Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą

2021-12-20
Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą

Poisencja czyli gwiazda betlejemska

Pierwsze miejsce na naszej liście przedstawiającej kwitnące zimą rośliny zajmuje poisencja zwana potocznie gwiazdą betlejemską. To kwiat kojarzony przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia, od których wzięła swoją potoczną nazwę.

Najbardziej popularne są poisencje z czerwonymi kwiatami, a właściwie przykwiatkami, które pięknie kontrastują z ciemną zielenią poniższych liści. Można spotkać jednak również poisencje, których dekoracyjne szczytowe liście są w kolorze białym, różowym, żółtym lub pomarańczowym.

To roślina lubiąca ciepło i bardzo wrażliwa na zmiany temperatury, zwłaszcza te gwałtowne. Jeśli najpierw doprowadzimy do wychłodzenia rośliny, a potem gwałtownie wprowadzimy ją do ciepłego pomieszczenia, to jest bardzo prawdopodobne, że po wejściu do domu zrzucą kwiaty. 

Jeśli chcemy, by gwiazda betlejemska kwitła jak najdłużej, to powinniśmy zadbać o jasne stanowisko w pomieszczeniu o temperaturze 18-21 stopni Celsjusza i regularnie ją podlewać. Nie należy jednak przesadzać, gdyż dla rośliny tej szkodliwy jest zarówno nadmiar, jak i niedobór wody. Zachowując umiar, należy zatem podlewać ją nie częściej niż raz na dwa dni. Nie można też zapomnieć o regularnym uzupełnianiu składników odżywczych, niezbędne do tego, by roślina pozostawała w dobrej formie. Rośliny doniczkowe kwitnące zimą właśnie w tym okresie potrzebują ich najwięcej, dlatego warto stosować odpowiednie odżywki do roślin doniczkowych. Dzięki nim będzie ona miała zapewniony dostęp do potrzebnych składników pokarmowych i jeszcze dłużej będzie cieszyć nasze oczy pięknymi kwiatami.

Grudnik czyli kaktus bożonarodzeniowy

Kolejną rośliną kwitnącą zimą i swoją potoczną nazwę wiążącą ze świętami Bożego Narodzenia, jest kaktus grudnik znany również pod takimi nazwami jak: grudzień, grudniówka, barbórka, raczek oraz kaktus Bożego Narodzenia, zygokaktus, filokaktus, epifylum zimowe i bierwion zimowy. Na pierwszy rzut oka trudno ocenić, że to kaktus, gdyż wyglądem zupełnie nie przypomina roślin z tej rodziny.

Grudnik bez wątpienia należy do roślin doniczkowych, które przepięknie kwitną, ale żeby było to możliwe, to już od sierpnia należy zapewnić tej roślinie niską temperaturę. W okresie od sierpnia do października powinna wynosić ona 8-10 stopni Celsjusza, a roślina powinna być wystawiana na światło słoneczne tylko na maksymalnie 8 godzin dziennie. Gdy późną jesienią, najczęściej z początkiem listopada zaczną pojawiać się pierwsze pąki kwiatów, to należy go regularnie zraszać i obficie podlewać oraz przenieść w cieplejsze miejsce. Jeśli nie będzie miał on takich warunków, to może nie zakwitnąć w czasie zimy.

Azalie doniczkowe

Azalie to kwiaty, które kojarzone bardziej z krzewami rosnącymi w przydomowych ogrodach i mało kto wie, że mogą to być rośliny doniczkowe kwitnące zimą. Jest wiele odmian, zwykle mieszańców pochodzących od azalii japońskich i azalii indyjskich, które dobrze się sprawdzają jako rośliny doniczkowe, o niewielkim pokroju lub szczepione. Niezależnie jednak od przyjętej przez nie formy są pełne kolorowych kwiatów w kolorze białym, różowym lub czerwonym.

