin ozdobnych oraz nawozem praktycznie każdej uprawy. Jeśli więc myślisz o założeniu kompostownika, nie zastanawiaj się zbyt długo i zabierz się do pracy! Dzięki naszym poradom, w mig poradzisz sobie ze wszystkimi zadaniami. Powodzenia!
pixel