Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Krzewy kwitnące całe lato

2021-07-14
Krzewy kwitnące całe lato

Głównym elementem ozdobnym w ogrodzie są kwiaty, które dzięki swojej różnorodności kolorystycznej mogą stworzyć niezwykłą kompozycję barw. Niektóre rośliny kwitną bardzo krótko i dają mało czasu, by nacieszyć się ich pięknem, a inne z kolei potrafią kwitnąć przez całe lato. Dotyczy to zwłaszcza krzewów, więc sprawdźmy, jakie gatunki będą pięknie kwitły przez całe lato.

Hortensja - przepiękne duże kwiaty kwitnące całe lato

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to przepiękny krzew ozdobny, którego duże kwiaty są ozdobą przez całe lato. Kwitnienie rozpoczyna już w czerwcu, ale najobficiej kwitnie w lipcu i sierpniu, a nawet do początków jesieni. Jego kwiaty mogą mieć bardzo różne barwy, od białych, poprzez jasnoróżowe, ciemnoróżowe do fioletowych i niebieskich. Kolor zależy w dużej mierze od warunków uprawy, a im kwaśniejsza ziemia, tym kolor kwiatów ciemniejszy i bardziej wpadający w niebieski. Dla zapewnienia optymalnych warunków do rozwoju warto stosować nawozy do roślin kwaśnolubnych, bo to pozwoli zadbać o odpowiednie zakwaszenie podłoża.

Hortensje dorastają do ok. 1,5 wysokości, są krzewami wieloletnimi, które na zimę należy przykrywać stosując np. kaptury ochronne. Kwitną na pędach dwuletnich, dlatego należy przycinać jedynie przekwitłe kwiatostany, gdyż zbyt mocne cięcie sprawi, że latem nie zakwitną. Te kwitnące krzewy doskonale rosną na stanowisku lekko zacienionym, a nawet półcienistym, przy czym istotnym elementem wpływającym na rozwój rośliny jest duża wilgotność powietrza. Hortensja jest nie tylko świetną ozdobą ogrodu, ale również suchych kompozycji, gdyż obcięte nieprzekwitnięte kwiaty zachowują swój kolor, dlatego są chętnie stosowane we florystyce.

Powojnik - kwitnące latem pnącze o wielu barwach

Przepiękną letnią ozdobą przydomowego ogrodu może być również powojnik (Clematis), który występuje w bardzo wielu różnych kolorach. W zależności od odmiany jego kwiaty mogą być białe, różowe o różnym nasyceniu barwy, fioletowe czy niebieskie. Mogą się od siebie różnić również rozmiarem, gdyż wyróżniamy odmiany drobno i wielkokwiatowe. Kwitnienie zaczyna od połowy maja, a jego kwiaty zdobią ogrody aż do września, a czasem nawet dłużej.

Powojnik preferuje stanowisko słoneczne i doskonale rośnie przy wszelkiego rodzaju podporach. Świetnie się nadaje jako roślina na pergole ogrodowe, ale ładnie prezentuje się również pod ścianą domu, przy którym została ustawiona specjalna drabinka. Powojnik jest również świetną rośliną okrywową, choć w tej roli zdecydowanie rzadziej można go spotkać w naszych ogrodach.

Motyli krzew - czyli budleja Dawida

Budleja Dawida (Buddleja davidii) zwana jest motylim krzewem, ale jej kwiaty przyciągają nie tylko motyle, ale również wiele innych pożytecznych owadów. Jej charakterystyczne duże kwiaty o długości ok 20 cm w formie kłosów zaczynają swoje kwitnienie z końcem czerwca, a kończy jesienią, kwitnąc nawet do października. W zależności od odmiany mogą być one białe, fioletowe, różowo-niebieskie i błękitne, ale niezależnie od koloru zachwycają swoim zapachem i przyciągają owady.

Budleja lubi stanowisko słoneczne i niezbyt wilgotne, a jako krzew nieodporny na mrozy, wymaga okrycia na zimę. (Służą do tego agrowłókniny zimowe). Kwitnie na pędach jednorocznych, dlatego wiosną należy przeprowadzić cięcie. Dorasta nawet do 5 m, ale regularne cięcie sprawia, że może zachować znacznie mniejszy pokrój i z powodzeniem te kwitnące krzewy będą ozdobą nawet niezbyt wielkiego ogrodu.

Pięciornik krzewiasty - żółte kwiaty kwitnące całe lato

Wszystkie powyżej opisane krzewy ozdobne mają kwiaty w odcieniach bieli, różu i niebieskiego, natomiast pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) to krzew z drugiej części koła barw. Jego kwiaty mogą być białe, pomarańczowe i czerwone, ale najczęściej spotyka się odmiany mające kwiatostany żółte. Kwitnie on od maja aż do października wprowadzając do ogrodu słoneczną żółć, która cieszy oczy wczesną jesienią, gdy inne kwitnące latem krzewy ozdobne już kończą swoje kwitnienie.

Pięciornik jest niewielkim krzewem rozrastającym się do wysokości 1,2m. Wygląda pięknie zarówno rosnący samotnie, jak i w większych grupach, a wiosenne przycinanie sprawia, że ładnie się on rozkrzewia. Dobrze rośnie zarówno na glebach kwaśnych, jak i zasadowych, preferuje stanowisko słoneczne i lekko zacienione. 

Ketmia syryjska - idealna do cieplejszych rejonów kraju

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) to niewielki krzew ozdobny, dorastający do wysokości ok. 1,5 - 2 m. Uwagę przykuwają duże kwiaty, bardzo podobne wyglądem do kwiatów malwy. Niektórzy porównują je również do kwiatów róży, dlatego bywa on również nazywany różą chińską, bo to właśnie z tamtych rejonów pochodzi.

Rośliny te rozpoczynają swoje kwitnienie na początku czerwca i kwitnie do końca sierpnia, zdobiąc ogród kwiatami o bardzo wielu barwach. W zależności od odmiany kwiaty hibiskusa mogą mieć kolor biały, różowy, czerwony, fioletowy czy niebieski. Niektóre odmiany przykuwają uwagę dwukolorowymi kwiatami, wyglądającymi jak cieniowane.

Ketmia jest krzewem lubiącym ciepło, dlatego lepiej rośnie w cieplejszych rejonach kraju i w ogrodzie warto sadzić ją na bardziej zacisznych stanowiskach. Lubi wilgotne powietrze, ale źle znosi zbyt mokrą ziemię. Dla obfitego kwitnienia potrzebuje dobrej zasobności gleby, dlatego warto pamiętać o tym, by regularnie stosować odpowiednie nawozy.

Wiciokrzew - pięknie kwitnące pnące krzewy ozdobne 

Wymieniając krzewy kwitnące latem nie możemy nie wspomnieć o kolejnym po powojniku kwitnącym pnączu czyli wiciokrzewie. Wiciokrzew występuje w licznych odmianach, które zachwycają różnorodną kolorystyką kwiatów. Niektóre z nich mają również kolorowe liście, które sprawiają, że są one jeszcze bardziej atrakcyjne. Kwitnące od czerwca do września, a nawet października kwiaty przepięknie pachną, przyciągając liczne owady, a zwłaszcza pszczoły. 

Krzewy te doskonale rosną przy wszelkiego rodzaju podporach, takich jak altany, pergole czy kratki ustawione przy ścianie. Mogą dorastać nawet do 4 m wysokości, a niektóre odmiany rosną tak szybko, że w ciągu roku pędy mogą urosnąć nawet o 2m. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych i lubi gleby gliniaste, żyzne oraz wilgotne.

Wspomniane wyżej gatunki krzewów kwitnących przez całe lato pozwalają stworzyć niezwykle dekoracyjne aranżacje, dzięki którym Twój ogród przez cały sezon letni będzie pełen barw i cudownych zapachów. Wybierz wśród naszych propozycji odmiany dla siebie i wybierz dla nich odpowiednie stanowiska w swoim ogrodzie.

pixel