Jeśli chcemy, żeby azalia doniczkowa pięknie kwitła i cieszyła nasze oczy jak najdłużej należy spełnić podstawowe wymagania roślin z tego gatunku, czyli zapewnić jej jasne miejsce oraz chłodne i dobrze nawodnione podłoże. Należy uważać, by rośliny nie przegrzać, nie przelać i nie zasuszyć, bo w takiej sytuacji zrzuci liście i przestanie kwitnąć. Po przekwitnięciu, czyli mniej więcej od kwietnia, można stosować odpowiednie nawozy do kwiatów, co pozwoli roślinie odbudować siły witalne i przygotować się na kolejny sezon kwitnienia.

Cyklamen perski

Cyklamen perski to kolejna roślina, która znana jest szerzej pod nazwą fiołek alpejski. Jego ozdobą są kwiaty wyrastające na długich łodygach bezpośrednio z bulwy, a szeroki wybór kolorów pozwala stworzyć w domu piękną kompozycję, na którą złożą się te piękne kwiaty doniczkowe kwitnące zimą. Kolory można wybierać spośród białych, czerwonych i różowych, a ich brzegi mogą być wystrzępione lub pofalowane.

Fiołek alpejski podobnie jak inne wyżej wymienione rośliny doniczkowe kwitnące zimą też nie lubi zbyt wysokich temperatur. Najlepiej czuje się w pomieszczeniach, w których panuje temperatura ok. 15 stopni Celsjusza, a nawet mniej, przy czym temperatura nie powinna spadać poniżej 8 stopni. Im temperatura niższa, tym rośliny kwitną dłużej. Cyklameny najlepiej podlewać raz w tygodniu, wlewając z konewki wodę do podstawki, chroniąc roślinę w ten sposób przed zbytnim przesuszeniem.

Fiołek afrykański 

Kolejny na liście roślin doniczkowych, które kwitną zimą, jest fiołek afrykański, którego gatunkowa nazwa brzmi Saintaulia. Oprócz podobnej potocznej nazwy nie ma on wiele wspólnego z fiołkiem alpejskim, gdyż znacznie różni się od niego wyglądem, zarówno liści, jak i kwiatów, ani z fiołkiem pospolitym, który można wiosną spotkać na łąkach. Jego ozdobą są drobne kwiaty, które przyjmują wiele różnych kolorów, od ciemnoniebieskich, poprzez fioletowe i różowe, aż do białych.

Fiołek afrykański nie lubi zimna, ale dobrze się czuje w temperaturze pokojowej, choć z dala od kaloryfera. Nie służą mu też przeciągi, więc trzeba bardzo uważać, by nie wychłodzić tej rośliny, bo to spowoduje, że roślina zmarnieje w bardzo krótkim czasie. Ostrożnie należy też podchodzić do podlewania tej rośliny, gdyż jej liście są bardzo wrażliwe na wodę. Po ich polaniu powstają na nich brzydkie plamy oznaczające atak choroby grzybowej, z którą trzeba walczyć, stosując odpowiednie środki ochrony roślin.

Wybór kwiatów doniczkowych kwitnących zimą

Jak widać, w okresie zimowym kwitnie wiele gatunków roślin, więc bez wątpienia jest w czym wybierać. Podczas poszukiwania najlepszej rośliny dla siebie warto zwrócić uwagę na to, jakie warunki najbardziej lubą kwitnące rośliny, bo, jak widać, większość z nich nie przepada za ciepłem i zdecydowanie lepiej rośnie w chłodnym miejscu. Wybierając okazy dla siebie, warto również przemyśleć, gdzie będą ustawione kwiaty i zastanowić się, czy nie warto byłoby się pokusić o wybór ładnych osłonek na donice i doniczki, w których rosną. Jest to szczególnie istotne, jeśli chcemy ustawić kwiaty na eksponowanym miejscu. Bardzo często w okresie świąt Bożego Narodzenia na honorowym miejscu na stole lub niskiej szafce stoi gwiazda betlejemska, więc dla lepszego efektu dekoracyjnego warto zadbać o ładną doniczkę, która pomoże wyeksponować jej kwiaty.

Po okresie kwitnienia warto dobrze zadbać o te rośliny, zapewniając im odpowiednie przerwy w wegetacji, jeśli tego potrzebują, by w kolejnym roku znów pięknie zakwitły na święta Bożego Narodzenia.

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel