Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kwiaty na taras długo kwitnące: jakie wybrać?

2022-05-17
Kwiaty na taras długo kwitnące: jakie wybrać?

Niewątpliwą ozdobą każdego tarasu i balkonu są rośliny. Dzięki nim taras zyskuje przytulności, a kolorowe kwiaty cieszą nasze oczy. Wiele osób szuka informacji o tym, jakie kwiaty na taras długo kwitnące warto wybrać, dlatego przygotowaliśmy dla nich krótką ściągę prezentującą rośliny balkonowe warte uwagi.

Kwiaty balkonowe - co brać pod uwagę przy ich wyborze? 

Wybierając kwiaty na taras należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wystawę tarasu lub balkonu, co będzie miało bezpośredni wpływ na wybór roślin kwitnących. Niektóre rośliny balkonowe preferują stanowiska słoneczne, a inne wolą półcień lub lepiej rosną na tarasie położonym od strony północnej. 

Drugą ważną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę jest miejsce, w którym będą rosły rośliny. Inne rośliny wybierzemy do skrzynki na balustradę, inne do wiszącej donicy, a jeszcze inne trzeba wybrać, gdy planujemy postawić donice gabionowe. Warto zatem przemyśleć, które miejsce będzie przeznaczone na kwitnące rośliny balkonowe i dopiero po jego wyborze rozpocząć poszukiwania odpowiedniego gatunku.

Podczas wyboru kwiatów kwitnących warto zwracać uwagę również na to, jakie kolory mają wybrane kwiaty balkonowe i jaki efekt chcemy osiągnąć. Zdecydowana większość wymienionych niżej gatunków występuje bowiem w wielu różnych kolorach, dlatego wyboru możemy dokonać również w oparciu o barwy kwiatów. Niektórzy będą chcieli zachować spójność i zdecydują się na kwiaty w jednym kolorze, a inni będą woleli stworzyć wielobarwną kompozycję z roślin jednego lub kilku gatunków. Możliwości jest bardzo wiele, ale pewne jest, że przy odpowiedniej pielęgnacji niemal wszystkie wymienione rośliny będą pięknie kwitły do późnej jesieni.

Pelargonia - królowa polskich balkonów i tarasów

Niekwestionowaną królową polskich balkonów i tarasów jest pelargonia. Od lat króluje ona jako ozdoba balkonów na wsiach i w miastach, dekorując pięknie i długo kwitnącymi kwiatami. Jest to roślina wieloletnia, która ma kilka różnych odmian i jest dostępna w wielu kolorach. Miłośnicy klasyki najchętniej wybiorą czerwone pelargonie rabatowe tzw. krakowiaki, które doskonale pasują do domów urządzanych w stylu klasycznym. Jeśli w przydomowym ogrodzie zamiast wypielęgnowanego trawnika jest kwietna łąka, to taki wybór będzie najbardziej spójny stylistycznie. Pelargonia kwitnie od czerwca do września, zdobiąc balkon wielobarwnymi kwiatami. Najpopularniejsze są wspomniane wcześniej odmiany czerwone, ale można spotkać również pelargonie białe, różowe i fioletowe.

Warta uwagi jest też pelargonia bluszczolistna, której kwiaty przyjmują formę kaskadową, co tworzy przepiękną dekorację balkonu. Doskonale nadają się do sadzenia w skrzynkach wieszanych na balustradzie, gdyż ich kwitnące kwiaty mają przestrzeń pozwalającą na swobodny rozrost. Kwiaty tej pelargonii pojawiają się już w maju, a przy odpowiedniej pielęgnacji i sprzyjających warunkach pogodowych kwitną nawet do października. Wybór kolorów jest ogromny, gdyż oprócz najbardziej popularnych różowych i czerwonych, można znaleźć pelargonie białe, łososiowe czy fioletowe.

pelargonia

Zarówno pelargonia rabatowa, jak i pelargonia bluszczolistna dobrze rosną na stanowiskach słonecznych, więc nadają się zarówno na balkon wschodni, południowy, jak i zachodni. Trzeba pamiętać o ich regularnym podlewaniu, by nie doszło do przesuszenia gleby, ale nie można też przesadzić, by nie doprowadzić do ich zalania. 

