Lipiec w ogrodzie. Co można siać w tym czasie?

Pierwszy wakacyjny miesiąc to dla wielu osób okazja do częstszego przebywania na świeżym powietrzu. Słoneczna pogoda, wszechobecna zieleń i wysokie temperatury zachęcają do spędzania czasu w ogrodzie i podziwiania świata przyrody. Nie wszyscy jednak mogą odpoczywać – środek lata a co za tym idzie, ogród w lipcu to pracowity okres dla rolników, ogrodników i sadowników. W poniższym artykule podpowiadamy, na jakie prace ogrodowe trzeba być gotowym w lipcu.
Jak zadbać o ogród w lipcu?
- Lipiec na działce – prawdziwy raj dla smakoszy
- Jakie prace czekają w lipcu na sadowników?
- Co sadzić w lipcu?
- Czym ozdobić lipcowy ogród?
- Pamiętaj, żeby chronić rośliny przed upałem!
- Nie zapominaj o trawniku
- Pora na porządki i wzmacnianie!
- Lipcowa pielęgnacja oczka wodnego
- Jak zaplanować prace w ogrodzie w lipcu?
- Twój ogród w lipcu – podsumowanie
Lipiec na działce – prawdziwy raj dla smakoszy
Miłośników słodkich i soczystych owoców zapewne ucieszy fakt, że w lipcu zbiorą ich największe plony. Brzoskwinie, czereśnie, maliny, wiśnie, truskawki, porzeczki – to tylko niektóre z pyszności, którymi możesz się zajadać o tej porze roku. Oczywiście w pełni rozkwitu znajdują się także te mniej słodkie, ale równie pożywne gatunki roślin. Możemy wśród nich wymienić: pomidory, ogórki, brokuły, kalafior, marchew, ziemniaki, różne odmiany kapusty i sałaty, cebulę, czosnek, pietruszkę, cukinię, bób, groszek, fasolę szparagową i wiele innych. Zajrzyj do swojego ogrodu i sam się przekonaj!
Jakie prace czekają w lipcu na sadowników?
Jak wynika z powyższego akapitu, lipiec to przede wszystkim czas zbiorów. Aby ustrzec się przed słabszymi plonami, drzewa owocowe należy regularnie podlewać. Gdy zbiory dobiegną końca, wiśnie i czereśnie trzeba przyciąć. Ciężkie gałęzie innych drzew warto zabezpieczyć przed uginaniem się i łamaniem, używając do tego celu specjalnych podpór. Dotyczy to zwłaszcza jabłoni, które owocują jesienią i powinny zachować witalność do tego czasu.
Lipiec jest też dobrym miesiącem na zbieranie deszczówki, a to z kolei może przynieść dużo korzyści. Dlaczego? Woda deszczowa stanowi w miarę czyste i darmowe źródło wody. Dodatkowo mamy kontrolę nad swoim zaopatrzeniem wodnym i możemy stać się samowystarczalni. Co więcej woda deszczowa jest w pełni przyjazna dla środowiska, m.in. przez to, że nie zawiera chloru, więc jest lepsza dla roślin. Korzyści ze zbierania wody z deszczu jest sporo, a idealnie sprawdzą się do tego zbiorniki na deszczówkę.
Co sadzić w lipcu?
Wbrew pozorom nawet w lecie można zasadzić jeszcze sporo gatunków warzyw i owoców. Choć warunki atmosferyczne w lipcu są dość specyficzne – dni są bardzo długie, a temperatury wysokie, istnieją rośliny, które świetnie sobie z nimi radzą. Należą do nich między innymi niektóre odmiany sałaty – krucha i masłowa. Warto zasiać też marchew, która będzie gotowa do zbiorów w październiku. Początek lipca to świetny czas na zasadzenie buraków oraz fasolki szparagowej o zielonych i żółtych strąkach, którą będzie można zajadać się pod koniec sierpnia i we wrześniu. Do 10 lipca można jeszcze spokojnie sadzić ogórki – ale tylko odmiany przeznaczone do kiszenia.
Czym ozdobić lipcowy ogród?
W tym miesiącu siejemy nie tylko warzywa, ale także kwiaty. Lipiec to ostatni moment na wysiewanie stokrotek, bratków oraz goździków. Na początku miesiąca można jeszcze zasiać niektóre gatunki kwiatów jednorocznych: portulaki, klarkię, nagietki, nemezję i groszek pachnący. Kwiaty siane w lipcu kwitną zazwyczaj do początku astronomicznej jesieni. Pamiętaj, że nasadzenia to jedno. Z powodzeniem na swojej działce możesz również wykonać dodatkowe dekoracje, aranżując ogród i wydzielając w nim strefy nawiązujące do różnych części świata lub stylizując ozdobnymi gadżetami. To Twoja przestrzeń, więc zadbaj o to, abyś czuł się w niej niezwykle dobrze.

