Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Linie kroplujące – dlaczego warto zamontować je w swoim ogrodzie?

2018-07-31
Linie kroplujące – dlaczego warto zamontować je w swoim ogrodzie?

W letnie, upalne dni niektóre gatunki roślin trzeba podlewać nawet kilka razy dziennie. Może być to prawdziwa udręka dla osób, które nie przepadają za codziennymi spacerami z ciężką konewką czy wężem ogrodowym. Nie mówiąc już o tym, że po prostu zajmuje to dużo czasu. Rozwiązaniem, które sprawi, że wszystkie te problemy odejdą w zapomnienie, jest instalacja automatycznego systemu nawadniania w postaci linii kroplujących. O tym, jak to zrobić, piszemy w poniższym artykule.

Jak działają przewody kroplujące?

Na początku prawdopodobnie należy wyjaśnić, czym w ogóle są linie nawadniające. Są to elastyczne przewody (rury) z kroplownikami (emiterami) gromadzącymi wodę, która następnie wypływa wprost do korzeni roślin. Linie układa się na powierzchni gleby, a podlewaniem można oczywiście sterować za pomocą zaworów ręcznych lub elektrycznych. Taki rodzaj nawadniania najlepiej sprawdza się w przypadku upraw rzędowych - linie kroplujące dokładnie i równomiernie nawadniają każdy kawałek gleby, na której się znajdują. Inwestycja w nie będzie również świetnym pomysłem, jeśli posiadasz w swoim ogrodzie dużo roślin, które źle znoszą moczenie liści.

linia kroplujaca

Podlewanie kropelkowe – oszczędność sił, czasu i pieniędzy

Linie kroplujące eliminują ryzyko marnowania wody – w końcu jest ona dostarczana bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny, więc o jej bezsensownym rozlewaniu można zapomnieć. Wkrótce po zainstalowaniu przewodów nawadniających na pewno zauważysz, że zużycie wody w gospodarstwie znacznie się zmniejszyło i więcej pieniędzy zostaje w Twojej kieszeni. Jeżeli do tej pory praktycznie każdego dnia podlewałeś rośliny ręcznie, prawdopodobnie ucieszy Cię dodatkowa dawka wolnego czasu, który będziesz mógł przeznaczyć na inne prace ogrodowe bądź po prostu na odpoczynek. Podlewanie wprost do korzeni to również większa szansa na to, że w pobliżu Twoich upraw nie wyrosną chwasty – w końcu podłoże wokół nich będzie suche, a więc niepożądane rośliny nie będą miały odpowiednich warunków do rozwoju.

podlewanie kropelkowe w ogrodzie

Jaką linię kroplującą wybrać?

Dwie kwestie, na które szczególnie należy zwrócić uwagę przy wyborze węży kroplujących, to długość przewodu oraz to, czy dany model wyposażony jest w kompensację, która sprawia, że woda z każdego kroplownika wydobywa się pod jednakowym ciśnieniem. Zwłaszcza w przypadku dużych działek radzimy wybrać linię z kompensacją, dzięki czemu zapewnisz wszystkim roślinom równomierne nawodnienie. To oczywiste, że przewody kroplujące powinny być wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych (w tym promieni UV). Upewnij się więc, że tak jest! Zwróć również uwagę, czy do kupowanego produktu dołączone są akcesoria, które ułatwią jego montaż (przyłącza, szpilki, zaślepki itd.). Jeżeli chodzi o kwestie estetyczne, to nie musisz się o nie martwić – linie występują zazwyczaj w kolorach, które łatwo dopasowują się do otoczenia. Oczywiście w razie konieczności można je ukryć, na przykład przysypując korą, co nie tylko wpłynie na aranżację ogrodu, ale także zapobiegnie parowaniu wody.

wybor linii kroplujacej

Przed montażem linii nawadniających – plan!

Zanim przystąpisz do montowania, powinieneś sporządzić przemyślany plan, który znacznie ułatwi Ci cały proces. Zacznij od wykonania szkicu swojego ogrodu, w którym uwzględnisz wszystkie znajdujące się w nim obiekty – dom, garaż, chodniki i przede wszystkim roślinność, którą wkrótce mają zasilać linie kroplujące. Następnie powinien przyjść czas na wykonanie dokładnych pomiarów terenu, co pozwoli na zakup linii w odpowiedniej długości oraz ilości i oszacowanie wydatków. Przy przygotowywaniu planu, powinieneś również wziąć pod uwagę typ gleby – im bardziej jest ona piaszczysta, tym więcej kroplowników powinno się znaleźć na Twojej działce.

Jak zamontować linie kroplujące?

Aby ułatwić sobie montaż, najlepiej przed jego rozpoczęciem za pomocą sznurka wyznaczyć trasę przebiegu linii nawadniających (którą rzecz jasna należy odwzorować ze wcześniej sporządzonego planu). Cały proces nie jest zbyt trudny – układanie węży kroplujących w największej mierze polega na łączeniu ze sobą poszczególnych elementów za pomocą odpowiednich złączek. Aby mieć pewność, że połączenia będą szczelne, można zabezpieczyć je opaską zaciskową.

montaz linii kroplujacych
Przeważnie układa je się bezpośrednio na powierzchni i przytwierdza do gruntu za pomocą szpilek. Oczywiście konieczne jest również podłączenie do źródła wody. Linie kroplujące można łączyć z rurą zasilającą, rurą wodociągową lub wężem ogrodowym przy pomocy szybkozłączki. Do zamknięcia całej konstrukcji potrzebny będzie specjalny korek lub okular, który w odpowiedni sposób zagnie końcówkę. Po zakończeniu montażu warto przetestować system i upewnić się, że wszystko działa sprawnie.

Podsumowanie

Tradycyjne metody podlewania są niestety zawodne – tak naprawdę nigdy nie ma gwarancji, że woda dotrze w odpowiedniej ilości do wszystkich roślin. Tę gwarancję daje instalacja linii kroplujących. W połączeniu z pozostałymi zaletami, opisanymi przez nas powyżej, nawadnianie kropelkowe okazuje się doskonałą inwestycją dla każdego ogrodu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą linii nawadniających, a w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt – nasi specjaliści służą dobrą radą i pomocą.

podlewanie kropelkowe

 

pixel