Letnie nawożenie

Piękny ogród wymaga sporej ilości pracy nie tylko wiosną, ale i w lecie, kiedy nadal intensywnie się rozwijają. Warto zatem zadbać o to, by miały jak najlepsze warunki do rozwoju i wzrostu, stosując odpowiednie nawozy. Zobacz, jakie letnie nawożenie warto stosować i wykorzystaj tę wiedzę w swoim ogrodzie.
Letnie nawożenie - kiedy jest potrzebne?
Nawożenie w okresie letnim różni się nieco od nawożenia wiosennego, gdyż latem nie nawozimy wszystkich roślin. Nie musimy nawozić bylin oraz drzew i krzewów owocowych, chyba że ich wygląd sugeruje niedobory substancji odżywczych. Powinniśmy zatem obserwować ich rozwój i jeśli jakieś zmiany budzą nasz niepokój, to warto sprawdzić, czy widoczne objawy oznaczają choroby i szkodniki, wobec których musimy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin, czy jest to raczej niedobór składników odżywczych i potrzebne będą właściwe nawozy ogrodnicze.
Letnie nawożenie, nazywane nawożeniem pogłówne, jest jednak wskazane dla roślin doniczkowych i rabatowych, które rosną w stosunkowo niewielkiej ilości ziemi. Nawożenie latem przyda się również żywopłotom formowanym i trawnikowi. Zarówno trawnik, jak i żywopłoty są regularnie koszone i cięte, co powoduje pojawianie się nowych pędów i łodyg, które do swego rozwoju potrzebują dużej ilości substancji odżywczych. Bez wątpienia dodatkowa dawka składników odżywczych przyda się również roślinom, które przycięto po pierwszym kwitnięciu np. łubiny czy kocimiętki, gdyż nawożenie może skłonić je do powtórnego kwitnienia. Latem powinniśmy również nawozić rośliny kwitnące, np. różaneczniki, powojniki, róże, hortensje i azalie oraz drzewa liściaste i iglaste.
Nawozy organiczne - które nadają się na letnie nawożenie?
Do nawożenia latem najlepiej nadają się nawozy organiczne, zarówno ze względu na doskonały wpływ na rośliny, jak i na naturalne pochodzenie. Dobrze w tej roli sprawdzą takie nawozy ekologiczne jak biohummus czy obornik granulowany. Można stosować również takie naturalne nawozy jak gnojówka z mniszka, pokrzywy i skrzypu, które nie tylko pomogą zwiększyć zawartość gleby w ważne składniki pokarmowe, ale również będą stanowić dobrą, naturalną ochronę przed mszycami.
Należy jednak pamiętać, szczególnie wtedy, gdy chcemy zastosować obornik granulowany, że jest to produkt o bardzo silnym działaniu i stosowany niezgodnie z zaleceniami producenta może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zbyt duża koncentracja tego preparatu może bowiem spalić roślinę, a zatem by tego uniknąć, należy dokładnie zapoznać się z podanymi na opakowaniu proporcjami, w jakich nawóz ten ma być stosowany. Można również znaleźć nawozy płynne, które są oparte na oborniku granulowanym. Są one znacznie łatwiejsze do stosowania, gdyż nie wymagają rozcieńczania i wystarczy zastosować je zgodnie z opisem na opakowaniu.
Nawozy mineralne - jakie warto stosować latem?
Alternatywą dla nawozów organicznych są nawozy mineralne, które są dostępne zarówno jako nawozy jednoskładnikowe, jak i wieloskładnikowe. Wybierając nawóz jednoskładnikowy możemy uzupełnić niedobory konkretnego składnika, co może się przydać w sytuacji przedłużającej się suszy, kiedy warto wykonać nawożenie potasem, który pomaga zadbać o dobre gospodarowanie wodą i zwiększa odporność roślin na suszę. W innych przypadkach lepiej sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe, zawierające wszystkie składniki pokarmowe oraz mikro i makroelementy, które mogą być potrzebne roślinie.
Wśród tych nawozów możemy spotkać nawozy uniwersalne, ale również nawozy przeznaczone do określonych gatunków roślin. Chcąc nawieźć trawnik, powinniśmy zatem sięgnąć po nawozy do trawników, a chcąc nawieźć kwiaty, po nawozy do kwiatów. Zawierają one kompozycję substancji pokarmowych najlepiej dopasowaną do potrzeb wskazanych gatunków, a zatem nawożenie roślin z ich pomocą przyniesie lepsze efekty niż stosowanie nawozów uniwersalnych.
Kiedy przeprowadzać letnie nawożenie?
Wiedząc już jakie rośliny wymagają letniego nawożenia oraz jakie nawozy należy stosować w tym celu, czas zastanowić się kiedy powinno się je przeprowadzić. Najlepszym czasem jest z pewnością początek lata, a zatem druga połowa czerwca i początek lipca. To czas, w którym rośliny bardzo intensywnie rosną i przyda im się dodatkowa dawka składników odżywczych.
Lepiej nie przeciągać tego terminu do sierpnia czy jeszcze później, gdyż pobudzenie roślin w tym okresie może okazać się zgubne zwłaszcza dla krzewów i drzew. Młode pędy, które wypuszczą te rośliny mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą, a to może skończyć się ich przemarznięciem. W tym okresie nawozimy rośliny stosując nawozy jesienne, które pomagają się roślinom lepiej przygotować do zimy i dzięki nim mogą przetrwać niskie temperatury.
Jak stosować nawóz latem?
Stosowanie nawozów w okresie letnim zależy przede wszystkim od ich formy. Może to być nawóz płynny przeznaczony do nawożenia dolistnego, który świetnie się wchłania i jest doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy widzimy objawy choroby na roślinie np. w postaci tzw. chlorozy czyli żółknących liści. Latem można stosować również nawóz granulowany, które sypie się wokół rośliny i miesza się z wierzchnią warstwą ziemi. Następnie należy podlać rośliny dużą ilością wody, by nawóz mógł się dobrze rozpuścić i uwolnić do gleby wszystkie składniki pokarmowe.
Niezależnie od formy podania nawozów należy pamiętać, by stosować się do zaleceń producenta, dotyczących ich dawki. Nadmiar nawozu nie jest bowiem korzystny dla roślin i zbyt intensywne nawożenie jest zjawiskiem niepożądanym. Zamiast pomóc roślinom i uzupełnić niedobory potrzebnych substancji, spowodować przenawożenie gleby, co może zniszczyć rośliny.
Rośliny na nawóz zielony - posiej w lecie
W lecie nadchodzi również czas na siew roślin, które później będą przeznaczone na nawóz zielony. Tę metodę stosuje się przede wszystkim w rolnictwie, ale i warzywnictwie, gdzie w lecie pustoszeją zagony i miejsce to można wykorzystać na wysiew roślin, które jesienią należy przeorać, by mogły rozłożyć się podczas zimy. Jesienne zastosowanie nawozu zielonego sprawi, że wiosną gleba będzie bogata w próchnicę i składniki pokarmowe, co zapewni roślinom doskonałe warunki do rozwoju i wzrostu.
Do tego celu wykorzystuje się różne rośliny motylkowe, które szybko rosną, a po rozłożeniu w glebie znacząco poprawiają zasobność gleby w ważne składniki odżywcze. Dodatkową zaletą stosowania tego rodzaju nawożenia jest jego naturalne pochodzenie, a więc metoda ta doskonale sprawdza się w przypadku rolnictwa ekologicznego.