Pamiętaj, żeby chronić rośliny przed upałem!
W lipcu wysokie temperatury i brak opadów mogą doprowadzić nawet do suszy. Aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i zapobiec ich wyschnięciu, należy podlewać je minimum raz dziennie, a nawet dwa, jeśli są to kwiaty doniczkowe. Warto rozważyć inwestycję w hydrożel, któremu poświęciliśmy osobny artykuł. Dzięki niemu gleba na dłużej zatrzyma wilgoć, a częstotliwość podlewania będzie można zmniejszyć.
Nie zapominaj o trawniku
Podczas letnich miesięcy trawa intensywnie wzrasta, dlatego należy ją skracać przynajmniej raz w tygodniu. Gdy doskwierają upały, ostrze kosiarki należy ustawić nieco wyżej, co pozwoli uniknąć nadmiernej ekspozycji korzeni na słońce, a co za tym idzie – ich wysychania. Murawę należy oczywiście regularnie podlewać – w okresie upałów nawet codziennie. Efektywne nawadnianie trawnika ułatwi wąż ogrodowy wyposażony w urządzenia zraszające.
Pora na porządki i wzmacnianie!
Aby prace wykonane we wcześniejszych miesiącach nie poszły na marne i ogród nie stracił swojego uroku, rośliny należy regularnie oczyszczać i zasilać. Pielenie grządek i usuwanie chwastów powinny stać się Twoją codziennością w lipcu. Pamiętaj także, aby przyciąć przekwitłe pędy róż oraz innych kwiatostanów. Wszelkie odpadki warto wykorzystać jako budulec kompostu, który wkrótce zasili roślinność. Systematycznie powinieneś nawozić zwłaszcza rośliny w donicach – to one najbardziej cierpią z powodu braku składników odżywczych.
Lipcowa pielęgnacja oczka wodnego
Podczas letnich miesięcy powinieneś stale kontrolować poziom zanieczyszczenia swojego akwenu – wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi glonów. Tylko filtr i pompa zdołają skutecznie zapobiec ich powstawaniu. Należy także usuwać przekwitłe kwiatostany roślin wodnych oraz przycinać te, które nadmiernie się rozrosły. Sprawdź też, co słychać u Twoich ryb i upewnij się, że dostarczasz im odpowiednią ilość pokarmu – niezjedzony należy wyłowić.

Jak zaplanować prace w ogrodzie w lipcu?
Chociaż w czerwcu zacząłeś zbierać pomału poszczególne plony, lipiec będzie w nie znacznie bardziej obfity. Przy takiej ilości nasadzonych owoców i warzyw ciężko będzie je zjeść wszystkie świeże. To właśnie dlatego zawczasu zaopatrz się we właściwe słoiki do wekowania i sprawdzone przepisy, które pomogą Ci przyszykować zimowe zapasy. Część owoców możesz z powodzeniem zamrozić, wyznacz do tego miejsce w swojej zamrażarce i przygotuj hermetyczne worki, które opiszesz datami mrożenia. Miej na uwadze, że lipiec to dość ciepły miesiąc, w którym opady występują raczej rzadko. Postaw na regularne podlewanie zarówno owocowych drzewek, jak i poszczególnych upraw. Istotny będzie również trawnik, ten przy zbyt długim braku właściwego nawodnienia może zrobić się szary i przesuszony, co sprawi, że będziesz musiał poświecić mu jeszcze więcej czasu – a przecież w wakacje chcesz korzystać z uroków wypoczynku na świeżym powietrzu. Lipiec to czas wzmożonego wzrostu, również w przypadku chwastów. Przygotowując się do okresu wakacyjnego, zadbaj o właściwe narzędzia oraz akcesoria, które z pewnością ułatwią Ci codzienną pielęgnację. Ta będzie konieczna. Prace ogrodowe w lipcu z pewnością należą do przyjemniejszych, niemniej jednak wciąż musisz wkładać odrobinę wysiłku, aby działka była zadbana.
Twój ogród w lipcu – podsumowanie
Pierwszy miesiąc wakacji z pewnością przysporzy Ci wiele radości. W szczególności, gdy mowa o zbiorach, na które tak długo czekałeś. To czas, kiedy widzisz, że zimowy i wiosenny wysiłek nie poszedł na marne. Wszyscy doskonale wiemy, że każdy miesiąc wymaga sporych nakładów pracy w ogrodzie. Liczymy jednak, że nasze wskazówki choć trochę ułatwią ogrodowe wysiłki. Życzymy powodzenia i satysfakcji z obfitych plonów!