Kora w ogrodzie – jaką wybrać? Poradnik

Kora to surowiec, który jest bardzo chętnie stosowany w naszych ogrodach. Idealnie nadaje się do ściółkowania roślin, a przy okazji ma również wysokie walory dekoracyjne i wpływa na estetykę przydomowego ogrodu. W sklepach można kupić wiele rodzajów kory, dlatego zobaczmy jak ją wybierać i na co zwracać uwagę przy jej wyborze.
Czym jest kora ogrodowa?
Dostępna w sklepach kora ogrodowa to zwykle kora sosnowa, będąca produktem ubocznym obróbki drewna. Niekiedy można również natrafić na korę świerkową, ale jest ona zdecydowanie mniej popularna niż kora sosnowa. Zarówno kora sosnowa jak i świerkowa jest tania i przez to zyskała dużą popularność wśród ogrodników i amatorów uprawiających swoje przydomowe ogrody. Można ją kupić w kilku różnych wersjach, a wybór rozmiarów i kolorów sprawia, że można uzyskać dzięki niej ciekawe efekty aranżacyjne, przy jednoczesnym wykorzystaniu jej innych właściwości.
Zastosowanie kory
Kora ogrodowa jest stosowana przede wszystkim do ściółkowania, czyli rozkładania jej grubej warstwy wokół roślin. Celem tego zabiegu jest niwelowanie wahań temperatury, zapewnienie lepszego utrzymania wilgotności gleby oraz zapobieganie rozwojowi chwastów. Do ściółkowania można wykorzystywać różne materiały, nie tylko organiczne, takie jako kora sosnowa, ale również nieorganiczne, jak np. ozdobne kamienie. Kora sosnowa jest jednak jednym z tych materiałów organicznych, które są wybierane najczęściej. Efektem dodatkowym wynikającym z pierwotnego zastosowania kory do ściółkowania jest uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Rozsypana wokół roślin gruba warstwa kory ładnie wygląda, co świetnie wpływa na estetykę w ogrodzie. Kora sosnowa rozsypana wokół roślin pozwala również ograniczyć konieczność plewienia, gdyż zapobiega ona ich wzrostowi. Jest to korzystne też dla rośliny, gdyż w ten sposób ogranicza wykorzystanie składników odżywczych dostępnych w glebie przez chwasty i pozwala zachować je w pełni dla rośliny ozdobnej, wokół której została rozsypana. Korę sosnową można jednak stosować nie tylko w wyżej wymienionych celach, ale również do nawożenia roślin. W tym celu używa się jednak niezwyczajnej kory sosnowej, ale kory sosnowej przekompostowanej, którą następnie miesza się z ziemią. Dzięki temu wzbogaca się glebę o ważne składniki odżywcze oraz zapewnia się doskonałe warunki do rozwoju roślin, szczególnie tych lubiących kwaśną ziemię. Kora sosnowa ma bowiem odczyn kwaśny i jej wykorzystanie w charakterze dodatku do gleby sprawia, że ziemia ma niższe pH.

Co brać pod uwagę przy wyborze kory?
Jednym z podstawowych kryteriów, które należy brać przy wybieraniu kory do ogrodu, jest cel i miejsce jej zastosowania. Jak już wspomniano, jednym z głównych celów, w których używana jest kora, jest ściółkowanie roślin. Jeśli my również chcemy w tym celu kupić korę, to wybierzmy korę w naturalnym kolorze, niebarwioną. Ma ona zdecydowanie lepsze właściwości ściółkujące od kory barwionej, a co za tym idzie lepiej sprawdzi się w tej roli. Jeśli jednak naszym celem jest uzyskanie ciekawych efektów estetycznych i chcemy wykorzystać kilka różnych rodzajów kory w różnych kolorach, to warto sięgnąć po korę ozdobną. Jest ona dostępna w różnych kolorach m.in. żółtym, zielonym, czerwonym czy niebieskim. Ich wybór i zestawienie ze sobą zależy jedynie od pomysłu na wygląd ogrodu. Wybierając ten rodzaj kory należy jednak pamiętać, że nie ma ona tak dobrych właściwości ściółkujących jak naturalna kora sosnowa, a zatem trudno będzie przy jej użyciu upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Jeszcze inną korę należy wybrać, jeśli naszym celem jest wzbogacenie gleby o składniki odżywcze. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się kora przekompostowana, która szybciej i lepiej rozłoży się w glebie. W wielu sklepach można dostać korę przekompostowaną, więc nie musimy jej kompostować w przydomowym ogrodzie, choć oczywiście nie ma żadnych przeszkód, by to zrobić. W takiej sytuacji jednak czas użycia kory do wzbogacenia gleby znacząco odsuwa się w czasie, bo musimy wziąć pod uwagę czas konieczny do jej przekompostowania.
Kora ogrodowa gruba, średnia czy drobna?
Wybierając korę ogrodową do swojego przydomowego ogrodu warto zwrócić uwagę również na wielkość jej kawałków. W sklepach możemy spotkać korę grubo mieloną, średnio i drobno. Patrząc z praktycznego punktu widzenia do ściółkowania najlepsza jest kora grubo mielona. Jest ona ciężka, więc nie ulega podmuchom wiatru i powierzchnia ściółkowana pozostaje na swoim miejscu. Grube kawałki nie rozkładają się zbyt szybko, a zatem nie trzeba jej uzupełniać zbyt często. Nie zawsze jednak taka kora spełnia wymagania estetyczne, dlatego w takiej sytuacji lepsza może okazać się kora średnio mielona. Nie jest ona tak odporna na wiatr jak jej grubiej mielona wersja, ale nadal jest na tyle ciężka, że nie powinna być zwiewana zbyt szybko. Najsłabiej pod tym względem wypada kora drobno mielona, która z powodu podatności na wiatr jest używana raczej rzadko. Czasem jednak jest ona wybierana do ściółkowania pomiędzy roślinami niewielkich rozmiarów, gdy zbyt duże kawałki kory nie pasują do ogólnej wizji estetycznej ogrodu.

Ile kory kupić?
Ilość kory, jakiej będziemy potrzebować w ogrodzie, zależy od tego, w jakim celu i na jakiej powierzchni chcemy ją rozsypać. Do ściółkowania zalecana jest warstwa 5-8 cm kory, co oznacza, że na każdy m2 powierzchni, na której chcemy ją rozsypać potrzebujemy do 50-80 l kory sosnowej. Zaleca się, aby w pierwszym roku zadbać o grubszą warstwę, bo to da najlepsze efekty, a w kolejnych latach dosypywać, by uzupełniać braki. Warto pamiętać, że jest to materiał organiczny i jako taki podlega rozkładowi, stąd dosypywanie kory w kolejnych latach jest konieczne. Jeśli jednak naszym celem jest wyłącznie estetyka w ogrodzie, to grubość warstwy jest zależna wyłącznie od nas. Warto ją dopasować do rodzaju roślin, wokół których ją sypiemy, gdyż przy małych roślinach lepiej wygląda drobniejsza i cieńsza warstwa kory, a z kolei przy większych lepiej sprawdzi się grubsza warstwa i grubsza kora. Służąca do dekoracji kora, zwłaszcza kora barwiona, powinna być dobierana odpowiednio do kolorystyki roślin, bo tylko wtedy zamierzony efekt kolorystyczny zostanie w pełni osiągnięty.
