Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kompozycje na balkon – jakie rośliny balkonowe wybrać i jak przygotować podłoże?

2022-06-30
Kompozycje na balkon – jakie rośliny balkonowe wybrać i jak przygotować podłoże?

Wiosna to czas sadzenia roślin, również tych na balkonie. Ze względów czasowych i estetycznych coraz częściej decydujemy się na pełne, kwiatowe kompozycje, dzięki którym balkon rozkwita w mgnieniu oka i staje się miejscem prawdziwie pięknym i relaksującym. Z ogrodniczego punktu widzenia nie jest to jednak zadanie tak proste, jak mogłoby się na początku wydawać. Każda z roślin potrzebuje odpowiednich warunków i odpowiedniej pielęgnacji, by stan kwiatów balkonowych mógł się utrzymać.

Jak przygotowywać kompozycje kwiatowe na balkon i jak o nie dbać? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Zanim stworzysz kompozycje kwiatowe na taras i balkon

rośliny balkonowe

Piękne kompozycje kwiatowe niewątpliwie urozmaicą balkon, jednak do ich tworzenia warto podejść z rozwagą. Zanim wyposażysz się w określone rośliny, które planujesz ze sobą zestawić, oceń, w jakich warunkach będą mieszkać. Pod uwagę weź kilka czynników.

Słońce na balkonie - kwiatowe na balkon południowy

Słoneczny balkon nie musi być przeszkodą w hodowaniu roślin, podobnie jak balkon niemal całkowicie zacieniony. Musisz jednak dobrać do takich miejsc odpowiednie rośliny. Warto również w obawie przed suszą dodać do kwiatów hydrożel, który w czasie opadów pochłonie nadmiar wody i odda go roślinom w trakcie okresu suchego. Jakie rośliny możesz wstawić na słoneczny balkon?

 • Na czoło wysuwa się oczywiście piękna pelargonia, która radzi sobie w mocno nasłonecznionych miejscach i jest stosunkowo odporna na brak wody. Na słonecznym balkonie można postawić wiele jej odmian w różnych barwach. Pięknie wygląda w szerokich donicach, które najłatwiej przymocować za pomocą metalowych uchwytów.

 • Aksamitki - również znane i lubiane kwiaty, które poradzą sobie nawet w pełnym słońcu. Są bardzo efektowne i łatwo z ich udziałem zbudować piękną kompozycję na balkon.

 • Petunia ogrodowa - słońce i duża ilość wody - to dla niej odpowiednie warunki. Na uwagę zasługuje fakt, że - podobnie jak pelargonia - kwitnie przez cały sezon.

 • Lawenda - uwagę przykuwają jej szarozielone liście i charakterystyczne, fioletowe kwiaty. Ma również swój udział przy chronieniu balkonu przed owadami, np. komarami.

 • Nasturcja, Nemezja, Szałwia.

Cień na balkonie - kompozycje kwiatowe na balkon zachodni

kompozycja na balkon w cieniu

Podobnie jak nadmiar słońca, tak i nadmiar cienia, może być dla kwiatowych kompozycji problemem. W przypadku zacienionego balkonu należy wybierać takie rośliny i tworzyć z nich takie aranżacje kwiatowe na balkon, którym nie przeszkadza słabszy dostęp do słonecznych promieni. Jakie kwiaty będą odpowiednie?

 • Begonia sercolistna - zwraca uwagę swoimi ciemnozielonymi liśćmi, które są w dodatku zimozielone. Kwitnie już od początku wiosny, wymaga przy tym żyznej i przepuszczalnej gleby. Można wsadzać ją do doniczek stojących w zacienionych miejscach.

 • Niecierpek - jest rośliną jednoroczną, ale dość wytrzymałą. Kwitnie przez cały sezon, kwiatami o delikatnych kolorach. W żyznej glebie, przy regularnym nawadnianiu, poradzi sobie nawet w bardziej zacienionych miejscach.

 • Krokusy - symbol wiosny wbrew pozorom poradzą sobie na stanowiskach zacienionych, choć rozkwitną nieco później. Warto jednak pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu na zimę, również w donicach.

 • Bukszpan, paprocie, czy żurawka ogrodowa to również rośliny doskonałe na balkon zacieniony.

