Łąka kwietna - założenie i pielęgnacja

Łąki kwietne są kolorowe, pachnące i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Nic zatem dziwnego, że stają się coraz popularniejsze i pojawiają się nie tylko na terenach zieleni publicznej, ale i w przydomowych ogrodach. Zobaczmy, jakie są zalety posiadania łąki kwietnej, jak ją założyć i pielęgnować.
Łąka kwietna w ogrodzie - dlaczego warto ją założyć?
Łąki w przydomowych ogrodach to ciekawy trend w ogrodnictwie, który przyszedł do nas wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej. Łąki kwietne są bowiem zdecydowanie bliższe natury niż równo przystrzyżone trawniki. Odpowiedni dobór roślin do stanowiska, na którym będą rosnąć sprzyja ograniczeniu wody zużytej do podlewania, a mniejsze wymagania dotyczące pielęgnacji, czyli przede wszystkim koszenia, sprawia, że oszczędzamy energię zużywaną do napędzania kosiarki. Niebagatelne znaczenie ma również działanie przyciągające owady, a więc pszczoły, trzmiele i motyle, które na kwietnej łące znajdują idealne miejsce do zbierania nektaru i pyłku kwiatowego.
Oprócz wyżej wspomnianych powodów wynikających z pobudek ekologicznych, założenie łąki kwietnej to również doskonały sposób na stworzenie w przydomowym ogrodzie kolorowego kobierca kwiatów. Łąka kwietna mieni się bowiem wszystkimi kolorami, a kwiaty łąkowe kwitną od wiosny aż do późnej jesieni, zmieniając kolorystykę i wygląd łąki z tygodnia na tydzień. Dzięki temu otoczenie domu zyskuje sielski charakter, który pasuje szczególnie dobrze do domów klasycznych i drewnianych.
Ważnym atutem łąki kwietnej są jej niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Niepotrzebne, a wręcz przeciwnie - jest jej regularne koszenie zepsuje oczekiwany efekt. Można zatem powiedzieć, że jest to idealne rozwiązanie dla zapracowanych, którzy nie mają czasu na regularne koszenie trawnika oraz dla osób, które chcą mieć ładne otoczenie domu, ale nie lubią lub z różnych powodów nie mogą wykonywać prac ogrodowych regularnie. Łąki nie trzeba również nawozić, ani podlewać.
Nasiona na łąkę kwietną - jakie wybrać?
Kluczową kwestią przy wyborze nasion na łąkę kwietną jest dobór odpowiedniej mieszanki nasion. Najlepiej, by składała się ona z nasion różnych roślin, bo dzięki temu będzie ona mieniła się wieloma kolorami. Warto również wybierać takie mieszanki nasion, które będą składały się z nasion roślin kwitnących w różnym okresie, bo to zapewni kwitnienie łąki przez cały okres wiosenno-letni.
Wybierając mieszankę na łąkę kwietną warto sprawdzić, czy zawarte są w niej wyłącznie nasiona kwiatów, czy są one wymieszane z nasionami traw. Istotna jest również proporcja pomiędzy nimi. W sprzedaży są bowiem dostępne zarówno gotowe mieszanki samych roślin łąkowych, jak i takie, w których są one niewielkim dodatkiem do nasion trawy, ale i takie, w których co prawda znajdują się nasiona traw, ale są one w zdecydowanej mniejszości.
Warto przyjrzeć się również gatunkom roślin składających się na gotową mieszankę. Jeśli chcemy przyciągać pszczoły i inne owady, to warto sięgnąć po mieszanki miododajne. Jeśli zależy nam bardziej na użytkowych walorach łąki kwietnej i chcemy robić z nich bukiety, to najlepiej wybrać mieszanki kwiatów łąkowych pozwalających tworzyć bukiety.