Długo kwitnące rośliny balkonowe o pięknym zapachu

Wybierając kwiaty na taras długo kwitnące warto zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również zapach. Niektóre gatunki cudownie pachną, co dodatkowo może wpływać na komfort korzystania z przestrzeni balkonu lub tarasu. Do gatunków wartych uwagi należy z pewnością laurencja, której drobne białe, różowe lub niebieskawe kwiaty wieczorem otwierają się i wydzielają bardzo przyjemny zapach. Kwitnie ona od czerwca do września i dobrze radzi sobie zarówno na balkonie i tarasie południowym, jak i znajdującym się w lekkim półcieniu. Roślina ta wymaga jednak wilgotnego podłoża, dlatego nie można unikać regularnego podlewania, jeśli zależy nam na jej długim kwitnieniu.

oleander

Osobom lubiącym zapach wanilii polecamy posadzić na balkonie heliotrop. To roślina, której zapach przywodzi na myśl przepyszne słodkości, gdyż pachnie on wanilią z delikatną nutką migdałową. Drobne kwiaty zebrane w baldachogrona mają kolor purpurowy, fioletowy lub niebieski i pojawiają się od lipca do września. Poza okresem kwitnienia uwagę przyciągają również atrakcyjne liście, więc jest to roślina balkonowa dekoracyjna w każdym okresie. Heliotrop nie lubi pełnego słońca, a więc nie nadaje się na południowy balkon, gdzie będzie rósł w pełnym słońcu. Lepiej będzie dla niego poszukać lekko zacienionego stanowiska oraz zadbać o regularne podlewanie i regularnie stosować nawozy.

Bardzo ładnie pachnącą rośliną balkonową jest również oleander pospolity. Niestety należy on do roślin bardzo silnie trujących, więc nie nadaje się na balkon czy taras w domu, w którym są dzieci. Ostrożność należy również zachować podczas zabiegów pielęgnacyjnych i dla własnego bezpieczeństwa wykonywać je w rękawiczkach. Stosując takie środki ostrożności warto mieć taką roślinę na balkonie ze względu na jej przepiękne wielobarwne kwiaty oraz cudowny zapach. Kwiaty oleandra mogą mieć kolor biały, kremowy, żółty, łososiowy, czerwony, różowy, fioletowy i liliowy. Roślina ta lubi stanowiska słoneczne i pięknie kwitnie od maja do września, ale trzeba ją regularnie podlewać np. z pomocą konewki, by nie dopuścić do wyschnięcia gleby.

Wiszące rośliny doniczkowe na balkon

surfinia

Wymieniając długo kwitnące kwiaty balkonowe nie możemy zapomnieć o roślinach, które dobrze się czują w wiszących doniczkach. Do najbardziej popularnych należy z pewnością fuksja, której wielość gatunków z pewnością zaspokoi wymagania nawet najbardziej wybrednych. Fuksja ma bowiem tak wiele odmian, że trudno wymienić wszelkie rodzaje kwiatów i ich ubarwienie. Łączy je fakt, że kwitną od kwietnia do października i stanowią przepiękną dekorację balkonu i tarasu. Nie lubią one pełnego słońca, dlatego dobrze się będą czuły na zacienionym balkonie.

Do roślin o pokroju kaskadowym należą również surfinie czyli odmiana petunii ogrodowych. Ich kwiaty mogą mieć bardzo wiele różnych kolorów, począwszy od białych, poprzez rozmaite odcienie różu i fioletu, aż do koloru bordowego lub niebieskiego. Dekorują balkon od czerwca do października tworząc przepiękną kaskadę kwiatów, spod których niemal nie widać liści. Lubią stanowisko słoneczne, ale są wrażliwe na suszę, dlatego konieczne jest ich regularne podlewanie.

 

 

pixel