Pojemniki dla kwiatów balkonowych

pojemniki do kwiatów balkonowych

Dla kompozycji kwiatowych warto zainwestować w dobre osłonki i donice, które wspomogą rozwój i kwitnienie. Mowa tu głównie o zabezpieczaniu przed zbyt wysoką temperaturą. Warto tu decydować się na jasne donice i osłonki, które nie nagrzewają się tak szybko, jak ich odpowiedniki w czarnym kolorze. Przy nasłonecznionym balkonie sprawdzają się również donice z drewna. Będą odpowiednie, jeśli nie dla wszystkich, to dla większości roślin.

Do kwiatowych kompozycji nie zawsze potrzebujesz szerokich donic. Równie dobrze możesz zasadzić określone kwiaty w donicach okrągłych i stworzyć w ten sposób oryginalniejsze kompozycje w nietypowej formie.

Kwiatowe kompozycje - dla pięknego balkonu i tarasu

kwiatowe kompozycje na taras i balkon

Oto kilka pomysłów na to, jak udekorować balkony i tarasy kwiatami, które najpiękniej prezentują się nie w pojedynkę, ale w całych kompozycjach.

Lawenda i werbena na balkonie rustykalnym

Rośliny takie jak lawenda i werbena współgrają ze sobą doskonale, nie tylko wizualnie, ale również jeśli chodzi o warunki hodowli. Połączenie ich w jednej donicy jest zatem dobrym pomysłem. Warto pamiętać, że lawenda jest wyższą rośliną, zatem dobrze ją wyeksponować na środku, a otoczyć kwiatami werbeny.

Begonia bulwiasta i biała bakopa przy elementach drewnianych

Drewniane krzesełka, stoliki i kwietniki można ozdobić begonią bulwiastą - jest kolorowa i dość charakterystyczna. Może być ukoronowaniem kompozycji z otaczającą ją i zwisającą swobodnie białą bakopą. To prawdziwie radosna, letnia kwiatowa kompozycja.

Delikatna kompozycja: tytoń ozdobny i niecierpek

Łączenie ze sobą podobnych roślin również może się udać. Tytoń ozdobny i niecierpek w jednej doniczce będą tworzyć kompozycję pełną lekkości i delikatności. Można posadzić przy nich również pelargonie. Warto pamiętać, by gatunki lubiące nieco inne warunki pogodowe, przechowywać w sposób maksymalnie neutralny - w miejscu niezbyt nasłonecznionym i nie za bardzo zacienionym.

Lawenda i narcyzy

W dłuższych skrzynkach, takich jak np. betonowe skrzynie tarasowe możesz posadzić lawendę, która będzie cieszyć oko cały rok. Jednak w okresie jesiennym możesz dosadzić do niej wiosenne kwiaty, takie jak narcyzy. Już na początku kolejnego sezonu będziesz się cieszyć piękną, kolorową kompozycję z udziałem bardzo lubianych kwiatów.

Petunia, werbena i koleus - kobieca kompozycja na różowo

Petunia i werbena to typowo różowe kwiaty, które - wsadzone do jednej doniczki - prezentują się bardzo dobrze. Można je zestawiać z roślinami, które pasują do nich niekoniecznie kwiatami, ale liśćmi. Tak znalazł się tutaj koleus i jego purpurowe listki.

Kompozycje z białych kwiatów na balkon - lubiany trend

Białe kwiaty w doniczkach na balkonie to często spotykana dekoracja. Na co więc warto postawić, aby cieszyć się pięknym i nowoczesnym balkonem?

 • Petunia i lilia afrykańska (agapan),

 • werbena ogrodowa i bakopa (najlepiej sprawdzi się odmiana o zwisających pędach),

 • stokrotka afrykańska i frezja.

To przykładowe kompozycje do skrzynek balkonowych, które doskonale ze sobą współgrają i zachwycają delikatnością.

Pamiętajmy, że sadzenie roślin: niezależnie od tego, czy to kwiaty, czy krzewy, powinno się odbywać w sprzyjających im warunkach. Dzięki uszanowaniu ich zapotrzebowania na słońce i wodę, mogą powstać piękne kompozycje z kwiatów balkonowych, które będą cieszyć oczy przez cały sezon! Jeśli jednak potrzebujesz nieco pomóc swoim roślinom w ich zdrowym wzroście, wybierz nawóz do kwitnących roślin

 

pixel