Dobrze byłoby również sprawdzić, czy w mieszance roślin łąkowych znajdują się rośliny wieloletnie czy jednoroczne. Te pierwsze są wygodniejsze, gdyż raz posiana łąka samoczynnie odnawia się przez kolejne lata, ale niestety nie zakwita ona w pierwszym roku od siewu. Natomiast rośliny jednoroczne szybko kwitną i pięknie wyglądają już w pierwszym sezonie i nie wymagają koszenia, ale w kolejnych latach trzeba przeprowadzać kolejny siew lub liczyć na to, że kwiaty samoczynnie się rozsieją. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatem wybór mieszanki składającej się zarówno z roślin wieloletnich, jak i jednorocznych.
Jak założyć łąkę kwietną?
Łąki kwietne nie wymagają specjalnych warunków glebowych. Są one dość odporne i wyrastają nawet na niezbyt żyznych glebach, dzięki czemu można je zakładać dosłownie wszędzie. Poprawienie warunków glebowych jest konieczne jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z gruntem bardzo piaszczystym i kwaśnym, wtedy warto przekopać glebę z kompostem. Jeśli z kolei mamy do czynienia z glebami bardzo gliniastymi, to zasadne jest wymieszanie gliny z piaskiem, co pozwoli poprawić jej przepuszczalność.
Przygotowanie gleby pod siew nasion powinno obejmować przekopanie ziemi i usunięcie z niej pozostałości wszystkich roślin i chwastów. Jeśli jest ona zakładana w miejscu istniejącego trawnika to darń powinna zostać usunięta, a gleba przekopana. Nie warto siać kwiatów na istniejący trawnik, nawet po jego wcześniejszej wertykulacji lub użyciu spulchniacza, bo nie ma gwarancji, że wszystkie nasiona wzejdą, a zatem jest to zabieg wysoce nieefektywny.
Po przygotowaniu gruntu, co jest z pewnością zabiegiem najbardziej pracochłonnym wśród zabiegów, których wymaga łąka kwietna, można przystąpić do siewu. Kluczowe jest, by nasiona zostały równomierne rozsypane, bo tylko dzięki temu łąka kwietna będzie cieszyć oczy. Rośliny łąkowe mają w większości bardzo małe nasiona, więc dla ułatwienia tego zadania można wykorzystać piasek lub wermikulit, które pomogą zorientować się, gdzie zostały już one rozrzucone. Po tym zabiegu należy wykorzystać walec do trawy, który wbije rośliny w glebę.
Najlepszym czasem na zakładanie łąki kwiatowej jest wiosna, a zatem okres od marca do maja. Niektóre rośliny łąkowe mogą być siane również jesienią, gdyż do tego by wzeszły konieczne jest ich przemrożenie, ale informacja o tym jest podana na opakowaniu. Można również siać nasiona później, nawet w czerwcu i lipcu, ale trzeba liczyć się z tym, że w tym okresie pielęgnacja łąki będzie wymagała więcej uwagi i czasu, gdyż konieczne będzie jej podlewanie. Lepiej zatem zabrać się za to wcześniej, by łąka kwietna mogła rosnąć bez nakładów naszej pracy i czasu.
Pielęgnacja łąki kwietnej - jakie zabiegi są konieczne?
Jak wspomnieliśmy już na wstępie, łąka kwietna nie wymaga wiele uwagi i nakładów czasowych. Nie trzeba jej regularnie kosić, gdyż dla ładnego efektu rośliny muszą łątkowe mieć szansę na kwitnienie. Łąki jednoroczne należy kosić raz, na końcu sezonu. Łąka wieloletnia zaś wymaga koszenia dwukrotnego. Najczęściej wykonuje się je na przełomie czerwca/lipca i sierpnia/września. Zarówno jedną, jak i drugą łąkę należy kosić zdecydowanie wyżej niż trawnik, najlepiej zostawiając pędy roślin na wysokość ok. 10 cm. Złym pomysłem jest używanie do tego celu kosiarki z koszem, gdyż skoszone pędy powinny zostać na łące przez kilka dni, by mogły się z nich wysypać nasiona. Dzięki temu łąka będzie się samoczynnie odnawiać i nasza troska o nią ograniczona zostanie do koszenia.